- С обещание за дружба с президента
- Не е максимално желаното, но е политически възможното, обяви Росен Желязков
- Доган подписа само приложение, че осигурява парламентарна подкрепа
- 105-ото правителство на България тръгва още днес
Правителство за пълен мандат, план за смяна на регулаторите още до края на годината, като се залагат нови критерии за членовете на ВСС. И протегната ръка към президента след месеците и дори
години редуване на открита война и студен мир
С тези заявки официално стартира тройната коалиция между ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. Предложеният от нея кабинет с премиер Росен Желязков ще бъде гласуван в парламента в четвъртък с подкрепата на ДПС на Ахмед Доган.
Два месеца и половина след седмите поредни избори дългоочакваното връчване на мандата от Румен Радев отне около 5 минути. Президентът даде достатъчно време на партньорите да се разберат, за което Желязков специално му благодари при получаването на папката. И му я върна на момента пълна - с имената на министрите.
Това не е израз на припряност, а на очакванията най-накрая страната да има правителство, което да поеме отговорност за управлението, обясни той.
А ангажиментът е за “един сериозен управленски мандат”, което става видно и от коалиционното споразумение. (Какво е разписано в него - виж долу) До месец правителството да е готово с управленската и законодателната програма обеща бъдещият премиер на 105-ото българско правителство.
По-малко от час след като изпрати Желязков и колегите му от ГЕРБ, президентът издаде указа и прати състава на кабинета в парламента.
Именно за да не не се губи повече време,
структурата на Министерския съвет остава непроменена
- ще има 19 министри. Заместниците на премиера обаче ще са трима - Томислав Дончев (ГЕРБ), Атанас Зафиров (БСП) и Гроздан Караджов (ИТН).
А в състава на кабинета пак има нещо ново - Петър Дилов, Мариан Бачев и Иван Пешев; нещо старо - Красимир Вълчев, Даниел Митов и Теменужка Петкова, и нещо “назаем” от служебното правителство - Атанас Запрянов и Владимир Мундров.
Че поема голяма отговорност и че “за управлението не е достатъчно да бъде само редовно, а компетентно и подчинено на обществения интерес” - с тези думи Радев посрещна Желязков. С него на “Дондуков” 2 дойдоха заместниците на Бойко Борисов в парламентарната група и партията, но не и самият той.
Бъдещият премиер обаче предаде посланието за дружба с Радев: в една държава “няма силна власт, ако останалите са слаби”.
Росен Желязков благодари и на “Демократична България”
за “политическия кураж и смелостта” да участва в разговорите в началото. ДБ отпаднаха, след като не приеха номинацията му за поста, защото настояваха за непартийна фигура. Но като оставен тънък мост към тях може да се тълкува разписаният в споразумението ангажимент за излъчване в регулаторите на хора, чийто интегритет е предварително проверен, и въвеждането на нови критерии за издигане на членове на ВСС.
А само половин час преди Желязков да вземе мандата, парламентът прие на второ четене, че ВСС с изтекъл мандат не може да избира нов главен прокурор. Спирането на избора на Борислав Сарафов е било договорено между ГЕРБ и ДБ, преди преговорите да се прекратят, призна и Бойко Борисов вчера.
От “Демократична България” запазиха мълчание какво мислят за кабинета и как ще гласуват. Партньорите им от “Промяната” обаче веднага обявиха, че ще са опозиция, а Лена Бориславова намери за “скандални” някои министри.
Това не е проблем за правителството на малцинството заради скрепената и с подпис подкрепа от ДПС на Ахмед Доган. С неговите депутати кабинетът “Желязков” събира 126 гласа. Именно подкрепата от алианса до последно не бе ясна - Доган искал и той да подпише документ и да получи лостове за влияние над отделни ресори. Във вторник вечерта се разбрали, че няма да се подписва като четвърти във властта, а парафира допълнение към споразумението между трите формации.
Подписа положи Джевдет Чакъров в сряда сутринта. От препратка в документа към текстовете на самото споразумение се разбира, че срещу подкрепата в парламента
ДПС-ДПС все пак ще получи възможност за участие в кадровите решения
на новата власт. Визира се точката, че зам.-министри, областни управители и техни заместници ще се излъчват с “широко парламентарно съгласие”.
Може да участва и в номинациите на кандидати и процедурите по избор на държавни органи. А в съвета на коалицията ще участват двама депутати на Доган, както “24 часа” информира още в понеделник.
Формулата, по която се конструирало това широко парламентарно мнозинство, изразява
“изкуството на политически възможното”,
обясни Желязков пред Радев.
Разбира се - не на максимално желаното, но на онова, което в настоящия момент дава възможност страната да има правителство, което да се захване с тежките проблеми, допълни той.
А по-късно пред медиите посочи две причини Ахмед Доган да не е част от коалицията, а само да даде подкрепата си при гласуването на кабинета - за да не влияят проблемите в ДПС на кабинета и заради декларацията за санитарния кордон, подписана от БСП и ИТН.
Когато взехме решение за коалиция на малцинството, получихме предложение за подкрепа. Приложението е част от нашето коалиционно споразумение. Това не е участие в коалицията, защото много ясно заявихме, че политическата отговорност ще се носи от участниците в коалицията, каза Желязков.
Най-големият компромис, направен от ГЕРБ, е че не лидерът Бойко Борисов е премиерът, посочи бъдещият министър-председател. Обясни, че и трите формации подходили отговорно, а разговорите им били на база цели, приоритети и принципи на управлението, независимо от сериозните идеологически и политически различия помежду им. И дори личностни различия, защото политическото его трябвало да бъде загърбено в името на по-голямата кауза.
Въпреки че в споразумението между ГЕРБ, БСП и ИТН се говори за пълен мандат, в договарянето на тройната коалиция е бил заложен
хоризонт 2026 - до президентските избори,
споделят от различни партийни централи. Другата седмица Румен Радев влиза в четвъртата година от втория си мандат.
Но ако конструкцията издържи на натиска отвътре и отвън през първата си година, може да изкара и много повече, коментират наблюдатели.
Няма нищо по-добро от създаването на редовно правителство, което да се ползва с парламентарна подкрепа и да се сложи край на политическата криза, и парламентът ще заработи по-добре, коментира служебният премиер Димитър Главчев в началото на последното заседание на правителството му в сряда.
Съставът на кабинета е, меко казано, скандален. В него има само политически фигури. Някои от тях нямат компетенцията да са в тези роли, но се вижда, че основната цел е всеки да се уреди с пост. Тази оценка даде Лена Бориславова от “Промяната”.
ПП-ДБ остава опозиция и ще гласува против правителството, потвърди съпредседателят Кирил Петков. Зарече се обаче да не съдят по хората в него, а по делата им. ПП-ДБ имали готовност да подкрепят добри неща с трите закона за усвояване на парите от ПВУ.
Двама в коалицията може да налагат вето, през съвета ще минава всяко управленско решение
Две от формациите в тройната коалиция ще могат да налагат вето при вземането на решения. А през специално създаден коалиционен съвет ще минава всеки управленски ход.
Тези механизми за работа на тройната коалиция са разписани в споразумението между ГЕРБ-СДС, БСП и ИТН. Те до голяма степен напомнят на регламента на тройната коалиция през 2005 г. между БСП, ДПС и НДСВ, която изкара пълен мандат. Този път обаче Ахмед Доган е четвърти - само откъм парламента, и в някои текстове изрично се урежда подкрепата вн НС, която коалицията ще получи от групата му.
Интересното е, че в това споразумение никъде не фигурира думата “коалиция”.
Както и да се самоопределя новият съюз, той ще се ръководи от Съвет за съвместно управление, в който ще се координира работата между партньорите ще се решават споровете. Всяка от трите формации може да излъчи трима - лидери, депутати, други техни лица, а ДПС-ДПС - двама.
Председателят на съвета ще се избира на ротационен принцип на 3 месеца. Той ще го свиква на всеки две седмици, както и при извънредни ситуации. Всяка седмица обаче ще се събират ръководствата на парламентарните групи за програмата и работата на НС.
В документа е разписан и механизъм за излизане от коалицията - това ще става след писмено уведомление и обосновка, предоставена на коалиционния съвет, който след това решава как да преструктурира споразумението.
Решенията в съвета се вземат с консенсус, а при липса на такъв въпросът може да бъде отложен за допълнително обсъждане или да се изготви компромисно предложение.
Всяка законодателна инициатива на Министерския съвет се съгласува предварително от ресорния министър с председателя и/или заместник председателите на съответната постоянна комисия. Законопроектите се внасят в НС след предварително съгласуване между страните.
При планирани освобождавания и назначения на ръководствата на второстепенни разпоредители с бюджет като агенции, държавни предприятия, болници и други всеки министър първо трябва да информира премиера и вицетата.
В документа реално се забраняват плаващите мнозинства, като се разписва, че страните се задължават да работят “в условия на обвързано парламентарно мнозинство”. Четирите формации зад кабинета в 51-ото НС обаче могат да търсят подкрепата за съвместните им политики и от другите групи, с изключение на “антиевропейските”.
Проекти на закони и решения се внасят само след постигнато съгласие между партньорите, предварително се съгласува и обща позиция по предложенията на другите групи. Ако няма предварително съгласие по дадено предложение, то не се подкрепя при гласуване в комисия или в пленарна зала. Забранява се прокарване на предложения през друго мнозинство - различно от управляващото.
Специална глава описва как ще се попълват квотите в независимите органи, избирани изцяло или частично от парламента.