Лавини и свлачища често затварят пътя, а жителите остават седмици без достъп, ток или мобилно покритие
"Вместо седмични покупки, както правят връстниците ни в градовете, ние правим сезонни. Запасяваме се солидно наесен, защото през зимата никой не знае колко ще е дълбок снегът, нито колко време ще сме като пленници без никакъв изход”, казват жителите на смолянското село Мугла.
В него живеят около 60 души, предимно пенсионери, през зимата, а през лятото - повече. Най-младият е на 48 години, но е пенсионер по болест. Всички останали са над 65 години.
Пътят към Мугла минава през тесни скални разломи и клисури и е дълъг 27 километра. За да се стигне от Смолян до Мугла обаче,
трябва да се изкачи връх Новак, висок 1800 метра, като преспите достигат до 4 метра
“Първият сняг падна още през ноември. Сега в селото има около 50 см, но на Нова година е метър и половина. Имаме късмет, че снегът натрупа постепенно и пътят не се затвори”, казва кметицата Даниела Кубинска.
През годините обаче лавини и свлачища често затварят пътя, а мугленци остават седмици наред без достъп, ток или мобилно покритие.
Доставките тогава се правят пеша, с шейна, с ратрак, с АТВ, с верижен трактор
и с какво ли не.
Затова още през есента хората в селото купуват на стекове олио, захар, чували с брашно, свещи и газ за осветление, за да се подсигурят. В момента хранителният магазин работи, но почти никой не купува основни стоки, защото е запасен, обясняват местните.
“Спокойни сме. Огромните дупки по пътя са запълнени със сняг. Страшното ще стане напролет, когато снегът започне да се топи и тръгнат свлачищата”, уверяват от селото.
Заради суровия живот там, възрастните хора със сериозни заболявания живеят при свои близки в града през студените месеци.
От 13 г. в селото вече няма медицинско лице. При нужда жителите се обаждат на Спешна помощ в Смолян или Девин, който е свързан с Мугла с горски път и е на 35 км разстояние. “Молим се само пътят да се почиства и поддържа, за да може хората, които имат нужда от помощ, да не се притесняват”, казват мугленци.
На обществен транспорт трудно може да се разчита.
Два пъти седмично минава 10-местна уазка,
произведена преди повече от половин век, но друга машина няма как да пътува из разбития път.
Преди години държавата решава, че трудният за поддръжка път не е нейна отговорност, и го прехвърля към грижите на община Смолян. Според сметките на общината, за да го поддържа идеално, трябва да заделя близо една трета от бюджета си за зимно почистване за Мугла, а на територията ѝ има още 85 села.
Последните жители на селото, въпреки суровия начин на живот и фактическата блокада, не искат да последват съдбата на съседното Чамла. То е обезлюдено от 80-те години на миналия век. Последният му жител напуска през 1984 г., но въпреки това селото не е заличено от картата, НСИ и ГРАО.
Преди около 20 години земите на Чамла, около 600 декара, са изкупени от фирма, свързана с бизнесмена Васил Божков на цена 1000 лв. на декар. Купувачите обявяват, че в района ще правят вилно селище и ловно стопанство за богати хора, като целта е да се запази уникалната природа. До ден днешен обаче нищо не е направено.