Окръжната прокуратура е образувала досъдебно производство, предстоят разпити, изготвяне на експертизи за установяване на границите на имота
Попада ли мотопистата до Побити камъни край Варна в защитената местност, или не? Този въпрос развълнува природозащитници и любители на мотоспорта в началото на януари, когато се появиха снимки на следи от булдозер, разровил част от местността, обявена от ЮНЕСКО за световен феномен.
Тогава всички научихме за пистата за мотокрос, която всъщност е била там цели 50 г.
Бившият екоминистър Юлиан Попов също се разгневи и написа във фейсбук: Отидох, видях, хванах се за главата - Побитите камъни са уникално природно образувание (да, и ценен дюнен комплекс, понеже нали и тази битка тече). От близкото село обаче решили да си направят писта за мотокрос отгоре. Ами техни са си, защо не. Попов публикува и снимки.
Пистата съществува от 1974 г., но за нея няма официални документи
Според проверка на Горското стопанство във Варна територията от 5-6 декара, върху която са прокарани пистите, не е част от защитената местност Побити камъни.
Това съобщи за "24 часа" неговият директор Ганка Димитрова. По думите няма проблем пистата да се използва, но това трябва да стане по определен ред.
От РИОСВ обаче поддържат тезата, че точно тези 5-6 декара попадат в защитена зона. В становище те обявиха, че при тях са постъпили сигнали за обособяване на мотописта в района на защитената местност в землището на с. Слънчево, община Аксаково.
"Експерти от екоинспекцията незабавно извършиха проверки на място. В най-западната част на терена е констатирано нарушаване на почвената повърхност вследствие на оформяното трасе. Налични са и следи от тежка техника. Засегнатата площ е около 5 дка.
С тези действия са нарушени режимите на защитената местност Побити камъни, като е нарушен естественият облик на местността. РИОСВ – Варна, ще продължава да следи стриктно за спазването на екологичното законодателство, ще бъдат предприети всички законови мерки, включително и сезиране на районната прокуратура", се казва в съобщение от началото на януари.
Че е образувано досъдебно производство, съобщиха от окръжната прокуратура във Варна. Предстоят разпити, изготвяне на експертизи за установяване на границите на имота, за да се разбере дали е извършено престъпление - влизането на тежка техника в района.
Попитана отново за бъдещето на пистите, директорката на Горското стопанство каза, че ще поръча лицензирана фирма да замери терена.
"Става въпрос за 4-5 декара мотокрос трак, ние ги ползваме отдавна, поддържаме ги
Вчера се срещнахме с директора на горското във Варна и стартираме документите", разказа Веселин Маринов, който е запален моторист. На срещата между представители на мотористите и управлението на горското стопанство са се споразумели да представят нужните документи, след което да получат разрешение за ползване на терена - част от Държавен горски фонд, и да плащат определен наем.
Маринов не скри, че няколко пъти са викали булдозер, който да изравни трака - трасето, което се променя при използване и метеорологични условия.
Ползвателите на пистата са убедени, че не нарушават закона, тъй като според тях не карат в защитена зона. А и толкова години не са имали проблеми със закона. До началото на януари, когато свидетел на спортните дейности подал сигнал до тел. 112, на който се отзовал полицейски екип.
Той установил на мястото два мотора без регистрационни табели, но тъй като са били пренесени там с друга техника, не подлежали на санкция. Освен това не са се движили по пътища от републиканската пътна мрежа, където органите на реда имат правомощия, заявиха от пресцентъра на МВР във Варна.
Дали и в следващите 50 години пистите ще продължат да се ползват и дали институциите ще се заемат с опазване на феноменалната територия, предстои да разберем.