Върви се към преброителни центрове и купуване на нови машини за вота
Зациклянето на преговорите за правителство провокира надпреварата за нови промени в изборните правила. Така в първия работен ден за годината Народното събрание осъмна с 5 законопроекта за поправки в Изборния кодекс. Но и тук се забеляза разцепление между “Продължаваме промяната” и “Демократична България”.
Часове след като ДБ внесоха изменения, ПП обявиха отделни свои текстове. Разминаването е в концепцията за преброяване на изборните резултати. Хората на Кирил Петков искат оптични сканиращи машини за хартиените бюлетини, а за машинните да се отчита генерираният от тях протокол. ДБ пък настояват за
специален преброителен център вместо секционните комисии
ПП категорично са против ръчното преброяване.
Според проекта на партньорите им СИК само ще предават запечатани кутии с бюлетини и машинни протоколи в преброителните центрове. Оттам данните отиват към ОИК или РИК, които разпределят резултатите по кандидати и партии за съответните общини и райони. Броенето в центровете ще се следи чрез видеонаблюдение, което ще се излъчва пряко.
Точно отчитането на резултатите е акцент във всички предложения за изменения на кодекса, особено след скандалите около последния вот. Мнозинството видимо клони към “пенсиониране” на секционните комисии и преминаване към нова структура - преброителни центрове. Преди ДБ сходни текстове в тази посока предложиха БСП и ИТН.
Според социалистите тези центрове премахват възможностите за проследяване и контролиране на вота на отделния избирател, тъй като отчитането на гласовете и преференциите не става за всяка една секция, а за район от 30 000 избиратели. Изключение ще е центърът за преброяване на гласовете зад граница. ИТН ги нарича “преброителни комисии” и посочва същата бройка избиратели. ДБ пък предлага те да покриват до 20 хил. души.
БСП и ИТН настояват и за изчистване на избирателните списъци от “мъртви души”. И двете формации, които са от четворката преговарящи за властта, искат въвеждане на активна регистрация.
Още в началото на декември партията на Слави Трифонов предложи машините за гласуване да се заменят със сканиращи устройства.
Срещу хартиените бюлетини пък е насочен законопроектът на “Възраждане”, внесен през ноември. От партията настояват максимумът изборни секции в чужда държава да е 20. Те запазват функциите на СИК, но искат повече ред при приемането на изборни книжа от районните комисии. Настояват още членовете на ЦИК да не са били партийно обвързани през последните 3 г.
Всичките предложения минаха
в правната комисия във вторник почти без изказвания. “ДПС-Ново начало” подкрепи тези на ИТН и БСП, а бе против идеите на “Възраждане”, ПП и ДБ.
ИТН и ГЕРБ обещаха подкрепа на първо четене за всички, но очакват прецизиране преди второто гласуване.