Над 1 милион са командировките им в чужбина, дори в мандати без кабинет
Над 76,3 милиона лева са дадени за заплати на депутатите от провалените 6 парламента в последните 4 години. Сумата е бруто и от нея се правят удръжки за пенсионни осигуровки и здраве.
Това става ясно от справка от Народното събрание, изготвена за “24 часа” по Закона за достъп до обществена информация. Тя включва данни за шестте парламента от 45-ия през пролетта на 2021 г. до 50-ия тази година.
А за трите седмици работа и 8 заседания през ноември депутатите от 51-ия парламент са получили 1,38 млн. лв., по данни на bTV.
В момента основната депутатска заплата е 7080 лева
бруто. Освен основното си възнаграждение, което се равнява на 3 средни работни заплати в обществения сектор и се преизчислява на тримесечие по данни на НСИ, депутатите получават добавки за стаж, възраст, научни титли, както и за шефски постове в парламента и за участие в комисии. Така заплатата на народен представител в момента средно достига около 9000.
Едва 9 заседания и рекордно кратките 27 дни продължи “животът” на 45-ото НС през април и май 2021 г. Въпреки че то не успя да излъчи правителство, нито да приеме дори един закон, депутатите в него са получили 1,5 млн. за заплати. Същата бе ситуацията и в следващия парламент, оцелял два пъти по-дълго.
Едва 47-ото НС успя да събере мнозинство за правителство - четворна коалиция от ПП, ДБ, БСП, ИТН застана зад кабинета “Петков”, който обаче оцеля едва 7 месеца и 20 дни. Малко повече работи парламентът, а депутатите са получили над 16 милиона за заплати. (Виж всички цифри в инфографиката.)
Следващото по-продуктивно Народно събрание беше 49-ото, което излъчи кабинета на сглобката с премиер Николай Денков. И то обаче се разпусна предсрочно след провала на ротацията между ГЕРБ и ПП-ДБ. Въпреки това работи най-дълго за целия период - близо година и два месеца, а депутатите са взели бруто за заплати 35 милиона.
Разходите за сметка на данъкоплатеца за тези провалени 6 парламента обаче не спират дотук.
Въпреки че не произведоха нищо съществено като законодателство, депутатите са похарчили над 1 милион за командировки в чужбина.
Изключение прави 45-ото НС, което за изключително краткия си живот не успя да излъчи парламентарни делегации към евроинституциите и групи за приятелство с другите страни.
И ако масово пътуванията през тези години, освен традиционните Брюксел и Страсбург, са основно из Европа, не липсват и по-екзотични дестинации.
В 47-ото НС например Атанас Михнев и Виктор Насър от ПП са успели да стигнат до Делхи и Мумбай по покана на свой колега от индийския парламент. Росица Кирова от ГЕРБ е била в Индонезия за участие в 144-ата сесия на Интерпарламентарния съюз.
64 депутати от 48-ото НС, което “живя” малко повече от 3 месеца, са успели да попътуват в чужбина, включително да стигнат до САЩ. Искрен Митев от ПП е бил там като наблюдател на междинните избори през ноември 2022 г. Джейхан Ибрямов от ДПС и Атанас Славов от ДБ са били във Вашингтон за участие в Парламентарен трансатлантически форум. А Хамид Хамид от ДПС и Атанас Зафиров от БСП са участвали в Националната молитвена закуска и във форум “Как да противостоим на руската агресия в Украйна и вредното влияние на Китай в Европа”. В 49-ото НС депутатите имаха повече време да попътуват, затова
сред дестинациите има и по-екзотични като Нигерия,
Дубай, Индия, Виетнам, Мароко. През този мандат, продължил малко повече от година, например Даниел Лорер от ПП е бил три пъти в САЩ от общо 5 задгранични командировки. Като зам.-ръководител на делегацията на българския парламент в ПА на НАТО той е посетил в различни периоди от време Вашингтон, Ню Йорк, Филаделфия и Огъста.
34 депутати са успели да попътуват в 50-ото НС. В настоящия парламент още няма избрани делегации и групи за приятелство.