Според докторът по конституционно право това не решава проблемите, за които се говори отдавна
„Вчера на правна комисия може би 90% от приетите на първо гласуване три законопроекта, обединени в общия законопроект, бяха отхвърлени. Може би единственият по-съществен текст, който остана, е въпросната разпоредба, че съществуващи процедури за избор на главен прокурор и на останалите двама от тримата големи се прекратяват. Това изглежда персонално насочено срещу Сарафов и не решава проблемите". Това каза докторът по конституционно право Петър Славов по Би Ти Ви.
Според него е „заложена клопка" на вносителите на тази разпоредба.
„Стана очакваното. Тези промени, които бяха централните – да се отнеме правото на ВСС с изтекъл мандат да избира и т.нар. двойни мнозинства – те са откровено противоконституционни. Тях правилно не ги приеха", каза Борислав Цеков, също доктор по конституционно право.
„Не приеха обаче други неща, които поне можеха да осмислят цялата идея. Най-важното е, че депутатите продължават да не правят единственото, което е легитимният законодателен ход за излизане от това ненормално състояние да имаме ВСС вече две години с изтекъл мандат, който с политически средства се опитват да го спрат да се изпълняват функциите", посочи Цеков.
Ден преди заседанието на ВСС за избор на главен прокурор, депутатите ще разгледат за втори път промените в Закона за съдебната власт. Ако те бъдат приети и на второ четене в пленарната зала, процедурата, в която участва Борислав Сарафов, ще бъде прекратена.
Вчера правната комисия спря избора на Борислав Сарафов за главен прокурор. Отхвърлена беше забраната по принцип Висшия съдебен съвет с изтекъл мандат да избира тримата големи в съдебната власт.