Алибегов заплаши, че ако депутатите не върнат 9% за ресторантите, до 10 дни всички заведения ще вдигнат цените
Връщането на 20% ДДС за хляба моментално оказа своето влияние върху крайната му цена. Поскъпването в различните краища на страната варира между 30 и 80 ст., но за хлябове, които са далеч под 1 килограм.
А кратко пазарно проучване на шефа на Държавната комисия по стоковите борси и тържищата Владимир Иванов показало, че поскъпването е средно с 40 ст. за хляб, който тежи само 300 грама. Това означава, че един килограм от него в момента се равнява на цената за кило свински врат от най-добро качество.
Нулевата ставка бе антикризисна мярка заради COVID-19 и
бе запазена няколко поредни години,
макар да отпаднаха всички останали облекчения за пандемията. Когато налогът стана нулев, хлебопроизводителите не намалиха крайната цена, а сега с връщането на 20% ДДС цените скочиха.
“Затова смятам, че те в момента просто опипват пазара и се опитват да разберат доколко ще им мине номерът”, смята Иванов.
А дори и потребителите са скептични, че ако отново бъде върната нулевата ставка, цената ще се върне на предишните си нива.
Най-значително е поскъпването в София - от 20 до 80 ст. В момента става все по-трудно по магазините да се намери на цена под два лева, независимо че повечето видове са около половин килограм.
В Пловдив увеличението е също с минимум 20 на сто. Собственик на малък хранителен магазин сподели, че
още от първия работен ден на годината е пристигнал по-скъп хляб
Ако преди се е продавал за 1,35 лв., вече стига до над 1,60 лв.
От началото на годината най-големият хлебозавод в Стара Загора доставя на търговските фирми на цени между 1,56 и 1,60 за стандартния хляб от 600 грама, обясни пред БНР Гергина Димитрова, заместник-управител на предприятието.
По думите ѝ сега стойността на хляба излиза с 20% отгоре. Не изключва и нови цени заради поскъпването на водата, тока, газа и увеличената минимална работна заплата.
С около 30 стотинки ще е скокът на цената в Бургаско, заяви Красен Хлебаров, един от големите производители в региона. “Доставяме си хляба на същата цена, само че с 20% отгоре. Ако някой е продавал на 1,50 лв., става горе-долу 1,80 лв. Други продават на по-ниска цена. В моята фирма хлябът е увеличен с около 30 стотинки. Вече почна да се доставя с индексираната цена”, съобщи Хлебаров.
Почти същото е и положението във Враца, Смолян, Плевен, Ловеч, Шумен и други градове.
Освен при хляба
20% ДДС се връща и при ресторантите, които досега бяха на 9%
“Ако партиите, които са поели ангажимент за удължаване на ниските ставки на ДДС, се отметнат, цените в заведенията ще бъдат вдигнати от 7 до 10 дни”, категоричен бе председателят на Асоциацията на заведенията Ричард Алибегов.
Той все пак се надява, че ще се удължи срокът на ставката от 9% ДДС, а при хляба да бъде нулева поне до края на годината, както и че ще се активират обратно компенсациите за тока.
“Не знам кое по-напред трябва да калкулираме – поскъпването на тока, газа, хляба и хлебните изделия, повишението на ДДС за ресторантите, повишението на минималната работна заплата. В проектобюджета има заложено повишение на акциза на алкохола и на бирата. Хубавата новина е, че с приемане на Закона за удължаване на бюджета трябва да бъде удължена и компенсацията за тока. Има мнозинство да се удължи и по-ниската ставка за хляба”, каза още Алибегов.