Според рейтинга на висшето образование - за девети път церемония "Академични оскари"
Академичните оскари, с които се отличават университетите, заели първи места в рейтинга на висшето образование, усмихнаха отново 17 ректори, държавници, лидери от бизнеса, студенти и абитуриенти.
Домакини бяха зам.-председателят на КРИБ проф. Николай Вълканов, в чиято сграда NV Tower в София бе деветата церемония и "24 часа", чиято идея са академичните оскари.
Българският еврокомисар Екатерина Захариева бе специалният гост на събитието. В залата бяха и ръководителят на представителството на ЕК в България Йорданка Чобанова, вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов, министърът на образованието Красимир Вълчев, столичният кмет Васил Терзиев, председателят на БАН чл.-кор. Евелина Славчева.
Осем бивши министри на образованието, сред които акад. Николай Денков и Йорданка Фандъкова, дадоха с присъствието, че образованието не е територия само на една партия.
"Моят апел е да имаме споделена стратегическа визия накъде да вървим. Това съгласие трябва да бъде и политическо. Благодаря на акад. Денков и Фандъкова, с които сме работили добре. Ние можем да постигнем този базов политически консенсус, защото можем да спорим за детайла, но имаме съгласие на за визията. Имаме това съгласие и с работодателите", каза министър Вълчев в първата си официална изява като член на новото правителство.
Проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов: Няма форум с подобен научен капацитет - време е съветите ви да бъдат чути!
За мен е чест и привилегия да говоря пред тази общност тук. Няма форум в Бъпгария, който събира подобен научен капацитет, обърна се към присъстващите проф. д.т.н. инж. Николай Вълканов
Той очерта три проблема и даде идея "24 часа" да обобщи писмено до премиера Росен Желязков идеите, лансирани на церемонията. Вълканов, който е председател на настоятелството на Минно-геоложкия университет "Св. Иван Рилски" и член на настоятелството на Университета по архитектура, строителство и геодезия, предлага съвет към правителството, в който да влязат най-добрите научни умове, които да предлагат конкретни решения на властта..
Според зам.-председателя на КРИБ първият проблем е водоснабдяването. Виждате колко е тежко, няма вода, защото никой не мисли как да увеличи количествата. България има реки - Струма, Места, Тунджа, които изтичат, без да вземаме капка от тях. А има проекти за това отдавна. Под Северна България има подземно море със свежа питейна вода - има технологии, помпи, сондажи, които могат да снабдят цялата Северна България с вода, обясни проф. Вълканов. Над Тунджа има проект. Спомняте си, че започнахме проект около Арда, но изведнъж дойдоха всички служебни правителства и това бе забравено, каза Вълканов.
Вторият въпрос е използването на водата за отопление и ток. Тук също има много проекти. София лежи върху топла минерална вода, но ние не я ползваме. Даже нямаме законодателство. А това е бъдещето, подчерта той.
Третият въпрос, поставен от проф. Вълканов, е свързан с минералните ресурси в България, каза още проф. Вълканов и се обърна за съдействие към Екатерина Захариева. До няколко години няма да има метали, полезни изкопаеми. А това е континентът, в който има най-много метали. Важно е да го направим с ваша помощ - да поискаме ЕС да отдели средства не само за въоръжаване, а и за това.
Българският еврокомисар Екатерина Захариева: С талант се правят наука и добро образование
Всички, които се занимават с наука и иновации, имат огромен шанс през следващите години да се развият с европейските програми. Разчитам на вас, за да не изпуснем този шанс, защото има изключително тежки геополитически рискове. Наука и образование се прави с хора. Можем да удвоим програма "Хоризонт", но без талант нищо няма да постигнем. Това каза българският еврокомисар Екатерина Захариева, чийто ресор е "Стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации.
Според нея има отворен прозорец Европа да си върне лидерските позиции по иновации и изследвания. Захариева припомни, че континентът ни е най-добрият инкубатор в света и лидер в образованието.
Как се прави наука и образование? С иновации и талант. С хора. Ако не задържим европейските учени и иноватори в Европа, нищо няма да постигнем, каза още тя. И добави: Много сме добри в създаването на иновациите и стартъпите, но когато се стигне до растежа, се оказва, че 30% от европейските стартъпи са напуснали ЕС. Това е огромен загубен потенциал. Трябва да създадем условията, защото силата на Европа е образованието, да засилим връзката между университетите и бизнеса, да създадем центрове в университетите, които създават тези иновативни компании. Моята цел е опростяване на програма "Хоризонт", чиято сила не е само в парите и обема, а че събира научния свят, бизнеса и университетите в консорциуми и се опитват да създават решения на глобалните предизвикателства, каза още българският еврокомисар. Европейската комисия ще предложи и нов фонд, за да може частните компании да инвестират в него.
Кметът на София Васил Терзиев: Благодаря, че сте пазители на бъдещето и създавате една по-хубава България
"Изключително съм щастлив отново да бъдем заедно на едно от любимите ми събития - Академичните Оскари. Искам да кажа едно голямо благодаря за това, че вие сте пазителите на бъдещето. Вие сте хората, които създават днес предоставките да имаме една по-хубава България благодарение на това, което се случва във вашите висши учебни заведения", обърна се към гостите кметът на София Васил Терзиев. Той награди ректора на Националната художествена академия проф. Георги Янков. НХА в партньорство със Столична община организира изложби на завършващи студенти на различни места в града.
Искам да му пожелая още повече вдъхновение. Разчитаме с усилията на вашите студенти да направим градската среда още по-хубава, защото това е храна за духа и е част от това да мечтаем по-смело и да мислим по-красиво, каза още Терзиев.
Вицепремиерът и министър на транспорта Гроздан Караджов: Икономиката и БВП се формират от вас
"Изпитвам неудобство, защото съм сред известните умове на България, които формират не само днешна България, а мечтите ни за бъдещето на България. Ясно мога да декларирам, че основният приоритет на правителството ще е образованието. Причината е, че икономиката, брутният вътрешен продукт и социалната сфера се формират от вас, каза вицепремиерът Гроздан Караджов, който който връчи отличие на Академията на МВР. Наградата взе доц. д-р Иван Видолов. Това е един стимул да се развиваме и очертава насоките пред нас, каза пък доц. д-р Видолов.
Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и зам. -председател на УС на "Главболгарстрой", награди ректора на УАСГ доц. Гичка Кутова
Емил Ангелов, главен изпълнителен директор и заместник-председател на Управителния съвет на "Главболгарстрой Холдинг", награди ректора доц. д-р арх. Гичка Кутова. За нас това е мотивация да продължаваме да работим по същия начин. Нашите студенти ни показват и доказват, че усилията ни си заслужават, каза доц. Кутова.
Анна Панчева, мениджър подбор на персонал и
работодателска марка в "Кауфланд България"
награди проф. Димитър Димитров, ректор на УНСС
УНСС прави връзката между бизнеса и образованието, каза Анна Панчева. Трябва да погледнем към бъдещето - европейските консорциуми, общата европейска диплома и развитието, отговори проф. Димитър Димитров.
Проф. Бойчо Ланджов, ректор на Медицински университет-София, получи отличие от Мая Тасева, групов директор "Човешки ресурси" в "Софарма"
Желая да вдъхновявате студентите да бъдат успешни и грижовни за пациентите, каза Мая Тасева. Благодаря на нашето академично семейство за постоянството, емпатията и труда, отвърна проф. Бойчо Ланджов.
Никола Рангелов, председател на УС на Българската асоциация на металургичната индустрия, награди проф. Сава Димитров, ректор на Националната музикална академия
Фирмите в Европа са поставени пред сериозни трудности и изпитания, но с помощта на университетите и науката можем да ги разрешим, каза Рангелов. Нашите възпитаници се реализират на най-големите световни музикални сцени, заяви проф. Сава Димитров.
Андреа Тониети, директор "Хора и култура" в "Уникредит Булбанк" награди д-р Марги Енсайн, президент на Американския университет в България
Горда съм с нашите студенти, които остават в България, но и много отиват да работят по света и оставят своята следа, каза д-р Енсайн.
Румяна Иванова, зам. изпълнителен директор на "Геотрейдинг" (част от Групата "Геотехмин") награди проф. д-р Ивайло Копрев, ректор на МГУ "Св. Иван Рилски"
Искам да пожелая на проф. Копрев все повече мотивирани студенти, които да останат в България и да работят в минната индустрия, каза Румяна Иванова, зам. изпълнителен директор на "Геотрейдинг" АД. при награждаването на ректора на Минно-геоложкия университет проф. Ивайло Копрев.
Председателят на Съвета на ректорите проф.
Миглена Темелкова награди доц Христо Михайлов,
ректор на Лесотехническия университет, и
доц. Жан Пехливанов, ректор на АМТИ - Пловдив
Подаваме ръка към бизнеса, към колегите. Това е пътят към успеха, заяви доц. Михайлов. Заедно сме в задачата да скъсим дистанцията между изкуството и хората, каза доц. Пехливанов.
Проф. д-р Елиза Стефанова, председател на НАОА, награди доц. Боряна Иванова, ректор на Аграрен университет - Пловдив, и проф. Галин Иванов, ректор на УХТ- Пловдив
Надявам се, че ще продължим да работим заедно всички, за да издигаме на по-високо ниво висшето образование, каза проф. Стефанова. Тазгодишната награда има особена стойност, защото идва в година, когато празнуваме 80-годишнината на университета си, заяви доц. Иванова. Тази оценка е израз на труда, положен от поколения преподаватели в университета ни, разказа проф. Иванов.
Иван Иванов, мениджър "Разрешителни и правни дейности" за "Дънди Прешъс Металс" в България, награди проф. Сеня Терзиева, ректор на ХТМУ
Удоволствие е за нас от БАН да поздравим колегите за техните отличия, каза Евелина Славчева. Ветеринарната медицина има пълна европейска акредитация и е на нивото като в Лондон, Хановер, Париж и Барселона, припомни проф. Ярков.