- Имало е предписания и срок законът да се промени до края на 2022 г.
- БПЦ да е единствен представител на източното православие у нас, иска мнозинството в НС
Само двама депутати от парламентарната група на "Продължаваме промяната - Демократична България" гласуваха по предложенията за изменения в Закона за вероизповеданията днес. Това е третият законопроект от началото на годината, който бе приет на първо четене и бе провокиран от решението на съда да разреши регистрацията на Българска православна старостилна църква. И трите текста - на "Възраждане", ГЕРБ и БСП опитват да защитят Българската православна църква - Българска Патриаршия.
По-рано днес премиерът Димитър Главчев и правосъдната министърка Мария Павлова подкрепиха намеренията за законови промени. По време на изслушването им обаче Атанас Славов от ДБ показа, че не вижда необходимост от изменения и защити "старостилците". А Павлова посочи, че е имало предписания и срок Законът за вероизповеданията да се промени - до края на 2022 г.
В крайна сметка и без подкрепа от ПП-ДБ и трите законопроекта минаха към второ четене с почти пълно мнозинство.
Текстовете на "Възраждане" бяха подкрепени от 140 депутати, против бяха 26, всички от ДПС - Ново начало. Нямаше въздържали се. ПП-ДБ имаха само един представител, който гласува, при това "за".
При гласуването на втория законопроект 164 души бяха "за", а 11 от МЕЧ се въздържаха. Само двама от ПП-ДБ се включиха в гласуването, което видимо подразни шефа на парламентарната група на ИТН Тошко Йорданов, който поиска прегласуване и ги призова да се включат.
В крайна сметка предложението от ГЕРБ събра подкрепа от 176 депутати, без противници, с трима въздържали се от МЕЧ. Сходна бе и съдбата на текстовете от БСП - 176 "за", нула против и един въздържал се от МЕЧ. Отново само двама от групата на ПП-ДБ гласуваха.
"Свободата на вероизповеданията не може да бъде насочена срещу националната сигурност, обществения ред, народното здраве и морала или срещу правата и свободите на други лица, както и срещу структурата и организацията на традиционната религия по чл. 13, алинея 3 от Конституцията", пише в текста на "Възраждане". Те настояват и за забрана за регистрация на други юридически лица, които претендират да бъдат изразител на източното православие у нас.
ГЕРБ-СДС искат в закона да се впише, че единствен представител на източното православие у нас е Българската православна църква - Българска патриаршия. "Регистрираните вероизповедания могат свободно да определят своите наименования, но ясно трябва да се отличават от призната по закон Българска православна църква", пише в техния проект.
Сходна е концепцията на БСП, но те уточняват, че само Българската православна църква - Българска патриаршия може да използва думата "православна" в наименованието си. Социалистите искат и забрана за използването на думите "българска", "православна" и "църква" или аналогични на посочените думи, изразяващи същия смисъл, освен съществуващата вече "Българска православна църква - Българска патриаршия" по чл. 10 ал. 2 от закона.
В текстовете на БСП се предвижда 2-месечен срок, в който регистрирани към момента вероизповедания, които влизат в колизия с новата разпоредба да променят наименованието си, това важи и за заварените производства по регистрация. Според тях Софийският градски съд трябва да спре регистрацията на всички, които не спазват горепосочените изисквания, неотговарящите на закона трябва да променят наименованието. Ако това не се случи, СГС стартира производство по ликвидация. Тя може да бъде поискана от дирекция "Вероизповедания" към Министерския съвет или на прокурора. Искането се отправя в 14-дневен срок от изтичането на двумесечния срок за промяна на наименованието.