Увеличават се населените места на воден режим в България, а все повече язовири все още са под 50% от обемите си. Институциите посочват много причини за намаляващата вода у нас - по-малко валежи, намален дебит, повишена консумация, високи температури, липса на резервни водоизточници и остаряла ВиК инфраструктура. Като решения се приоритизират резервните водоизточници и стратегическите язовири, които тепърва трябва да се построят или да се ремонтират.
В 51 Народно събрание "Възраждане" внесе законопроект за допълнение и изменение на Закона за водите, с които се предлага промяна в реда и начина за излизане на общините от водните асоциации, когато те се явяват неефективни за тях в случаите, когато за самата община, желаеща напускане, не произтичат благоприятни последици от членуването ѝ във ВиК асоциация, като например
- липса на финансиране за подмяна и ремонти на водопроводни обекти;
- липса на подобряване на качеството на услугата „водоподаване";
- драстично увеличение на цената на водата, определено от Вик асоциацията;
- без гаранции за реални инвестиции и др.
Във връзка с внесения законопроект за промяна и допълнение в закона за водите "Възраждане" организира кръгла маса на 14.01.2025 г. от 10:00 ч. в зала 134 на Народното събрание.
Най-драстичната загуба за общините от членуването във ВиК асоциация е, че им се отнема общинското имущество (активът), но без водната асоциация да поеме пасивите. Въпреки многократните опити, от страна на различни общини да прекратят текущото си членство, да създадат отделна или да започнат членство в друга асоциация, единодушно решение не е намерено.
"Въпросът с водоподаването към населените места е жизненоважен за българските граждани, поради което налага да бъде обсъден.", категоричен е Ангел Славчев, народният представител, който е сред основните организатори на форума.