Черпят германски министър с баница със сирене
Босилково песто със семена от коноп, които са единствената част от растението, разрешена за използване в храни у нас - това е една от атрактивните храни на българския щанд на “Зелената седмица” в Берлин. Най-голямото агроизложение в Европа бе открито в петък и продължава до 26 януари.
На щанда на компанията, която участва за първи път, се предлага и аналог на течния шоколад - крем с рожков без захар.
14 български производителя участват тази година на “Зелената седмица” - с 3 повече от миналата година, което показва увеличения интерес съм родните продукти, коментира зам.земеделският минисър Лозана Василева.
Българският щанд беше включен в обиколката на официалните лица - германския агроминистър Джем Йоздемир, новия еврокомисар Кристоф Хансен, кмета на Берлин Кай Вегнер. Те
опитаха българска баница със сирене
и получиха за подарък кошници с родни продукти. На нашия шанд има още различни месни и млечни деликатеси, мед, биовино, подправки, козметични продукти с розово масло и лавандула.
Земеделският производител Начо Иванов се представя с мед и пчелни продукти. Стопанството от Левски на Иван Ечев участва за поредна година с кисело мляко, биволско сирене, кашкавал, суджук. Емблематичните за страната ни продукти с розово масло се предлагат от Петър Симеонов. Изложил е розово масло, душ гелове и козметика.
Традиционно на българския щанд са и производителите на вино. За поредна година участва биопроизводителят и бивш депутат Албена Симеонова. Има и още четири български винарни.
За първи път участва фирма, която използва иновативни биотехнологии за
козметични продукти с натурални масла и ядливи съставки
Също нов участник е и фирма за черноморски улов. На изложението тя предлага консервирана, маринована и вакуумирана риба - паламуд, сафрид, чернокоп, барбун и др.
Останалите участници на българския щанд са производител на млечни продукти от Сливен с кашкавал и масло, фирма с шипково масло и брашно, както и от арония. “Старите” изложители на нашия щанд разказаха, че вече имат постоянни клиенти от Берлин, които всяка година идват за български продукти. Новите участници пък се надяват да намерят търговски партньори за продажби на едро.
“Зелената седмица” е едно от водещите събития в света в областта на храненето, селското стопанство и градинарството от основаването си в Берлин през 1926 г. Търговският панаир дава сцена и на идеи за решаване на актуални социални въпроси като опазване на климата, кръговата икономика, опазване на ресурсите и устойчиво използване на земята. Тази година участват 1500 изложителя от 60 страни, сред които и Украйна.
На щандовете от цял свят кулинарите могат да намерят и
нетрадиционни продукти като шоколад с пачи крак
от Финландия, хрупкави червеи с лют червен пипер от Чехия или шведска пица със сирене с коноп. Дванадесет германски провинции пък показват от класически до иновативни творения като сладолед от водорасли. Нова зона за стрийтфууд радва посетителите с креативни специалитети без алергени.
Заради огнищата на шап в Германия тази година няма селскостопански животни на “Зелената седмица”. Могат да се видят различни породи коне, които дефилират на огромен манеж.
Само 12% от фермерите в ЕС са под 40 г., трябва обновление
Кристоф Хансен ще предложи опростяване на Общата селскостопанска политика
Второ опростяване на правилата на Общата селскостопанска политика ще предложи новият еврокомисар по земеделие и развитие на селските райони Кристоф Хансен. Това заяви той на откриването на 89-то изложение “Зелена седмица” в Берлин.
Фермерите не искат да прекарват времето си на бюрото, а на полето, трябва да намалим бюрокрацията, каза Хансен. Също така новата ОСП трябвало да бъде по-добре насочена, проста и ефективна, като осигурява продоволствена сигурност и продуктивност.
Според еврокомисаря природата и земеделието ръка за ръка и няма как околната среда да бъде защитена без фермерите. С полезни практики може да се борим срещу климатичните промени и загубата на биоразнообразие, коментира Хансен. Той обясни, че не е поддръжник на идеята за намаляване на добитъка за редуциране на вредните емисии, тъй като няма една формула за всички животновъди – например тези в планинските райони допринасят за биоразнообразието.
Според Хансен има голям проблем с ангажирането на младите в земеделието, затова трябва да се запитаме от какво имаме нужда, за да направим условията в сектора приемливи и да се захванат те с тази важна работа, която е дългосрочна и голяма инвестиция. Хансен заяви, че само 12% от европейските фермери са под 40 г., а средната възраст е около 57 г. Затова имаме нужда от обновяване на поколенията и искам да направя това централна точка в новата европейска политика, отбеляза еврокомисарят. Както е известно, той трябва да представи нова визия за бъдещето на земеделието в първите 100 дни от мандата си. Това ще бъде пътна карта за пътя напред на селското стопанство, каза още Кристоф Хансен.