- Преди да издъхне, Виолета Балабанова казала на криминалисти, че най-вероятно синът ѝ имал пръст в нападението
- Георги Балабанов загина в катастрофа с мотора си през 2012 г.
- До разкриването на престъплението се стигнало, когато 10 г. по-късно в системата на МВР били вкарани отпечатъците му
Почти 16 години след убийството на милионерката Виолета Балабанова в Пловдив, Върховният касационен съд остави потвърди окончателно присъдата на виновния за смъртта ѝ Здравко Дечкин. Той е осъден на точно толкова - 16 г. затвор.
Макар нападението над Балабанова да е било извършено през 2009 г., едва десетилетие по-късно авторът беше разкрит, след като отпечатъците на Дечкин били вкарани в системата на МВР по друго дело.
На 30 септември 2009 г. синът на Виолета Георги Балабанов я закарал до дома ѝ в центъра на Пловдив, след като двамата вечеряли. Там бил Здравко Дечкин, който я пресрещнал и опитал да я обере. Разрязал презрамката на чантата ѝ и я дръпнал, но жената оказала съпротива и не я пуснала. Тогава той я пробол няколко пъти в корема. На 8 октомври тя издъхнала в болницата.
След време стана ясно, че подбудител на нападението бил именно синът Георги. Той обещал на Дечкин 17 000 лв. и джип "БМВ Х5", за да открадне чантата, в която майка му държала нотариални актове за скъпи имоти. Преди да издъхне, Балабанова казала пред криминалисти, че вероятно синът ѝ имал пръст в нападението. Той обаче не беше наказан, тъй като през 2012 г. загина в катастрофа с мотора си в Слънчев бряг.
На 14 януари 2021 г. Окръжният съд в Пловдив признал Дечкин за виновен, че е отнел дамска чанта, мобилен телефон, пари и документи за общо 760 лв. от Балабанова, като е употребил за това сила и грабежът е придружен с убийство. Още тогава той получава 16 г. затвор, а присъдата е потвърдена и на горните инстанции.
Върховните съдии отхвърлят жалбата му като неоснователна. Според тях наложеното наказание не покрива стандарта за явна несправедливост. Те приемат за неоснователно възражението на защитата, че делото е разгледано в нарушение на изискването за разумен срок.
Делото се отличава с висока степен на фактическа и правна сложност, разпитани са многобройни свидетели и експерти, проведено е въззивно съдебно следствие и са били положени изчерпателни усилия за призоваването на няколко свидетели. От извършването на престъплението до постановяване на въззивния съдебен акт са изминали повече от 15 години, както се сочи в касационната жалба, но разследването спрямо Здравко Дечкин е започнало едва през 2019 г., когато намерените на 30 септември 2009 г. на местопрестъплението дактилоскопни следи са могли да бъдат свързани като изхождащи от него – преди 2018 г. в базата данни не е имало негови пръстови отпечатъци. По делото няма неоснователно забавяне. В конкретния случай, от привличането на подсъдимия като обвиняем през май 2019 г. до настоящия момент, не е изминал срок, който да нарушава принципа за разумност, казват в мотивите върховните съдии.