Над 4700 са сигналите, свързани с потребителски права, половината от тях - за проблеми с тока и водата
12 463 души са се обърнали за помощ към омбудсмана през 2024-а - в годината, в който институцията остана без председател. Толкова е броят на подадените жалби, регистрирани на официалния сайт на обществения защитник. От април насам обаче такъв няма, след като Диана Ковачева подаде оставка, за да стане български съдия в Европейския съд по правата на човека. А 51-ото НС така и не може да започне съществено работа, за да избере нов човек на поста, след като с промените в конституцията омбудсманът и заместникът му бяха включени в “домовата книга”, от която президентът да избира служебен премиер.
И макар мандатът на Ковачева официално да започваше няколко месеца по-късно, тя напусна поста на омбудман още през април. В съда в Страсбург тя замести тогавашния ни представител Йонко Грозев и получи деветгодишен мандат.
Малко преди Ковачева да се откаже, оставка депозира и заместничката ѝ Елена Чернева-Маркова. Официално го направи по лични причини, но неофициално се заговори, че
причината е именно “домовата книга”
А впоследствие и президентът даде да се разбере, че е оглеждал именно нея като потенциален служебен премиер, преди Димитър Главчев (тогава шеф на Сметната палата) единствен да се съгласи да е начело на служебното правителство. И към момента няма избрани титуляри за двата поста, защото депутатите така и не стигнаха до подобна процедура въпреки отдавна изтеклите срокове.
Работата на обществения защитник обаче не бе прекратена, тъй като, преди да напусне, Диана Ковачева е издала заповед, с която главният секретар и началникът на кабинета могат да разписват жалбите на гражданите. А статистиката показва, че в годината, в която страната ни остана без обществен защитник, спадът в оплакванията до институцията е само с около 20% - през 2023 г. Ковачева отчете рекорд от 15 425 жалби.
Настоящият брой жалби се доближава до този от 2017 г., показват данните на институцията. По традиция най-много оплаквания са в сектор “Права на потребителите” - над 4700, като повече от половината сигнализират за проблеми с електроснабдяването и предоставянето на ВиК услуги. Най-често става въпрос за прекъсване на електрозахранването, режим на водата, липса на такава или несъразмерно високата ѝ цена за сметка на качеството, обясняват от пресцентъра на омбудсмана. Оттам напомнят, че през ноември
възразиха остро срещу планираното с 3,87% средно увеличение на цената на водата
от 1 януари 2025 г. Над 350 са жалбите срещу банки и фирми за бързи кредити. Социални и трудови права, социално осигуряване и обезщетения, право на здравеопазване и на образование продължават да са приоритетни за експертите на омбудсмана и през 2024 г. Жалбите по тези теми надхвърлят 2800 за годината. Над 1400 са сигналите, свързани с право на собственост. Има и над 550 жалби, свързани със семейната среда и мерките за закрила, децата и съдебната система, защита от насилие, право на образование на деца със специални образователни потребности, деца с увреждания и др.