- Чудехме се как изобщо са учили деца в 88-годишната сграда, казва строителят
- Класните стаи са просторни, с окачени тавани, PVC настилка и нова дограма
Емблематичният стих на Яворов “Две хубави очи - музика, лъчи” се откроява още по-добре на фона на обновената фасада в сиво и жълто на гимназията в Пловдив, която носи името на гениалния поет.
Още едно училище на бъдещето ще отвори в края на март след основен ремонт, продължаващ вече година. 6,5 млн. лв. са инвестирани в 88-годишната сграда, която при старта на строителните работи е изглеждала като руина. “Чудехме се как изобщо са учили деца в нея”, казва пред “24 часа” Борислав Беширов, управител на фирмата, която изпълнява мащабния ремонт.
“За нас е важно да стане както трябва, силата ни е в довършителните работи и гледаме да изпипаме всеки детайл. Не могат да се хвърлят пари ей така”, допълва строителят с родопски корен.
По график довършителните дейности трябваше да приключат на 13 януари т.г., но срокът беше удължен с още три месеца заради значителен пропуск в проекта. Той не е предвиждал подмяна на силовата елинсталация, а само на слаботоковата. “Ако бяхме оставили старата,
нямаше да издържи, след като се пусне вентилационната система,
която е чисто нова. Утре някой кабел ще изгърми и ще трябва да се къртят стени, а те са чисто нови. Успяхме да убедим общината и тя отпусна още 300 000 лева, за да направим инсталацията както трябва”, казва Беширов.
Фасадата на СУ “Пейо Яворов” с лице към бул. “България” е напълно обновена и санирана. Предстои да се направи същото и на северната, която е откъм двора на учебното заведение. Там е издигнат нов
3-етажен корпус за деца с двигателни проблеми
Той разполага с 8 класни стаи. Монтиран е и асансьор. Покривът е изцяло подменен и върху него са поставени соларни панели, които ще произвеждат електричество.
В момента по коридори, фоайета и класни стаи са струпани баки с бои и строителни материали. От таваните висят кабели. Сменени са всички инсталации - ВиК, електро-, отопление, довършва се вентилацията. Стаите и подът са с PVC панели, правят се замазки. Санитарните възли са изцяло обновени с нови облицовки и подове.
“Много се стараем, това за нас е първи обект в Пловдив и гледаме и ученици, и учители, и възложител да останат доволни”, откровен е Беширов. Уверява, че до края на март учениците, които наброяват около 800, ще могат да се нанесат. В момента те са разпределени в различни учебни заведения в града.
Допълнително затруднение за строителите е било изискването на училищното ръководство
да бъдат запазени чиновете и оборудването
“Това налага постоянно да местим мебели от един кабинет в друг и после да ги връщаме на местата им”, обясниха работници. Училищната библиотека е почти готова, но книгите са струпани на огромни купчини по пода.
Повечето работа е отметната, макар да има още какво да се прави. За финала е оставен дворът, който сега е отрупан с материали. Той ще бъде застлан с нова настилка.
Гимназията в “Кършияка” е строена през 1936 г. През нея са минали десетки поколения пловдивчани.
ОУ "Екзарх Антим I" вече е като дворец
Започва да се решава дългогодишният проблем с училищата, които поделят една сграда
ВАНЯ ДРАГАНОВА
Учениците от ОУ “Екзарх Антим I” вече се върнаха в обновената си сграда, която след основен ремонт прилича на дворец.
“Днес откриваме училището на бъдещето! Но то не е само модерна среда – то е преди всичко учителите и учениците”, отбеляза министърът на образованието Галин Цоков, който го откри навръх Богоявление.
С близо 4 млн. лв. по плана за възстановяване и устойчивост школото беше изцяло модернизирано и вече разполага с физкултурен салон. Основната сграда е санирана, изградена е система за прочистване на въздуха, както и 2 нови помещения за обучение в STEM среда.
Първата крачка към решаване на дългогодишния проблем с училищата, които си поделят обща сграда, вече е направена, след като община Пловдив обяви обществените поръчки за строителството на нов корпус на ОУ “Княз Александър Първи” и специален кампус на математическата гимназия “Акад. Кирил Попов”. Към момента първото учебно заведение дели от години една база с хуманитарната гимназия “Св. св. Кирил и Методий” и децата учат на две смени. Прогнозната инвестиция е малко над 24 млн. лв. без ДДС. Оферти се приемат до 13 февруари тази година.
Поръчката за нов кампус на математическата гимназия, която дели една сграда с ОУ “Драган Манчов”, беше спряна заради жалби. Вече е подновена обаче, предстои отварянето на ценовите предложения на двама кандидати.
На терен близо до кръстовището на булевардите “Санкт Петербург” и “Освобождение” изпълнителят ще трябва да изгради 3 корпуса - учебен блок в първия, администрация, сектор “Здравеопазване” и библиотечно-информационен център във втория и сектор “Спорт” в третия. Очаква се строителството да струва 30 млн. лв. без ДДС. Новата сграда на математическата гимназия в Пловдив се чака над 30 години.
Изграждането на корпус към ОУ “Яне Сандански” за около 3 млн. лв. вече е в ход, след като първата копка беше направена в края на 2024 г. В пристройката ще има 12 класни стаи. Физкултурният салон ще бъде саниран и преоборудван с нови спортни съоръжения.
Обновлението и на основната сграда трябва да започне през т. г. В конкурса за избор на изпълнител за реконструкцията, чиято стойност ще е около 5 млн. лв., участват петима кандидати, класирането предстои.
За пълното реновиране на ОУ “Райна Княгиня” вече е избран изпълнител. Ремонтът ще струва около 3,5 млн. лв. без ДДС.