- 29 медици подадоха и после оттеглиха молби за напускане, след като жена роди мъртво бебе в линейка между двата града, а роднини ги нарекоха "убийци"
- Разстоянието е 20 км и се взима за 15 минути - не е това проблемът, а липсата на лекари, твърдят от здравното заведение
“Липсата на достатъчно медицински персонал е най-големият проблем на МБАЛ “Югозападна болница”. Това е хроничен проблем не само тук, а в цялата страна. Точно заради недостига на лекари преди 8 г. се взе решение за сливане. Това се направи, за да не се закриват изцяло отделения. Нямаме банка кадри с лекари.” Това каза за “24 часа” кметът на Сандански Атанас Стоянов.
В края на ноември м.г. 29-годишна жена от Сандански роди мъртво бебе в линейка, която я караше към Петрич.
Два часа преди това медиците от спешния център я върнали, като ѝ дали болкоуспокояващи. Пътуването впоследствие се наложило, защото
през втората половина на месеца през нощта работи само родилното в Петрич,
а през първите две седмици – това в Сандански. Нейни роднини протестираха пред общината, бе свикана дори извънредна сесия. На нея близки на родилката нападнаха лекарите с думи като “убийци” и “некадърници”.
В средата на декември 29 от медиците, обидени, подадоха предизвестия за напускане, които изтичат на 11 януари. Болницата бе изправена пред сериозна криза и опасност цели отделения да спрат работа.
Кметовете на Сандански и Петрич Атанас Стоянов и Димитър Бръчков се срещнаха с лекарите и заявиха, че обидите и нападките са недопустими, а в края на декември общинските съветници в Сандански с пълно мнозинство приеха декларация в подкрепа на медиците от “Югозападна болница”.
“Обидите, отправени към лекарите във връзка с починалото новородено, са недопустими и неморални. Неприемливо е хората, които ежедневно спасяват човешки животи и се грижат за нас, хора с богат професионален и житейски опит, да бъдат заклеймявани по подобен начин”, се казва в декларацията.
Кметовете на четирите общини, които имат дялове в дружеството – Сандански, Петрич, Кресна и Струмяни, също излязоха с обща декларация, изпратена до министъра на здравеопазването д-р Галя Кондева, до шефа на Българския лекарски съюз д-р Николай Брънзалов и до директора на агенция “Медицински надзор” Иванка Динева.
На заседание на Медицинския съвет на болницата в края на 2024 г. подадените оставки бяха оттеглени и засега лекарите остават на работа.
Докато течеше скандалът с починалото бебе и кризата с оставките на медиците, до кмета на Сандански и общинския съвет бе изпратено
предложение от управителя на верига частни болници да построи
такава и в курортния град. От общината бе поискано да осигури три терена с площ по 9 дка всеки, максимално близо до магистрала “Струма”. Намерението е новата болница да е на 9 етажа, а инвестицията се очаква да е 50 млн. евро. Предложението бе разгледано за сведение от постоянната комисия по местно самоуправление към общинския съвет, но не бе включено като точка в дневния ред на следващата сесия.
“Югозападна болница” е единствената у нас, регистрирана след сливане на две общински болници, обслужва над 100 000 души. Това стана през 2017 г. с решения на общинските съвети в Петрич и Сандански. В новото дружество двете общини имат дял от по 49%, а Кресна и Струмяни – по 1%. Целта бе да се спестят административни разходи, но най-важното бе подобряване обслужването на пациентите. Постигна се взаимозаменяемост и при отсъствие на персонал от базата в единия град работата се поема от колегите им от другия.
В двете бази има отделения по анестезиология, вътрешно, АГ, детско, ортопедия, неврология, хирургия, хемодиализа и образна диагностика. Инфекциозно отделение има само в Петрич, а кардиология и очно – само в Сандански. В двата филиала
работят около 100 лекари, 60% от тях са в пенсионна възраст
“Смятам, че болницата се развива добре. Подобрено е финансовото състояние, обемът и нивото на компетентност на различните медицински специалности. Най-сериозният ни проблем е липсата на достатъчно лекари.
По тази причина от 7,30 до 19,30 ч работят всички отделения в двете бази, но не е така през нощта, когато по 15-дневен график дават дежурства част от отделенията в едната или другата”, казва директорът д-р Илия Тонев. Той уточнява, че
на 15-дневен режим през нощта са само 7 от 27 отделения
“За работа в АГО трябват гинеколози, неонатолози и реаниматори анестезиолози. Огромен е проблемът с недостига на педиатри и реаниматори. Полагаме всички усилия да привлечем лекари, но засега това трудно се случва”, каза д-р Тонев.
Според д-р Мариана Перусанова, началник на неврологията, ако двете болници не са обединени, няма да има здравно заведение нито в единия, нито в другия град. “Не е проблем разстоянието от 20 км, което се взема за 15 минути. Знаете ли колко време отнема на линейките в София? Деца се раждат и в Кресна, Струмяни, по селата.
Трябва ли във всяко село да има болница?”,
пита риторично лекарката.
“Аз съм сама неонатолог, пенсионер съм. Успявам да покрия дежурства през деня. Ако трябва да работя по 24 часа 30 дни в месеца, ще напусна. Всички колеги работим на прага на възможностите си, със сетни усилия. Когато си тръгнем и ние, няма да има и това покритие, което сега има”, каза на сесия на общинския съвет д-р Оля Малчева.
“Превозването на болни от Сандански до Петрич и обратно през нощта заради дежурствата на някои отделения създава неудобства. Това обаче не е прищявка на лекарите, а заради липса на медицински работници. Държавата е длъжник. Ние, общините, не стоим безучастни и в бюджета има средства за организационно и финансово подпомагане на болницата”, казва кметът на Сандански Атанас Стоянов.
Общините редовно отделят средства за закупуване на нова и модерна медицинска техника, ремонт и обзавеждане на отделенията. За последно преди година бе открит нов ангиографски сектор в базата в Сандански. Оборудван е с високотехнологична апаратура за инвазивна диагностика и лечение на сърдечносъдови заболявания.
Двете общини работят и активно за привличане на нови медицински специалисти.
Осигуряват 15 стипендии на студенти и специализанти,
които след завършването си да започнат работа в една от базите на болницата в двата града.
В края на 2024 г. бе проведена и среща на студенти по медицина с ръководството на “Югозападна болница” и представители на четирите общини. Дискутираха се възможностите за кариерно развитие на бъдещите медици. На срещата присъстваха и млади лекари, работещи вече в здравното заведение, които споделиха своя опит и трудностите. Представителите на общините пък заявиха готовност за съдействие и подкрепа.