Няма натиск по границите, но в центровете се повишава напрежението, песни на “Ислямска държава” си пускат във “Враждебна”, отчитат спецслужбите
Няма опасност от увеличаване на мигрантския натиск от Сирия, поне засега нивото ще се запази, а профилът на бежанците у нас остава без промяна. Въпреки това у сирийците в България се забелязва напрежение, а някои от тях се снабдяват с ножове.
Това стана ясно при изслушване в парламента на председателя на ДАНС Пламен Тончев, директора на военното разузнаване ген. Венелин Венев и шефа на ДАР Антоан Гечев, поканени да обяснят ситуацията в Близкия изток и очакваните последици от смяната на властта в Сирия. Изненадващо шефовете на службите
говориха пред почти празна пленарна зала
за мерките при евентуални бъдещи бежански вълни от Сирия, Газа, Афганистан и други центрове на нестабилност.
Рискът от мигрантски вълни се запазва заради многовекторна дестабилизация в Близкия изток, Азия и Африка, както и много проблеми в страните по произход, обясни Пламен Тончев. Свалянето на Асад не решава проблемите в страната с толкова различни етнически и религиозни групи, допълни шефът на ДАНС.
Има възможност за ескалация на гражданската война там, а потенциал за развиване на нова мигрантска вълна крият разследванията срещу лица, близки до режима на Асад.
Към момента смяната на режима в Сирия не оказва влияние върху миграционния натиск към България и профила на хората, опитващи да проникнат в страната. Мигрантите остават основно сунити, млади, неграмотни, безработни или упражнявали нискоквалифициран труд. Преобладаващата част посочват икономически и социални причини за миграция, каза Тончев.
Тези, които се опитват да достигнат Западна Европа през България, са основно от Афганистан и Мароко. Но не следва да се изключва увеличение на миграционните потоци, предупреди обаче той.
ДАНС е създала организация за наблюдение на ситуацията в Сирия и по маршрутите за потенциално придвижване, както и оценка на риска, включително и поведението на пребиваващи у нас граждани от рискови държави. След свалянето на Асад се появило напрежение в мигрантските центрове. В този в Харманли се засилвали конфронтационните настроения между сирийските бежанци от арабски и кюрдски произход, отправят се заплахи за саморазправа. Някои сирийци от лагера в Харманли са се сдобили с хладни оръжия. В центъра във “Враждебна” пък са слушали песни, свързани с “Ислямска държава”.
“Нямам добри новини предвид развитието на обстановката в Близкия изток и мигрантския натиск, който предстои. По наша оценка нещата се развиват недобре”, каза пък шефът на военното разузнаване Венелин Венев, като заради открития формат на заседанието не даде подробности. Все пак увери, че обстановката е спокойна. Към България има “вторична миграция” от лица, които вече се намират на територията на съседни на нас държави, но партньорските ни отношения с Гърция и Турция са много добри.
Не се е случило очакваното голямо завръщане на сирийци в родината им след падането на Асад. От общо 3,5 млн. бежанци в Турция едва 40 000 са се върнали в Сирия, разказа Венев.
Съпредседателят на групата на левицата Борислав Гуцанов попита какви са мерките за недопускане на радикализирани мигранти с оглед на това, че новата власт в Дамаск показва крайна ислямизация. А шефът на ДАНС посочи, че с бежанците са провели над 7800 интервюта - по специализиран въпросник, който бил уеднаквен и с други служби от ЕС. Така се събират данни за лица, които отговарят на определени критерии. Надявам се да контролираме всички канали, заедно с МВР работим в тясно сътрудничество, обясни Тончев.
Той разкри, че на Коледа е “установено радикализирано лице в наш областен град”, което
призовавало за “извършване на терористични действия в град в
Западна Европа” Намерили у него символи и други материали на “Ислямска държава”. Тончев увери депутатите, че ДАНС си върши работата, а България е едно от местата “със спокойна среда” по отношение на риска от подобен тероризъм.