Сламката за пиене отбелязва 137 години от рождението си - на 3 януари 1888 г. предприемачът Марвин С. Стоун получава патент за тогава революционното изобретение. Историята разказва как Стоун пиел ментов сироп в горещ летен ден през 1880 г., когато сламката му от ръжено стебло се разпаднала. Самият Стоун почва предприемаческата си кариера, като създава устройство за свиване на цигари в хартия.
Така естествено му дошла идеята и прехвърлил върху нея малко ноу-хау. Обвил хартиена лента около молив, покрил я с восък, за да не се разтваря в течността и скоро имал ранен прототип на хартиените сламки за пиене.
Въпреки това самата концепция за сламката датира още от древността, когато шумерите използвали златни тръбички, за да пият бира, тъй като я правели в големи казани. Сядали на пода и пиели заедно от дългите сламки.
Наскоро в социалната мрежа ТикТок нашумяха сламките против бръчки. Някои инфлуенсъри твърдят, че специално проектирани сламки могат да предотвратят образуването на периорални бръчки, известни като “бръчките на пушача”. Според тях сламките намаляват необходимостта от присвиване на устните по време на пиене. Но водещи дерматолози категорично отричат подобно въздействие на сламките върху кожата.