Комисията за регулиране на съобщенията отговори на Мария Филипова, че няма основание да отнема лицензите на трите мобилни оператора
Представете си живота без мобилни връзки - не говорим по телефона, не можем да сърфираме в интернет, дори телевизията не тръгва.
Подготвени ли сте за подобна нова реалност?
Абсурдното бъдеще очерта Алиансът на технологичната индустрия (АТИ) след поредния изстрел на красивата Мария Филипова. Дамата, която оглавява от май 2024 г. Комисията за защита на потребителите (КЗП), обяви, че ще иска отнемането на лицензите на трите мобилни оператори - А 1, "Виваком", "Йетел".
Юристката, която ръководи преди време Комисията по хазарта и е сред основните свидетели в делото срещу Васил Божков, вероятно добре е знаела, че не може да ги получи. Комисията за регулиране на съобщенията (КРС) часове по-късно обясни, че няма основания за отнемане на лицензите.
Отстрани всичко изглежда като война за правата на потребителите заради цените и договорите с мобилните оператори и механизма, по който клиент се отказва от услугите им. Проблемът обаче е, че Мария Филипова стреля, без да е наложила сериозни наказания от една страна, на мобилните оператори, за които досега не се е чуло.
От друга, телекомите посочват данни от последния годишен доклад на КРС, че жалбите от потребители всъщност са намалели с близо 10% на годишна база.
Ако приемем, че Мария Филипова иска лицензите заради увеличени цени на услугите, то в деня, в който А 1 - един от трите мобилни оператори, обяви, че няма да увеличава тарифите, се оказа също в "черния" списък заедно с двата други свои конкуренти, които обявиха намерение да качат с между 2 и 3 лева месечните такси.
Шефката на КЗП издаде и заповед за спиране на подобен ход, а телекомите обжалват в съда.
Според шефката на комисията отнемането на лицензите би бил единственият ефективен отговор на трайното неспазване на правата на потребителите от страна на операторите.
Кой тогава обаче ще поеме комуникациите на милионите потребители на мобилните оператори?
Затова и неофициално подозренията са, че в тази война има втори план.
Дали е ПР, дали е подготовка за важен пост в регулаторите, няма официално потвърждение. Или то ще се появи, когато в парламента започват да се попълват свободните места във важни за всяка индустрия комисии.
Във вторник от Алианса на технологичната индустрия (АТИ), който представлява телеком индустрията, обявиха твърденията на Филипова са абсурдни, некомпетентни и опасни
Категорични са, че становището на шефката на Комисията за защита на потребителите e лишено от обективност и правна аргументация. Освен това нагнетяването на популистки внушения срещу ключов сектор било безпрецедентен акт, който застрашава сигурността и икономиката на страната.
От АТИ заявяват още, че телекомуникационният сектор работи в конкурентна и стриктно регулирана среда, а потребителите ползват едни от най-добрите и достъпни услуги в Европа. Според доклад на ЕК България е сред четирите държави с най-достъпни цени на мобилни услуги в ЕС, а мрежите в страната са сред най-бързите в света.
"Въпреки това вместо подкрепа за дигитализацията и устойчивото развитие виждаме безпочвени атаки срещу един от най-добре регулираните сектори, който всяка година инвестира милиарди левове в българската икономика. Твърдението за "системни нарушения" от страна на мобилните оператори е голословно и напълно несъстоятелно, както се вижда от официалните данни на Комисията за регулиране на съобщенията (КРС)", заявяват в позицията си от асоциацията.
Още по-абсурдно според текста на асоциацияла било, че КЗП атакува операторите с недоказани обвинения, а реалните проблеми на потребителите – измами и недостатъчна регулация на неконтролирани дигитални платформи, остават извън нейното внимание. Това поставяло под съмнение компетентността и истинските мотиви за действията на комисията.
Алиансът на технологичната индустрия призовава за незабавно прекратяване на това опасно и безотговорно поведение на КЗП. От асоциацията искат регулаторна стабилност, експертен подход и реални политики, които защитават интересите на потребителите, а не личния имидж на отделни държавни служители. Отговорните институции трябва ясно да заявят, че българската държава няма да толерира популистки действия, които поставят под риск цифровата свързаност, икономиката и националната сигурност, настояват от АТИ.
По-късно Филипова излезе с нова позиция, в която твърди, че от становището на АТИ разбирала, че трите мобилни оператора възприемат себе си като целия сектор на телекомуникационни услуги.
Освен това алиансът придавал значение единствено на контролната дейност на КРС, а тази на другите държавни органи и на КЗП била незначителна и необоснована. Най-лошо впечатление оставяло това, че не се коментира мнението на клиентите. Особено притеснително било, че алиансът квалифицира като необосновани твърдения установените и доказани факти с влезли в сила съдебни решения.
Мария Филипова в битки на много фронтове без видим резултат
Преди телекомите "мишена" на Мария Филипова бяха фирмите за бързи кредити и банките.
Първоначално издаде заповед с предварително изпълнение до всички небанкови финансови институции да преразгледат договорите си и да отстранят от тях всички неравноправни клаузи. Малко след това се закани, че ако в 14-дневен срок фирмите не го направят, тя ще заведе колективни искове срещу тях.
Тъй като в телевизионно интервю Филипова призова потребителите да не се обръщат към адвокати, а директно към оглавяваната от нея комисия, за да не плащат такси, това предизвика нов скандал - всички 27 адвокатски съвета в страната поискаха шефката на КЗП да се извини или да си подаде оставката.
Малко преди настъпването на 2025 г. оглавяваната от Филипова комисия съобщи, че при преглед на договорите на банки също е открила неравноправни клаузи. И пак издаде заповед да преразгледат договорите си и да премахнат клаузите, които нарушават правата на потребителите.
Такива според КЗП били събирането на непрозрачни такси и комисиони, ограниченията върху правото на отказ, нарушаването на принципа за уведомяване на потребителя и на условия за предсрочна изискуемост.
В късния следобед във вторник се появи и отворено писмо от бивши служители на КЗП, в което се казва, че Мария Филипова не познава законите и руши авторитета на комисията. Писмото е адресирано до президента Румен Радев, премиера Росен Желязков, министъра на икономиката Петър Дилов и до председателите на парламентарните партии в коалицията Бойко Борисов, Атанас Зафиров и Тошко Йорданов.
Под него са се подписали над 10 души, които твърдят, че са работили в КЗП повече от 20 г. Според тях твърденията на Филипова за наложени принудителни административни мерки не са влезли в сила с краен съдебен акт. По думите им комисията напуснали много хора заради несъгласие с некомпетентното ръководене на институцията и с неправомерно издаваните заповеди.
Действията на Филипова показвали, че тя не познава закони, по които КЗП има компетенции. Издавала наказателни постановления и сключвала споразумения извън сроковете, предвидени в Закона за административните нарушения и наказания.
Това създавало нереални очаквания в потребителите, които търсели несъществуващи права пред КЗП и търговците, от което се създавал хаос на пазара и неспазване на установени с години добри практики и правила.
Съдебните институции пък отменяли огромна част от издадените заповеди за налагане на наказания заради незаконосъобразност и по този начин допълнително се понижавал авторитетът на институцията.