Политическите формации прекараха 1 месец, в който да се опитат да избият останалите. Почвайки как са нелегитимни и завършвайки с последната седмица при избирането на председател на парламента. Демокрацията функционира в условията на разговор.
Никаква ценност в основата на демокрацията не може да понесе това нещо. Все пак някакви преговори почнаха - а основният въпрос беше как ще вземат този завой. Това каза по Би Ти Ви в предаването "Лице в лице" политологът Христо Панчугов.
Според него този въпрос не може да бъде разрешен. Големият въпрос е как изглежда от гледна точка на политиците тази криза. Никой не е излязъл да обясни до какво води това поведение, каза още той.
Разговор не видяхме, а бланкетни съобщения - видяхме имитация, каза от своя страна политологът Любомир Стефанов. По думите му цената на това окончателно взривяване на разговора и възможностите за него е много притеснителна. Той определи случващото се като имитация на парламент. Оттук нататък те очевидно си нямат доверие, няма как да го създадат, коалицията за тях е мръсна дума, каза още Стефанов и допълни, че политиците имат какво да си кажат, но не намират път да стигнат едни към други. Цената да не го направят е очевидното им самобламиране, предупреди той.
Според политолога Теодор Славев вчера някой е дръпнал шалтера на преговорите. Кой обаче е инкасаторът, е въпрос с повишена трудност. Кой има интерес да се развалят преговорите - само Пеевски, защото на следващи избори се очаква да си вдигне резултата, каза още Славев. Той допълни, че фигурата на премиер е достатъчно легитимна да бъде корена на провала на едни преговори.
Ако проблемът е в Росен Желязков, толкова ли е къса скамейката на ГЕРБ. От друга страна, ПП-ДБ могат да направят компромис, защото Борисов иска за премиер някой, на когото да има доверие, обясни Славев.