Епидемиологът проф. Тодор Кантарджиев обяви, че броят на заболелите от грип предстои да се увеличи. Той даде и конкретни препоръки.
"Когато сутрин мъглата не се е вдигнала, ако е възможно, ако нямаме спешн работа, да избягваме излизане. Избягвайте болни и събирания на големи групи. Храненето също е много важно. Сега са общодостъпни и широкопрокламирани някои хранителни добавки. Това може да го правими и с ферментиралите туршии зеле. Те са едни от най-добрите пробиотици и от най-добрите средства за повишаване на имунитета. Плодове, разбира се. Когато се покаже слънцето, разходка на чист въздух", препоръча той пред Нова телевизия. "По-интелигентните хора избягват събиране с кихащи, кашлящи, както и с хора с температура на закрито и гледат да има някакъв приток на свеж въздух, независимо дали е в дом, или в някакво превозно средство", добави той.
"Не достигнахме броя на епидемиологичните случаи от предишните две години. Затова да не ни изненадва, че тепърва ще повече има случаи", каза професор Тодор Кантарджиев.
"При много дълга и продължителна кашлица по света се обвиняват и някои бактерии, дребни вътреклетъчни бактерии, които причиняват слабо възпаление на бронхите и малките дихателни пътища. Когато е бактерия, антибиотикът помага. 7 дни вземаш, три дни почиваш и после пак", обясни той.
"В момента има коронавирус - около 3 пъти и половина по-малко спрямо миналата година", разкри Кантарджиев.
"В цяла Европа доминира грип А. С изключение на три страни - Испания, Португалия и Словакия, където е грип Б. Какво е по-различното - при греп А по-добре действт противогрипните лекарства", каза още той.
За недостига на противогрипни ваксини Кантарджиев обяви категорично, че това не е заради по-малко поръчани ваксини, а заради сериозното увеличение на желаещите.
"Желанието за ваксинация у нас се е повишило. През 2019 г. ваксинационното покритие е 2%, сега е скочило на 7-8%. Пандемията обърна вниманието на обществото към последиците от системни вирусни инфекции, започнаха да се преоткриват неща, известни отдавна за грипа и другите респираторни вируси", коментира Тодор Кантарджиев.