- Мълчание след отсрочката от президента за мандата, никой от политическите централи още не споменава избори
- Правната комисия приема днес промените, които да спрат Сарафов - индикация, че все пак може и да се договорят
- ДБ под двоен натиск: от ГЕРБ и от партньора ПП
Още няколко дни за преговори дали в този парламент ще има правителство, или ще се ходи на осми предсрочни избори отпусна Румен Радев. И като че ли успя да върне на масата разтурилите сговора в неделя ГЕРБ и ДБ.
С думите си навръх Богоявление Радев ясно обясни какво очаква от партиите - да няма нови парламентарни избори и да бъде спрян изборът на Борислав Сарафов за главен прокуор от този Висш съдебен съвет.
Призовавам политическите партии да спрат да си играят със съдбата на хората и с бъдещето на страната. Предоставих достатъчно време, за да могат да изпълнят своята отговорност. Но ей така
с лека ръка да задраскаш всичко
и да хвърлиш страната в поредните предсрочни парламентарни избори при толкова много висящи кризи е тотална демонстрация на безотговорност, обърна се държавният глава към партиите. Предната вечер преговорите бяха спрени от страна на ГЕРБ, след като ДБ не приеха техния кандидат за премиер Росен Желязков.
А избора на нов главен прокурор президентът коментира така: Аз вече заявих, че този Висш съдебен съвет нееднократно показа, че е изтъкан от зависимости и е подвластен на политическа конюнктура. Още повече той е с изтекъл мандат.
Добави и че кандидатът е единствен. С подобни аргументи Радев отказа да подпише указа за избора на Иван Гешев за главен прокурор преди 5 г., макар че ветото му бе лесно преодоляно при повторното гласуване в същия ВСС.
През целия ден в понеделник партиите от преговорите запазиха мълчание. И за разлика от разтурянето на сглобката Денков/Габриел, този път никой политик не побърза да спомене за избори. Вместо това всички минаха в
уважително изчакване
Най-сложна е ситуацията в “Демократична България”. Коалицията е успяла да постигне почти всичко, което си е поставяла като цел в преговорите - приемане на промени в Закона за съдебната власт, които да спрат избора на Борислав Сарафов, нова реформа на прокуратурата, промени в службите за сигурност. ДБ обаче трудно ще успеят да “продадат” пред партньорите си от “Продължаваме промяната” кандидата за премиер от страна на ГЕРБ - бившия шеф на парламента Росен Желязков. И именно това са споделили, преди ГЕРБ да спрат преговорите -Желязков 99% няма да бъде одобрен от коалиционните им партньори. Все пак е била направена уговорката, че не отказват юристът да вземе първия мандат от президента, но това трябва да бъде обсъдено в колективните им органи.
От ДБ обаче признават, че са били изненадани от категоричното слагане на името на Желязков на масатка в събота късно вечерта, тъй като в споразумението се е предвиждало да е записан профилът на общия министър-председател.
В понеделник високопоставени източници от ПП потвърдиха пред “24 часа”, че за тях Желязков е невъзможен премиер. И припомниха изискването си министър-председателят да е равноотдалечен. Тук е разликата с ДБ, които, още преди да влязат в преговорите, смениха термина с “взаимноприемлив”.
В такъв случай оставането на ДБ в разговорите за правителство би означавало край на коалицията им с “Промяната”. И то на цената да понесат всички упреци как си сътрудничат с ГЕРБ.
Върху ДБ е бил оказан още един натиск от страна на ПП, този път по идея и съвет на съпредседателя на партията Асен Василев. Той лансирал
ДБ да не вземат министри в правителството
Да подкрепят приемането на кабинета в НС, но впоследствие да си запазят свободата да действат опозиционно.
Снощи се очакваше все пак да има обсъждания в колективните органи на ДБ и ПП. Такива обаче реално не са се състояли. В ДБ продължава да виетае очакване, че прекратяването на преговорите от страна на ГЕРБ е блъф и те биха се върнали с 3-и кандидат за министър-председател.
От партията на Бойко Борисов обаче засега не възнамеряват да се отказват от Желязков.
“Изпълнихме всяко тяхно искане, записахме промените в закона заради Сарафов, евро-Магнитски, промени в прокуратурата и комисията за противодействие на корупцията. За да бъдат приети тези законови промени, ние имаме най-голяма тежест - 69 депутати, и трябва да носим отговорност, включително с министър-председател”, коментира пред “24 часа” човек на висока позиция в ГЕРБ.
Идеите за
премиер като Надежда Нейнски, Петър Стоянов или Росен Плевнелиев
били неприемливи - зад тях не стои партия.
Борисов все пак още не се е отказал напълно от преговорите за съставяне на правителство. И възнамерявал да изчака ДБ поне до сряда, като през това време обаче искал да види действия.
В същото време и хората на ген. Атанас Атанасов и Христо Иванов, изненадани от неделното изявление на ГЕРБ за прекратяване на преговорите, чакат действия от лагера на Борисов, за да се ориентират в ситуацията.
Такива се очакват още във вторник. Като знак, че държат на думата си, ГЕРБ ще подкрепят на заседанието на правната комисия промените в Закона за съдебната власт. Те влизат за обсъждане на първо четене ден преди официално в сряда да удари първият парламентарен звънец за новата година. Ако промените бъдат приети и влязат в сила до 16 януари, ще бъде спряна процедурата по избор на Борислав Сарафов за главен прокурор. Освен това той
няма да може да продължи да изпълява и временно функцията
Проектозаконът на ПП-ДБ се очаква да бъде подкрепен и от ИТН и БСП, които също участваха в договарянето на съвместното управление. Пълното приемане на закона обаче зависи и от това дали ще бъде съставено редовно правителство, или преговорите напълно ще пропаднат. Според досегашните информации ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП са имали договорено споразумение за избор на нов ВСС, като процедурата трябвало да гарантира, че новите съдебни кадровици са неподатливи на външни влияния.
Упоритите слухове в София около празниците бяха, че четирите страни дори са договаряли кой да е новият главен прокурор. Но нито един източник не потвърди, дори неофициално, подобна информация.
Реално в последните дни и най-вече в събота, когато преговорите са продължили до 23 ч вечерта, са били финализирани последните подробности както по коалиционното споразумение, така и по самото правителство. Обединили се около
формула на властта 3 х 3 плюс 10, като всяка формация има вицепремиер
ГЕРБ трябвало да излъчи 10 от министрите, а ДБ, ИТН и БСП да разполагат с по три кресла в правителството.
Формулата връщала и един орган, който съществуваше при управлението на тройната коалиция през 2005-2009 г. Тогава премиерът Сергей Станишев и лидерите на ДПС Ахмед Доган и на НДСВ Симеон Сакскобургготски образуваха
Съвет на коалицията,
който решаваше доста успешно спорните въпроси. И сега на базата на този опит, припомнян и от политическите анализатори, се предвиждало при съставяне на кабинет на ГЕРБ, ДБ, ИТН и БСП да се създаде подобна конструкция. Нямало обаче да се нарича съвет на коалицията, а Съвет за съвместно управление, тъй като БСП имат конгресно решение да не участват в коалиция с ГЕРБ.