- ГЕРБ се върна в преговорите и официално потвърди Росен Желязков за премиер. Но първо само с БСП и ИТН - докато и ДБ го приемат
- 222-ма депутати и 0 гласа "против" промените в съдебния закон, които спират избора на Сарафов
С над 11-часов работен маратон стартира зимната сесия на парламента след 18 дни ваканция. Целта - да се приемат на първо четене промените както в Изборния кодекс, така и в Закона за съдебната власт, за да има база за разговори за правителство. В тях всеки от потенциалните партньори залага неща, чието приемане останалите любезно са обещали.
Успоредно с това ГЕРБ възобновиха преговорите за кабинет, засега само с БСП и ИТН. А на "Демократична България" бе поставено условие. От партийната централа обявиха, че утвърждават номинацията на Росен Желязков за премиер и му възлагат да приеме разговори с ДБ, ако те го подкрепят начело на редовен кабинет.
"Изпълнителната комисия на ГЕРБ възлага на преговорния екип да проведе разговори за подкрепа на кабинет и формиране на управляващо мнозинство, което след това да пристъпи към разглеждане и гласуване на промените в Изборния кодекс и Закона за съдебната власт", съобщиха от партията.
До зациклянето се стигна след 21 дни преговори между четирите формации, включително по празниците, и почти готово коалиционно споразумение. Неофициално се разбра, че дори била договорена формулата 10 плюс 3 х 3 (съотношение на министрите от ГЕРБ към тези на останалите формации). Но в неделя вечерта ГЕРБ обяви, че спира преговорите заради отказ на ДБ да подкрепи Желязков за премиер.
Въпреки това никой не спомена избори, нито атакува другия. И във вторник бе минат първи стрес тест - ДБ не подкрепи предложението на Асен Василев да се гледа бюджетът на служебното правителство, ГЕРБ пък подкрепиха промените в Закона за съдебната власт, които спират избора на Борислав Сарафов за главен прокурор.
Така в сряда част от партиите бяха оптимисти, че
до края на седмицата ще има голям напредък
По-рано президентът Румен Радев успокои, че дава още време на партиите преди връчването на втория мандат, защото е безотговорно да зачеркнат постигнатото дотук и да хвърлят страната в осми избори.
В пленарната зала на първо четене минаха както промените в Изборния кодекс - едно от условията на ИТН, така и в Закона за съдебната власт - основният фокус на ДБ и ПП. Като текстовете, забраняващи на настоящия ВСС с изтекъл мандат да излъчи новия главен прокурор, събраха 222 гласа - всички присъстващи. нито един депутат не натисна "Против". Засега още няма гаранции, че със същото ударно темпо ще се приемат и на второ четене. А това трябва да е факт до другата сряда, за да се осуети наистина изборът на Сарафов.
На ултиматума на ГЕРБ от ДБ отговориха във фейсбук: "Върховенството на правото не може да бъде разменна монета в политическите преговори за съставяне на кабинет." Искат изборът на премиер и съставът на МС
да се обсъжда на лидерска среща,
след като се постигне окончателно съгласие по споразумението за управление.
Партиите не само пазят мълчание за хода на преговорите, а бяха много обрани и в словата си за старта на сесията. От ПП-ДБ и от ИТН дори изобщо не се изказаха.
От името на ГЕРБ-СДС Тома Биков изрази надежди, че в следващите седмици ще се избере "редовно правителство, зад което стои стабилно мнозинство" - първа крачка към изход от политическата криза. "Надявам се, че ще сложим край на експериментите и ще започнем да работим по правилата на политиката", заяви той.
Биков вметна, че тъй като няма още нито управляващо мнозинство, нито опозиция, парламентът трябва да е изключително предпазлив по приемането на законодателни промени, защото те се превръщат в начало на предизборна кампания.
За коалиционно споразумение и излъчването на редовен кабинет говори в словото си съпредседателят на групата на БСП Атанас Зафиров.
Очаква се до петък да е окончателно ясно възможна ли е конструкцията на четворната коалиция. Ако не, бил обсъждан и вариант правителство на малцинството вместо избори през април. 107 гласа имат ГЕРБ, БСП и ИТН. Ако Бойко Борисов реши да заобиколи ДБ и ПП, ще са му нужни още поне 14 гласа. Такива могат да дойдат от ДПС на Ахмед Доган, след като в сряда
и Джевдет Чакъров поиска да участват
в разговори за кабинет или подкрепа по ключови за държавата приоритети. Няма обаче готовност за включване на групата му, казват неофициално преговарящи.
"Ако не успеят да направят правителство, трябва да ходим бързо на избори, а не да се разтакаваме тук. Защото народът трябва да преподреди тези партии според това кой ще свърши работа на хората. ДПС-НН всеки ден върши нещо за хората в страната и това е нашата мисия. Затова съм убеден, че нашето доверие расте всеки ден и на следващите избори ще бъдем водеща партия", коментира Делян Пеевски.