- България е с най- ниска консумация на електронни цигари
Белгия стана първата страна от ЕС, която забрани продажбата на вейпове за еднократна употреба, докато Люксембург, Естония и Чехия отчитат най-висок процент на вейпинг.
Възходът на електронните цигари и продуктите за изпаряване доведе до ново предизвикателство за общественото здраве, разкрива последният доклад на ОИСР, цитиран от Евронюз.
Люксембург, Естония и Чехия отчитат най-високи проценти на вейпинг, надхвърлящи 10%, докато България, Австрия и Хърватия имат най-ниски, под 1%. През 2022 г. средният процент при хора на възраст от 15 до 24 години е бил 6,5%. Естония е с най-висок процент – 30, следвана от Чехия с 25% и Люксембург с 20%.
Рязкото покачване на вейпинга сред младите хора в Естония и Чешката република през последните години е придружено от значителен спад в тютюнопушенето, показват данните.
"Вейпингът стана широко разпространен сред юношите и възрастните по света - казва Йозеф Хамуд от Университетския медицински център в Гьотинген. - Като се има предвид обширният маркетинг на вейпове като по-здравословни алтернативи на конвенционалното пушене, те придобиха популярност сред хората, които се опитват да откажат цигарите.
Няколко страни от ЕС въведоха регулаторни мерки в отговор на нарастващата употреба на електронни цигари. Белгия стана първата страна от ЕС, която забрани продажбата на вейпове за еднократна употреба от януари 2025 г., позовавайки се на опасения относно привлекателността им за младите хора и въздействието върху околната среда.
По подобен начин Ирландия обяви планове за забрана на електронните цигари за еднократна употреба и ограничаване на ароматите за вейп само до тютюн. "Никотинът във вейповете е силно пристрастяващ, така че трябва да направим всичко възможно, за да обезсърчим непушачите да започнат да употребяват вейпове", казва д-р Филипос Филипидис, председател на Комитета за контрол на тютюна на Европейското респираторно общество.
През юни м.г. 12 страни от ЕС призоваха Европейската комисия да приложи отложени по-рано реформи за тютюнопушенето, които биха могли да включват забрана на ароматизираните вейпове и ограничаване на съдържанието на никотин.