- “Демократична България” спази думата си и гласува срещу Асен Василев - за удължаване на стария бюджет
- Хората на Борисов пък подкрепиха промените, спиращи избора на Сарафов
- Вероятно е обаче той да остане най-дълго управлявалият и.ф. главен прокурор
Две ключови “да” два дни след официалното съобщение на ГЕРБ, че стопира преговорите за правителство, прозвучаха в Народното събрание във вторник.
Стрестестът кой как си спазва думата и възможно ли е все пак договаряне на мнозинство се проведе в двете ключови парламентарни комисии - бюджетната и правната.
На заседанието на първата “Демократична България” отговори утвърдително на очакванията на ГЕРБ и помогна да се приеме удължаване на миналогодишния бюджет, а не гледане на проекта за тазгодишен на служебния кабинет. Като така застана срещу партньорите си от “Промяната” - Асен Василев, който председателства комисията, предвиждаше в дневния ред първо да влезе предложението на служебното правителство за промени в данъчните закони и бюджет 2025 на Людмила Петкова.
Договорката между четирите партии, преговаряли до неделя за кабинет, бе да се придвижи само удължаването на старата финансова рамка до края на март т.г.
ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП имат разбирателство, че новата бюджетна рамка трябва да се изготви от редовна власт
И за да се случи това, Мартин Димитров от ДБ гласува срещу предложението на Асен Василев, подкрепяйки колегите си от останалите три формации. В дневния ред останаха само идеите на БСП за нулев ДДС върху лекарствата, плащани от здравната каса, и удължаване на нулевата ставка за хляба.
Два часа по-късно мина второ
гласуване лакмус в правната комисия
Там пък бяха приети на първо четене и трите проекта за промени в Закона за съдебната власт - заветно “да” от ГЕРБ, което чакаха ДБ и ИТН. С промените се стопира избора на единствения кандидат за главен прокурор Борислав Сарафов от настоящия ВСС с изтекъл мандат.
С уговорката, че все пак трябва време между двете четения в пленарната зала за експертни становища и анализ дали това не е противоконституционно, Рая Назарян призна, че трябва да се отчитат обществените настроения. И декларира, че ГЕРБ ще действа политически, юридически и обществено отговорно.
След като в петък ГЕРБ обяви спиране на преговорите, а в понеделник Румен Радев настоя партиите да не зачеркват всичко с лека ръка и им даде още време преди връчването на първия мандат, всички страни запазиха уважително мълчание. Негласната договорка била да се изчака поне до сряда, като през това време се отчетат знаците на добра воля от страната на 4-те формации.
Все пак преминатият успешно стрес тест още не значи финализиране на споразумението. При старта на парламента в сряда вероятно по-отчетливо ще прозвучат новините възможна ли е конструкцията на четворната коалиция.
Ако те са лоши, Бойко Борисов ще опита да избегне предсрочните избори през април с нова конструкция - за кабинет на малцинството. Този вариант е бил обсъждан през последните дни, след като преговорите за редовен кабинет се препънаха официално в премиерския пост.
До късно в понеделник, когато в ГЕРБ са обсъждали подобен план Б, е пресмятана
подкрепата на БСП, ИТН и МЕЧ, което прави 119 депутати
При този вариант Борисов заобикаля ДБ и ПП.
Но пък развитието на ситуацията във вторник показва, че партньорите му около Атанас Атанасов и “Да, България” спазват уговорките. Докато лидерът на МЕЧ Радостин Василев по-скоро нямал такова намерение. В ранния следобед неофициално се чу, че той ще се въздържи да подкрепи правителство на малцинството на ГЕРБ, тъй като амбициите му били при следващ предсрочен вот да вкара повече от 12 депутати, колкото има сега.
Едно подобно правителство, каквито имахме при Филип Димитров и Пламен Орешарски, означава плаващи мнозинства и уговорки за всяко важно решение в парламента. И че трудно оттук нататък би се сформирало конституционно мнозинство, което да смени Висшия съдебен съвет и да попълни всички вакантни постове в държавата. Така и съдбата на Борислав Сарафов най-вероятно ще е да остане най-дълго управлявалият и.ф. главен прокурор.
Иначе изненада по темата имаше в правната комисия. Тя пусна без особен дебат и 3-те проекта (на “Възраждане”, ПП-ДБ и ИТН), като
“ДПС-Ново начало” неочаквано подкрепи текстовете на ПП-ДБ и ИТН срещу избора на Сарафов
Изслушването му и гласуването във ВСС е насрочено за 16 януари, тоест след само девет дни, от които 4 пленарни за парламента. И ако наистина целят да спрат процедурата, депутатите трябва да побързат.
Проектът на ПП-ДБ предвижда прекратяване и на процедурата за избор на шеф на ВАС. Той забранява някой от тримата големи в съдебната власт да остава на поста като и.ф. след изтичане на мандата му. Точно такъв е случаят с Георги Чолаков, който от 22 ноември м.г. е временен шеф на ВАС.
Предлага се още
ако президентът върне предложената кандидатура, ВСС да не може да потвърди избора си просто с 13 гласа
Разписва се двойно мнозинство: за главен прокурор - от членовете, избирани пряко от прокурорите и следователите, а за шеф на върховен съд - мнозинство от членовете на ВСС, излъчени от съдиите.
Президентът Румен Радев вече даде ясни сигнали, че ако на 16 януари Сарафов бъде избран, няма да подпише указа. Обясни, че в този си състав, с изтекъл мандат и политически обвързаности ВСС не бива да излъчва нов главен прокурор, а и кандидатурата е само една. С подобен аргумент Радев върна преди 5 г. избора на Иван Гешев, но волята му бе лесно преодоляна при повторното гласуване от съвета (който все още е в същия си състав).
На заседанието на комисията правосъдната министърка Мария Павлова призова депутатите да не бързат толкова, защото може да се създаде по-голям проблем - от 30 г. съдебната система е подложена постоянно на реформи и всяка следваща е по-лоша.
На депутатите им направи впечатление, че становища и свои представители не бяха изпратили от двете върховни съдилища и ВСС. Мнения трябвало да изразят общите им събрания, а в тези кратки срокове нямало как да ги свикат.
На този фон партийци и магистрати са в очакване на решенията на Конституционния съд по ключовите за изхода от политическата криза въпроси - делата за касацията на вота и за отмяната на “домовата книга” за служебен премиер.
Правната комисия да не бърза с решения за изборни правила и да изчака КС, призова във вторник Мая Манолова. По това дело до края на тази седмица се чакат експертизи от отделните избирателни секции, където се брои повторно. Те обаче засега не променят резултатите от октомврийския вот. В някои секции партия “Величие”, останала само на 21 бюлетини от влизане в НС, е била ощетена, но в други е получила допълнително гласове.
КС нямало да промени и начина на съставяне на служебно правителство, което очакваше кръгът около президента Радев. Засега гласовете остават 6 на 5, което означава, че
няма да се премахне “домовата книга”
И вътре в КС, и в парламента не виждат откъде ще дойде така нужният 7-и глас, за да получи отново държавният глава цялата служебна власт.