- Един лихвар ме притеснява, дойдох да поискам от тях помощ. Аз не съм посягал на полицай, ходих там да се оплаквам, каза самият обвиняем пред съда
- Ударът с юмрук не е само удар в главата на един полицай, а удар в главата на цялото общество, заяви прокурорът
Малко дете съпровождало 25-годишния Рашко Инджев в Районното управление в Асеновград, където малко по-късно той беше задържан за обиди по адрес на полицай. Според обвинението след това мъжът ударил униформения в сградата на МВР. Неговата версия пък е, че ходил да търси помощ от служителите на реда.
Всичко това стана ясно по време на заседанието за определяне на мярка за неотклонение на Рашко в Районния съд в Асеновград. Както "24 часа" вече писа, 25-годишният мъж е бил задържан около 19 ч. в сряда - на 1 януари. От полицията съобщиха, че минувач във видимо нетрезво състояние отправял обиди към униформени пред Районното, а щом го отвели вътре за снемане на самоличност, почерпеният продължил да се държи агресивно и ударил единия.
Версията на Инджев обаче е друга. "Един лихвар ме притеснява, дойдох да поискам от тях помощ. Аз не съм посягал на полицай. Ходих там да се оплаквам", твърди Рашко пред съдия Иван Бедачев. Младият мъж обясни, че неизвестни хора го заплашвали, че ще го бият и ще му вземат къщата, а той се грижи за двете си деца - момче и момиче на 3 и 5 г. Именно едното от тях било с него в Районното.
Прокурор Александър Михайлов настоя съдът да уважи искането за определяне на най-тежката мярка за неотклонение "задържане под стража". Според обвинителя събраните до момента доказателства сочат, че Инджев е съпричастен към престъпленията, в които е обвинен - че е попречил на орган на властта да изпълни задълженията си и че е причинил лека телесна повреда на полицай. Самият той признал в разпита си, че е влязъл в управлението пиян. "На следващо място, след като е бил поканен от полицейски служител да изчака реда си, за да бъде приета жалбата му, той започнал да се държи непристойно. Това довело до необходимостта да му бъде издадено устно разпореждане, което демонстративно не е изпълнил", заяви прокурорът. Той посочи, че според закона служителите на МВР представляват обществото. "Ударът с юмрук не е само удар в главата на един полицай, а удар в главата на цялото общество", каза още Михайлов и определи Рашко Инджев като лице с висока степен на обществена опасност.
25-годишният асеновградчанин не е осъждан. Преди 4 г. е бил глобен, защото заживял с момиче, ненавършило 16 г. - жена му, с която макар да нямат брак и до днес са заедно и имат 2 деца (Рашко е припознал само по-голямото, но твърди, че се грижи за двете - б.а.). Според прокурора има опасност Инджев да извърши друго престъпление, ако бъде оставен на свобода. По думите му, ако някой го подразни, може да реагира дори още "по-брутално". Михайлов добави, че обвиняемият е заплашвал други двама полицаи с уволнение. Като доказателство за опасността Рашко Инджев да се укрие той посочи, че имало данни мъжът да е работил в Германия и след като България вече е пълноправен член на Шенген би било трудно съдът да му забрани да напуска страната.
Според адвокат Андрея Дунков обаче няма достатъчно доказателства Рашко да е направил това, в което е обвинен. "Единствено бих казал, че съшият е извършил непристойни действия пред и в Районното управление Асеновград", заяви служебният защитник. По думите му макар да се твърди, че Инджев бил вкаран в сградата на полицията защото нямал лична карта и трябвало да бъде установена самоличността му, един от свидетелите посочил, че той е представил документ и е бил записан в книгата. Той недоумява защо по делото не са приложени записи от охранителните камери в Районното, след като деянията, в които е обвинен клиентът му, са извършени в и пред самата сграда и би трябвало да са записани. Също така според Дунков заплахите с уволнение не представляват нарушаване на обществения ред, камо ли криминално деяния. Защитникът отхвърли и опасността клиентът му да се укрие или да извърши ново престъпление. По думите му единствените доказателства Рашко да е живял в Германия са неговите собствени обяснения, в които казал, че е работил там за известен период от време.
Инджев заяви пред съда, че е бил в чужбина около 3 месеца, събрал някакви пари и се върнал у нас, за да празнува със семейството и планирал да се върне на старата си работа тук, вместо пак да заминава. "Аз ако не докарам хляб в нас, няма кой. Има болен човек вкъщи, дядото на жена ми. Чакам да минат празниците, в понеделник отивам да работя. Ако не ми вярвате, мога да ви докарам документи", каза той на съдия Бедачев. И поиска "някаква скромна" да му дадат, говорейки за мярката за неотклонение.
След като изслуша всички, съдията прецени, че не следва да уважи искането на прокуратурата. Макар да има достатъчно доказателства за авторството на деянието, Бедачев посочи, че няма реална опасност от укриване или извършване на друго престъпление. Също така Рашко е неосъждан, млад е и живее с жена си и двете малки деца.
"Касае се за ситуация, при която самият обвиняем е търсил съдействие като пострадал и заради показаната и в съдебна зала липса на умения за комуникация, по нелеп начин се е стигнало до причиняването на удара", каза още съдията и заяви, че справедливата мярка за неотклонение в случая е най-леката - подписка.
Решението подлежи на обжалване и протест пред Окръжния съд в Пловдив.