От това какво ще се случи в Сирия сега зависи дали да очакваме нова бежанска вълна. Твърде рано е да се говори, че ще имаме връщане на бежанците, защото домовете им са разрушени, нямат работа в Сирия. Хареса им доста и да се закачат към социалните системи в Западна Европа и ще е трудно да се върнат.
Това анализира бившият шеф на ДАНС, бивш вицепремиер и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев пред Би Ти Ви.
Това е риск, който може да бъде управляван, и съм убеден, че колегите са предприели мерки в тази посока, каза Йовчев. Той обясни, че подобен тип събития са очаквани, защото се явяват като катализатор на конфликта между хората, които и досега са имали противоречия.
Никой от анализаторите не се наема да оцени това, което се случи в Сирия. Има много фактори. Групировката, която взе властта, по-скоро дава положителни индикации, но е много малко вероятно да направят това, което декларират, коментира бившият шеф на ДАНС.
Това са общности, в които насилието е средство за решаване на конфликтите и е много трудно да тръгнат по демократичен път. Има и много интереси. Израел се притеснява от ядрената програма на Иран, но и от идеята Турция да получи възможност да управлява процесите в Сирия, анализира още той.
Независимо какво е решението на Конституционния съд (за касирането на изборите - б.р.), доверието можем да го върнем само с ясни мерки от страна на политиците. Това минава през нов Изборен кодекс. Това е задача номер 1 на парламента заедно с бюджета. При това ниско доверие демокрацията е поставена под въпрос. Политиците трябва да върнат доверието в изборите. Нищо друго не е по-важно в момента, категоричен бе Йовчев.
Важно е по какъв начин ще функционира цялата система, РИК, СИК, как ще се гласува. Трябва да се промени начинът. Аз съм привърженик на това да се въведат машини, които да броят гласовете - такива, в които няма съмнение за резултата, който те дават, посочи той.
А на въпроса как ще бъдат убедени хората, че това са добри устройства, отвърна: Слуховете винаги се разпространяват успешно, когато има недостатъчна информация, тревожност в обществото и недостатъчно публични изявление, които да запълнят тази празнота. Говорителите, които изразяват позиции трябва да се ползват с доверие, а при нас са такива нещата, че слухове и пропаганда ще се разпространят много лесно.
По-рано днес пък бившият премиер и съпредседател на ПП Кирил Петков получи обвинение, че е наредил незаконно ареста на лидера на ГЕРБ Бойко Борисов през 2022 г.
Като че ли наистина се позабави този процес и трябва да се даде разяснение защо е забавено. В една сравнително гореща политическа обстановка би трябвало да има обяснение, каза Йовчев.
Никой не може да разпореди на разследващите полицаи по какъв начин да водят разследването. Вероятно тук има вина на министър-председателя, но невинни от всички присъстващи няма, защото ако им е отправена неправомерна заповед, те не би следвало да я изпълняват. Не само, че не би трябвало, а са били задължени със закон да откажат, посочи той.
Мисля, че и те под една или друга форма трябва да понесат отговорност. Няма положителен герой в този случай. Включително и бившия вътрешен министър Бойко Рашков е трябвало да се намеси, допълни той.