Парите са от втория транш по плана за възстановяване, но партньорите от ИТН не одобряват част от реформите
Как България да получи втория си транш от 1,2 млрд. лв. по Плана за възстановяване и устойчивост (ПВУ) - върху това ще се фокусира новото правителство начело с Росен Желязков. Уверението премиерът даде пред шефката на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен в сряда. Той е на първата си визита като министър-председател в Страсбург.
Страната ни е единствената, която не е взела втория си транш, и е на последно място сред държавите от ЕС по процент на усвояване на безвъзмездните средства. В края на ноември 2024 г. Брюксел дори обяви, че замразява второто плащане от 1,2 млрд. лв., защото България не изпълни поетите си ангажименти за реформи в сферата на енергетиката, противодействието на корупцията и обществените поръчки.
Пътната карта за постигане на климатична неутралност, която е част от реформите по плана, пък бе готова и трябваше да се приеме в края на предишното Народно събрание. Но бе бойкотирана от ИТН, които сега са част от управляващото мнозинство, и опозиционните “Възраждане”.
Сега България има срок до юни 2025 г. да приеме изискваните от нея законови промени и едва тогава ЕК ще реши дали да изплати цялата сума от втория транш, или само част от нея.
“За България изключително важен е въпросът за целенасочените инвестиции по ПВУ”, коментира Желязков на срещата си с Фон дер Лайен. Премиерът акцентира върху необходимите реформи и нуждата да бъдат преодолени някои политически предизвикателства по темата, съобщават от правителството.
“Конкуренцията и сътрудничеството е по-добре да бъдат ръка за ръка. Затова ние ще търсим път и към коалиционните партньори за разчупването на някои политически различия, свързани с реформите по ПВУ”, заяви още той.
Това бе и първата среща на Желязков с Урсула в качеството му на премиер. Двамата са обсъдили и теми като конкурентоспособността, енергийната сигурност, кохезионната политика и инвестициите за по-добра индустриализация.
Същия ден Желязков се срещна и с българския представител в Европейската сметна палата и бивш еврокомисар Илияна Иванова. “Ще положим усилия за фискална стабилност и бърз достъп на гражданите и бизнеса до европейското финансиране”, увери Желязков пред нея. С Иванова той е обсъдил и по-доброто финансово управление на европейския бюджет и предизвикателствата пред бъдещата многогодишна финансова рамка.
“България е една от малкото страни без грешки при изпълнението на европейския бюджет за земеделието за миналата година. По този показател страната ни е пример за ефективно усвояване на европейските средства”, отбеляза пък Иванова.