Преди да гласуват по един от важните текстове от промените в съдебния закон, а именно, че членовете на Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат не могат да откриват процедури за избор на тримата големи в съдебната власт, депутатите излязоха в почивка. Предложението за 30-минутна почивка беше направено от Борислав Гуцанов от БСП - Обединена левица.
Депутатите в пленарната зала започнаха да гледат промените в съдебния закон по-рано днес, ден след гласуването в правната комисия.
Основната промяна, която направиха депутатите от правната комисия е, че процедурата за избор на Борислав Сарафов за главен прокурор се прекратява. Те обаче не спряха ВСС с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната система.
По този повод Лена Бориславова ПП-ДБ каза, че са длъжни да осигурят допълнителни гаранции, че процедури като започналата, няма да се повторят. "Трябва да създадем гаранции за честни процедури", каза Бориславова и добави, че трябва да има гаранции, че няма да има уредени мачове. Тя припомни, че е възобновено разследването срещу прокурора Константин Сулев, който повдигна обвинение на Петьо Петров - Еврото. Отново спомена за "Осемте джуджета" и сигнала на БОЕЦ за имотното състояние на неговото семейство. Според нея в концепцията на Сарафов имало три скандални момента - отпадане на предявяването, това прокуратурата да може да постановява немотивирани актове и отпадане на поемните лица като форма на граждански контрол.
"Правната комисия правилно подкрепи предложението тази процедура да бъде прекратена, но трябва да предприемем допълнителни гаранции, за да нямаме нов Гешев или Сарафов в следваща процедура", заключи Лена Боирславова.
Петър Петров от "Възраждане" добави, че макар в правната комисия да не е приела предложението, то все още имало математически шанс - 121 на 119 гласа и щяло да бъде важно. Сега ще видим дали искаме да направим всички процедури прозрачни, обяви Петров. Той призова всички парламентарни групи, които подкрепят това предложение да бъдат в залата и конкретно се обърна към ДПС-ДПС.
Атанас Славов от ПП-ДБ се върна на тяхното предложение за двойното мнозинство и каза, че Венецианската комисия много пъти ни го е препоръчвала като защитна мярка. Според него двойното мнозинство не било противоконституционно, защото самият основен закон не борави с мнозинства. Този текст щял да гарантира независимостта на съда.
Хамид Хамид от "ДПС-Ново начало" направи забележка на председателката от парламента Наталия Киселова за начина, по който подлага на гласуване текстовете.
Преди това депутатите гласуваха, че съдиите, прокурорите и следователите изпълняват дейността си обективно и при спазване на принципа за политическа неутралност.