След неговия случай назначаването на втория
етаж на властта става още по-сложна задача
3 дни, два от които почивни. Толкова оцеля Ивайло Иванов като началник на кабинета на министъра на вътрешните работи Даниел Митов.
След тези вероятно кошмарни за него 72 часа 47-годишният мъж с над 20-годишна кариера като полицай се оттегли с лично обяснение, че не желае да е причина и повод за напрежение в обществото, както и постът му да се превърне в напрежение и в управляващото мнозинство.
Кой е той? И защо и назначението, и отстраняването му са предупреждение за политическата система, че трудно ще открие и задържи професионалисти дори на не толкова влиятелни за всяка власт постове като началника на политическия кабинет на вътрешния министър.
Ивайло Иванов бе главен секретар на МВР в третото правителство на ГЕРБ и бе освободен на 12 май 2021 г. от служебното след побоя над младежи зад каменните колони на Министерски съвет при протестите през 2020 г.
И ако и тогава, и сега тези, които го познават, повтарят, че той е защитавал колегите си,
остана с клеймото - шефът на полицията, който прати униформените срещу децата на протеста
След насилието имаше уволнени и наказани полицаи, Иванов не бе сред тях. Но служебният вътрешен министър тогава Бойко Рашков предложи на президента Румен Радев да го освободи като главен секретар на МВР.
Тогава пред вътрешното министерство Ивайло Иванов лично обяви своето отстраняване, а ГЕРБ свърза уволнението му с “изчегъртването” и на други кадри, назначени от кабинета “Борисов 3”.
После зае позиция в общината в София при кмета Йорданка Фандъкова, макар и да бе малко встрани от “ресора” му - шеф на Столичния инспекторат. Не така престижен пост за
професионален полицай №1 в държавата е да се заеме с чистотата на столицата
Свалил униформата си, оцеля на него до ноември 2023 г., когато кмет стана Васил Терзиев.
През 2024 г. бившият главен секретар на МВР влезе в парламента като сътрудник в антикорупционна комисия, където помагаше на председателя Георги Георгиев. Двамата се познаваха, защото новият правосъден министър, който бе и депутат от ГЕРБ, дълго време ръководи общинския съвет в София.
Именно професионалната работа на Иванов като експерт в комисията била един от мотивите Даниел Митов да го предпочете за шеф на кабинета. Но и тази част от биографията на полиция очевидно не го направи приемлив за опозицията и една по-шумна част от говорителите в социалните мрежи и телевизиите.
От гледна точка на всичко дотук не бе изненада, че Ивайло Иванов бе потърсен като професионалист, на когото ГЕРБ имат доверие, когато Митов - един от малкото в историята на МВР политически фигури, външни на професионалните среди, има нужда от експерти.
След тези 72 часа остават три въпроса към този уж чиновнически кадрови казус, който обаче друсна държавата.
1. Премерен риск ли беше назначението на Ивайло Иванов, след като този ход бе подарък за опозиционния ентусиазъм на ПП-ДБ?
Да назначиш човек, за когото предполагаш, че ще има публичен проблем, е странно решение при старта на подобна трудна управленска конструкция. Дори четвъртият в нея, който уж само щеше да подкрепя отстрани - ДПС на Доган, чрез Рамадан Аталай публично критикува този ход.
Сетивният за всяка критика и репутационна щета Бойко Борисов в понеделник тутакси реагира. Правителството има много по-важна работа от това да се дава повод от първия ден да бъде атакувано, била позицията му.
Самият лидер на ГЕРБ стартира кариерата си в политиката като главен секретар на МВР и много добре познава настроенията вътре в системата и извън нея. Вероятно някой край Борисов покрай трудността и скоростта, с която бе сглобено новото мнозинство и правителство, е произвел повечко еуфория и ендорфини и е вкарал новата власт в заблудата, че назначението няма да я уязви. Народът искаше редовно правителство - получи го и не е нужно да си бдителен с кадрите.
Но винаги има в какво да се внимава, когато
вратата за изход от 4-годишната политическа криза едва е открехната, а опозицията се заканва да я затвори “с ритник”
2. Защо Ивайло Иванов бе подложен на подобно унижение, което не заслужава? И можеше ли новият кабинет да не приеме ултимативния тон на опозицията?
Преди 4 години тв камерите показаха младия мъж достатъчно разстроен от отстраняването си. После премълча общинската служба, за да бъде сега отново разпнат.
Трябва да признаем, че не получи пламенна защита на фона на фойерверките, които изстреляха ПП и ДБ в чест на кадровата грешка. Това бе тяхната първа победа и те вече знаят, че ще е така при всяко назначение. Но нали затова е опизицията.
Само две дами в ГЕРБ, макар и от най-влиятелните - Рая Назарян и Деница Сачева, опитаха човешки през уикенда да обяснят казуса.
Когато бяха протестите и охраната им през 2020 година, извършването на всички проверки на случаите на превишаване на полицейските правомощия са разпоредени именно от тогавашния главен секретар Ивайло Иванов. Той е направил това, което трябва - да се идентифицират случаите на превишаване на правомощията и да бъде потърсена съответната отговорност, припомни Назарян. Освен това юристката настоя: Абсолютно невярно е, че прословутите записи от под колоните са укривани. Те са приложени към всички доказателствени материали именно благодарение на работата на Ивайло Иванов.
А Сачева написа: Винаги съм се учудвала как “добрите сили” са били готови да защитават правата на убийци и криминални престъпници в затворите, но никога не са имали милост към човек, който политически или професионално е понесъл отговорност и е платил висока лична цена. За “добрите сили” унищожението никога е достатъчно пълно. (...) Непрекъснатият натиск върху силите на реда да не изпълняват задълженията си доведе до това, че вече полицаи се самоубиват, защото са изпълнили дълга си. Но те са толкова ангажирани с “доброто”, че нечия смърт не може да ги спре. (...) Хората, които тогава хвърляха яйца, домати, риба, сухи цветя, палеха слама, носеха ковчези, слагаха бесилки, правеха вуду и екзорсистки ритуали.... Които окупираха БНТ и не разрешаваха телевизията нито да кани гости, нито гостите ѝда напускат сградата. Които физически застрашаваха полицаите с ножове и палежи. Същите тези хора, които търсеха къде живея, за да преследват съседите ми и да ме принудят да се изселя, които изпращаха гробове на сина ми във фейсбук, които организираха кола, която едва не мина през краката ми в опит да ме сплашат, хората, които организираха психологически тормоз над сина ми, вследствие на който той трябваше да се премести в друго училище.... Те така и не разбраха, че властта трябва да отстранява напреженията и да решава противоречията в общността. Да освобождава обществената енергия за позитивно развитие.
Явно гласовете на двете не бяха достатъчни. Самият
министър Митов замълча. И правилно - той е дипломат
3. Всяка власт, не само новата, след казуса “Ивайло Иванов” трябва да се замисли как оттук нататък ще привлича професионалисти. Дори на втория етаж на управлението или по-надолу.
През тези 72 часа говори и победи опозицията. Партньорите на ГЕРБ - БСП и ИТН, също запазиха мълчание. Но така или иначе се знае, че до часове ще стартира орган - съвет на коалицията, където ще се решава “с широк консенсус” за назначенията на зам.-министри и областни управители. Би следвало министрите да имат свобода да изберат политическите си кабинети, но при случаи като този май е най-добре имената да се изговарят между партньорите.
Всъщност този пост не е публичен като на главния секретар и зам.-министрите.
Работата е административна, но цялата информация от министъра надолу и към него минава през началника на кабинета му
Той организира и работата на политическия кабинет.
Преди време и един друг Иванов изхвърча току-що назначен от МВР. През 2013 г. Иван Иванов от БСП беше назначен за зам. вътрешен министър. Опозицията, тогава ГЕРБ, веднага извади за него, че през 90-те като студент е сключвал застраховки за една от силовите групировки, и министър Цветлин Йовчев го освободи. Десетилетие по-късно тази част от биографията на Иванов не е проблем и той е строителен министър.
Ивайло Иванов е май най-бързо оттегленият новоназначен член на правителство, но не и първият шеф на кабинет, оттеглен скоростно. Точно
Бойко Рашков, който го освободи през 2021 г., се раздели така с Елена Фичерова
От ГЕРБ алармираха, че назначената от него адвокатка е един от учредителите на новото гражданско сдружение на Васил Божков. По това време обвиняемият бизнесмен от година и половина беше в Дубай, след като тръгнаха разследванията срещу него. Фичерова стана известна и с това, че е била в антикорупционната комисия, но е освободена от Сотир Цацаров. После спечели дело, но не се върна там.
Рашков лично защити назначението си в МВР, но не удържа и Фичерова напусна седмица по-късно като шеф на кабинета му. Официално - по собствено желание, както и Ивайло Иванов сега.
Полицаят изгря през 2017 г., когато стана директор на столичната полиция - замени на поста Младен Маринов, когото издигнаха за главен секретар. Година и половина по-късно Маринов вече бе вътрешен министър, а главен секретар - Иванов. Днес повечето от колегите му наричат “политически” и неверни подозренията, че е свързан с ГЕРБ или с Делян Пеевски. Категорични са, че е полицай от кариерата, работил при няколко правителства. Не влезе в политиката като 4-мата вътрешни министри, които днес са депутати от различни партии - Младен Маринов, Бойко Рашков, Христо Терзийски, Калин Стоянов. Но и това не го направи приемлив и равно отдалечен. Което поставя въпроса как ще бъде конструиран устойчиво вторият етаж на властта.