Добрите стари изтрезвители на полицията отдавна са в миналото. Закриването им започна още през 2010 г. и приключи през 2014-а, когато ги отписаха от правилника за прилагане на Закона за МВР.
Така отпадна възможността за безопасно изтрезняване на пияните до безпаметност, които са намерени на улицата, в градския транспорт, по заведенията или вкъщи. Дотогава общините осигуряваха помещенията, а униформените прибираха пияниците и ги настаняваха на топло.
Сега приемат прекалилите с алкохол в токсикологиите на болниците
Полицията ги прибира за 24 часа само ако са извършили престъпление. През това време се докладва на прокурор, който решава съдбата им. В повечето случаи обаче униформените отказват да прибират безпаметно пияните от обществени места, защото не са извършили престъпление.
Дългогодишни служители на МВР си спомнят, че
изтрезвителите в районните управления са закрити заради изискването да назначават медицински персонал,
който да се грижи за прибраните там. Това е свързано и с много разходи. Освен това за престой в специализираната стая се дължала такса, която солидно почерпените не плащали, и няма ред, по който държавата да си я прибере.
Пияните хулигани, които обаче не са безпомощни, ги прибират в районните управления за 24 часа, обикновено след като граждани подадат сигнал, че те се държат неадекватно.
Подобни случаи рядко завършват с дела. Обикновено целта на ареста е да послужи като превантивна мярка. Докато са в районното, полицаите им дават повече вода.
Рядко, но в ареста попадат и пияните, които се возят в градския транспорт. Поне веднъж седмично пътници сигнализират за хора, които са заспали в трамвая или рейса и са се напикали.
В подобни случаи често ватманите предпочитат сами да свалят спящите пътници. В противен случай трябва да чакат патрула на полицията и се отклоняват от разписанието си.
Линейка се вика, когато пиян е намерен в безпомощно състояние на открито
Обикновено преценката дали да отиде полиция, или екип на Бърза помощ, е на оператора на тел. 112, който получава сигнала. Линейката взема пияния и още там му се пуска глюкоза, ако положението му е много тежко.
Преди това се проверява дали не си е глътнал езика и дали няма опасност да се задуши от повърнато. Затова и в линейката постоянно го следят, а главата се поставя леко вдигната нагоре. След това човекът се кара в токсикология.
Само в "Пирогов" например това отделение има 30 легла за възрастни, разпределени в 6 стаи. Още 10 легла има за децата.
След отказа на МВР да се грижи за безпаметно пияните, те останаха безпризорни. Няма специални места за тях. След закриването на изтрезвителите са водени разговори с общини и с Министерството на здравеопазването, но никой не се е съгласил да отговаря за тях.
В някои общини пияните без покрив над главата се настаняват в специализираните центровете за временно настаняване на бездомници.
Кърджали и Смолян са градове, в които почти няма престъпност, както и тежки алкохолици.
В Кърджали например старият изтрезвител се ползва като стая за задържане на непълнолетни. В полицейското управление и сега попадат пияни, но само ако са агресивни или са извършили нарушение на обществения ред.
В този случай те се задържат по Закона за МВР до 24 часа и се настаняват в килиите, както останалите арестувани.
В Смолян, когато се наложи да се приложи мярка срещу агресивен пиян човек или такъв, извършил нарушение на обществения ред, той също се настанява в килиите в полицията. Ако някой има и психически проблем, го изпращат в Центъра за психично здраве в града, обясни директорът на ОД на МВР ст. комисар Цветан Цанков.
Липсата на изтрезвители се усети най-силно в големите морски курорти
през последните години. Още през 2016 година хотелиери призоваха държавата да реши проблема заради чужденците, които се напиват до безпаметност, търкалят се по улиците и скачат от терасите, за да се гмурнат в басейна, но невинаги го улучват.
Тогава те предложиха да се върнат изтрезвителите или да се направят частни, но това така и не беше уредено с нормативни актове.