- В Кърджали спасението за глада след дискотека е на автогарата
- В Бургас нощният живот драстично се е променил и на практика работят само 2-3 заведения и пианобарове
Като сбъдната фантазия е, когато след тежка нощ с алкохол като новогодишната вкусиш първата хапка от жадувания в края на дискотеката дюнер (за предпочитане да бъде по-мазен) или от класиката в жанра - шкембе чорбата. И може би неслучайно едно от най-популярните места в София, на които купонджиите може да си хапнат дюнер, след като партито приключи, се казва "Фантазия". И въпреки че се намира в столичния квартал "Красно село",
мнозина отиват чак дотам, нищо, че повечето нощни клубове са в центъра
Дюнерджийници има и около чалготеките в Студентски град. Там се намира и известното сред студентите "Лападунди", в което дюнер може и да няма, но за сметка на това малката закусвалня, която работи цяла нощ, предлага от принцеси до бургери и гофрети.
А както се знае - алкохол глад не признава. 24/7 работи и ресторант "Уго" на бул. "Витоша", известен най-вече с пиците, които посред нощ си поръчват всички разпускащи.
А къде в София има шкембе чорба посреднощ? Учудващо, но такава може да се намери дори в билярд клубове като "Стикс" до НДК и BSD 2 в подлеза на бул. "България" и бул. "Фритьоф Нансен".
Дюнерите в района около Халите в Пловдив са основен сборен пункт за купонджиите в кв. "Капана", след като напуснат баровете. Пространството в началото на Малката Главна, намиращо се в непосредствена близост до Джумая джамия и многото заведения в идеалния център на града, е пълно с хора почти денонощно.
На 30-ина метра едно от друго в момента за глада на купонджиите се грижат 3 дюнерджийници и едно заведение за гироси, а в малките часове на деня пред всеки един от обектите се извиват опашки от десетки изгладнели.
Съществуването на толкова много заведения за бързо хранене едно до друго и големият брой клиенти създават неприятности на останалата част от пловдивчани, които по една или друга причина минават през Малката Главна. Там
често стават скандали под влиянието на голямо
количество изпит алкохол,
а преливащите кофи за боклук са предпоставка лятно време районът да гъмжи от хлебарки и неприятни миризми.
Въпреки усилията на градската управа да се справи с почистването на следващата вечер отсечката от най-голямата пешеходна зона на Балканите отново е засипана с остатъци от сандвичи, мазни опаковки и сос.
Извън централната градска част в близост до дискотеките също има различни места за хранене. Определено най-известното сред пловдивчани обаче е "Тишината" или "Тихите банички" в кв. "Кючук Париж".
Баничарницата, намираща се далеч от всякакви барове и клубове, се е сдобила с името си заради табелата отпред, която призовава посетителите да пазят тишина. Не затваря никога, с изключение на празници като Коледа и Великден.
Автогарата в Кърджали е последната спирка на огладнелите посетители на местните дискотеки и клубове, преди да се приберат у дома.
Баничарниците са денонощно отворени, след полунощ може да се купи топла храна и е обичайно да се види опашка
от чакащи. Понякога пред баничарниците възникват кавги между компании. Най-често причина за размяната на ругатни и понякога юмруци са опити заради пререждане на опашката.
Според баничари класиката за купонджиите е бюрек с айрян.
Закусвалните в Кърджали отварят доста по-късно - след 5,30-6 ч. Най-вкусната шкембе чорба може да се хапне отново на автогарата. Другото място е градският пазар, където има поне 5 закусвални, предлагащи по няколко вида супи.
Освен шкембе чорбата другото ястие, популярно сред махмурлиите, е келе пачата. Този вид чорба се приготвя от телешка глава и зеленчуков бульон и е достатъчно мазна, за да утоли алкохолния глад.
Нонстоп магазините са единствената възможна спирка в часовете след полунощ в Смолян
до сутринта, където приютяват огладнелите и препилите в дискотеки и клубове, преди да се приберат в домовете си.
Често там възникват спорове и кавги между различни компании. Закусвалните, където може да се изяде хубава шкембе чорба, и баничарниците отварят на сутринта.
В града има 4-5 места, където се предлага такава супа сутрин, предимно в закусвални. За ресторант и механа трябва да се изчакат предобедните часове. В Пампорово може да се похапне в района около автогарата.
В Широка лъка приготвят хубава чорба в две заведения в центъра. Добра шкембе чорба извън града, в посока Пловдив, правят в Юговското ханче по пътя Смолян-Пловдив.
Във Варна денонощен дюнер спасява от махмурлук след купон, намира се в центъра на града и към него прииждат от всички краища на града. Спирка за шкембе чорба - задължителна след дълги и напоителни нощи.
Ценителите си знаят емблематични заведения на няколко места в града и рядко ходят на случайни локации. То е станало нещо като задължителна спирка за завършек на пищно парти.
В турския ресторант "Майстор Неджо" на магистрала "Тракия" младежи от Пазарджик похапват адана кебап и шкембе чорба посред нощ или в ранните часове на деня. Това е единственото денонощно работещо заведение в областния град и
макар че е на 5 км извън него, купонясващите
пътуват дотам, за да се подкрепят с вкусна храна
До 1 часа след полунощ за късни посетители е отворено и заведението за бързо хранене, което се намира на ул. "Пловдивска" в Пазарджик и където в малките часове на денонощието могат да се видят младежи да похапват дюнери или пържени картофи с пилешки крилца.
Арабската кухня е предпочитана от мнозина, а бонус са масите за сядане на закрито, особено при минусови температури навън.
В Бургас от години няма работещо денонощно заведение, в което може да се хапне шкембе чорба след нощно забавление в клуб. Навремето имаше две ресторантчета около операта, в които се предлагаше и рибена чорба.
"Това е проблем. През нощта могат да се хапнат само дюнери на 1-2 места в центъра и срещу новата поща. В повечето случаи си купуваме по нещо на крак от малкото работещи и през нощта лавки по ул. "Александровска", казва млада бургазлийка.
И добавя, че нощният живот в града драстично се е променил и на практика работят 2-3 заведения и пианобарове, където човек може да се позабавлява с хубава музика и приятна компания.
Свинска супа-трезве
След новогодишните наздравици предстоят и тези за имениците, затова предлагам една топла пача – трезве. Полезна е и за ставите, тъй като е богата на колаген., ни пише нашата вярна читателка Наталия Панчева, която редовно участва и в рубриката ни "Гастрогуру".
Продукти: 3-4 свински крачета, 1-2 бр. уши (опашка, глава), 8-10 зърна черен пипер, скилидка чесън, сол
Начин на приготвяне: Почистваме и измиваме много добре крачетата (ушите, опашката) и ги заливаме с около 3 литра студена вода. Слагаме ги на котлона и след като заврят, ги отпенваме. Прибавяме зърната черен пипер и малко сол. Не трябва да прекаляваме със солта, защото половината вода ще изври.
Намаляваме степента на котлона, похлупваме съда и варим на тих огън, докато месото се "разкапе" (като се побутне с лъжица, само да се отделя от кокала). След като бульонът се е редуцирал наполовина, изваждаме крачетата и всичко останало от комплекта за пача, охлаждаме го и го обезкостяваме. Нарязваме месото на ситно и го връщаме в бульона. Кипваме още веднъж.
По желание може да добавим една лъжица брашно, размито с малко вода, за да се „замътни" цвета на чорбата. Поднасяме топлата пача – чорба със счукан чесън, оцет и лют червен пипер на вкус.