Шкембе чорбата е здрав юмрук в присмехулната зурла на махмурлука
Празниците се изнизаха в гуреливата омара на алкохолните изпарения, оставяйки след себе си само тежката участ на уядени телеса, спохождани от коленослабие и кръстонемощни поличби.
Студеното януарско слънце разсея злиногорчилната мъгла на пиянското пустовремие, започнала с първите глътки от коледарските бъклици, а след това разпростряла се над блажните тарелки от вкиснатата вече майонеза на руската салата и лоясалите остатъци от пържоли по новогодишните софри, отрупани с
лепкави чаши от изветряло шампанско и с покривки, лекьосани от мавруди, пелини и всевъзможни кабернета
Макар и фригидни, тези лъчи бяха достатъчно упорити и досадни, та да пробудят тия, които бяха задрямали след празничния душесмут в поредицата от пирови дни. Няма по-правдиво описание за този момент от пулсиращите строфи на поета революционер: "Очи тъмнеят, глава се люшка, уста проклинат цяла вселена...".
Как се възстановяват силите от злополучния махмурлук? Има ли някакво просто, универсално избавление от тази тъй позната мъка? Не е нужно да се осланяме на пространни приказки и витиевати фрази.
И подробни наръчници за това с изброени подточки, алинеи и параграфи също не ни трябват, защото няма кой да ги чете под дулото на главобола. Най-добре нещо ефикасно в една-две стъпки само. И ето го спасителния отговор.
Препием ли, противодействието е поглъщане на живителна течност.
За мнозина употребили като първа неотложност след събуждането се явява срещата им с чешмата, под която да заврат лицата си, да се налочат със студена вода и така да потушат пожара, лумнал в сухотата на гърлото им като стърнище след жетва в края на жежко лято.
Ако трябва да се използва друга, не толкова аграрна, а по-скоро филмова метафора, канелката на чешмата в кухнята е своеобразната бяла нинджа, която хората с благодарност срещат призори, след като са имали тежки нощни стълкновения с черната нинджа, каквато е канелката на бъчвата в мазата.
Водата, както казват древните, е първото лекарство. Във всяка нейна капка се носи зарядът на нашето не само физическо, но и душевно възстановяване. Но за да се вдигне от тежкото пустовремие, което е изпълнило сърцето, народът има нужда от нещо повече. И така идва окончателното спасение, наречено шкембе чорба.
Това не е обикновено ястие, не е някаква си там храна за стомаха, а холистична отвара с почти магическо въздействие. Истински душепокой
за всички, които търсят отговор на въпроса как да се изправят платната на вестибуларния ни кораб след крушението на празничните бури
Шкембе чорбата носи не само топлина в тялото, а е същински цяр за душата, която, изтерзана от пиене, се нуждае от възстановителен бустер.
Горещият бульон с неповторимия аромат на чесън, съчетан с лют червен пипер, не е само здрав юмрук в присмехулната зурла на махмурлука, а истинско възкресение и възнесение за духа и тялото след гибелното предателство на алкохолната употреба.
Шкембе чорбата е също така символ на връщането към корените, към оная изконност, която е била изоставена във времето на безкрайни запивки и карнавални непрокопсаничества.
А толкова малко е нужно, за да се съвземем, да се приютим в спомена на добрите стари дни. Лъжица след лъжица, самолипсът на празничната забрава отстъпва място на пълноценното възвръщане към самия себе си.
Горещината на шкембе чорбата служи за заличаване на излишната суета,
възвръща онова усещане за стабилност, приканвайки ни да усетим истинския ритъм на живота. В тези моменти на тишина народът, изтощен от алкохол и празнични емоции, накиснат в цукалото на космически самолипс, се изпълва с осеферващата сила на ежедневието.
И така лека-полека започваме да схващаме великия рекреативен замисъл на мирозданието. Разбираме, че възстановяването не е някакво грандиозно чудо, а тихо, скромно, най-обикновено дело.
Ето че не с някакви превелики чудеса става възвръщането на силите, а чрез извървяването на малки и прости стъпки - с чиста водица, с люта чорбица... В краен случай може и с някой мазен дюнер или баничка с айрян.
А когато накрая дойдат и любещенските подсети, значи животът отново се е върнал при нас.
Автор на тези встъпителни думи по темата за изтрезвяването след празниците е изкуственият интелект (AI)в платформата Chat GPT.
Поискахме от него да напише художествен текст как се възстановяват силите след махмурлук, като комбинира съвременни термини с архаизми, жаргонни форми и литературни заемки.
В допълнение го накарахме да разкраси повествованието с думи, приписвани на проф. Александър Теодоров-Балан като: коленослабие, кръстонемощни поличби, душесмут, злиногорчило, пустовремие, любещенски подсети, самолипс...
Накрая дадохме команда да пренапише всичко в иносказателен вариант с повече метафорична образност.
Останалите текстове от очерка на следващите страници са писани от живи хора.