Като одумва някого, питайте го "Защо ми казваш това". Ако приказва за вас зад гърба ви, пресечете го
"Точният човек" е специален проект на "24 часа" за професионалния успех, растежа в кариерата, личностното развитие, отношенията на работното място, за добрите практики на работодателите, за новини от HR сектора и мениджмънта, за пазара на труда и свободни работни места.
Колежката Христова знае всичко за всички в екипа, в съседните отдели, чак до върховете на компанията. Събира като трудолюбива пчеличка служебна и лична информация за колегите, сетне щедро я разпространява. Понеже сте възпитани, я наричате "осведомителна агенция". Ако бяхте невъзпитани, щяхте да я наричате клюкарка.
Е, не се свенете да мислите за нея точно така. И много внимавайте в общуването. Не е трудно да се досетите, че човек, който пред вас говори за колегите, пред тях говори за вас. Здравият разум диктува да не му казвате нищо за работата си, ако не е нужно, и в никакъв случай да не му споделяте нищо лично. В лично влиза не само личният ви живот, а и мнението ви за хора и случки в работата.
Ако смятате, че във вашия екип няма персона от породата на гореспоменатата Христова, пак помислете. Направо е невероятно да не се подвизава поне един клюкар сред колегите ви, така че се поогледайте - да не би да не го разпознавате, че и да се включвате в одумването на другите?
Много е важно да различите клюкаря и да избягвате такива разговори с него. Дори одумването да изглежда сравнително безобидно, по-разумно е да не участвате.
Първо, натоварващо е, защото трябва да бъдете изключително предпазливи, за да не се изпуснете за нещо. Този човек ви се прави на приятел, но няма да се поколебае да превърне в пикантна новина и да разпространи всичко, което сте му казали. Нито за миг не се съмнявайте - както клюкарства за колеги пред вас, така клюкарства и за вас пред колеги. Може да злоупотреби, като преувеличи и изкриви онова, което сте споделили.
Второ, дори само като го слушате да разказва клюки, вредите на репутацията си. Който общува с клюкар, неволно сам става клюкар.
Наистина бъдете предпазливи, защото изследванията показват, че волно или неволно, хората обичат да клюкарстват. Дори в работна среда
обсъждането на колеги заема 80% от междуличностните разговори. При това обикновено не става дума за безобидно одумване, а тъкмо за обратното - за злобно, и обяснението се крие в самата човешката природа.
Според психолозите основната причина за любовта към клюкарството е желанието да се опрости процесът на изграждането на социални връзки. Неприятно звучи, но е факт от проучвания - двама души се сближат много по-лесно на базата на това, което не харесват, отколкото на базата на това, което харесват. Пък и помислете си - с Христова колко дълго може да коментирате колежката Василева, като си говорите положително за нея?!
За клюкарите е удоволствие да говорят за чуждите недостатъци, грешки, несполуки. Те се сравняват и си внушават самочувствие чрез "Аз не съм такъв".
Друга причина за любовта към клюкарстване е, че мнозина изпитват тръпка, като споделят информация за останалите - показват колко много знаят, чувстват се привилегировани и увеличават собствената си значимост.
Никога не споделяйте с колега, който има навик постоянно и подробно да разпитва за неща, които нямат пряко отношение към работата, и личния ви живот. Прекаленото любопитство най-често не означава, че иска да ви опознае и да се сприятелите, а че обича да знае много и надали колекционира информация само у себе си. Ако и охотно коментира пред вас други хора, напълно покрива дефиницията за клюкар. Може би не злонамерен, а от онези, които не са в състояние да не разгласяват, понеже имат нужда да блестят като осведомени. Но подбудите му са без значение - не споделяйте нищо.
Въпросът е как да противодействате на клюкар, с когото се налага често да общувате по работа, пък и в почивките.
Специалистите твърдят, че можете да спрете приказките на такъв колега по адрес на другите, като го попитате "Защо ми казваш това".
Простият въпрос работи ефективно, уверяват психолозите. Той елиминира егоистичния мотив у клюкаря и му показва, че вие нямате намерение да бъдете замесени в подобен разговор.
Клюкарят не може да ви отговори истината "Ами защото обичам да злословя за другите".
Но ако ви каже "Ами споделям информация, за да знаеш какъв е колегата Х", веднага се застраховайте, че вие пък не обичате да слушате клюки за другите.
Не бъдете груби, но го отклонявайте бързо,
като ви разказва нещо за колеги. Най-лесно и елегантно е да го попитате нещо за самия него - със сигурност собствената персона му е любима тема.
А какво да правите, когато разберете, че клюкарства за вас?
Основното, разбира се, е да не му се хващате на въдицата му, когато ви се прави на приятел. Той се държи като приятели на всички, но лоялността му е единствено към самия него. Подвежда ви, подпитва ви за за да ви накара да споделите нещо, което да превърне в пикантна информация и да е интересен за другите.
Като спазвате това правило, го лишавате от "материал". Което обаче не значи, че няма да си съчинява.
Клюките му за вас дори да са сравнително безобидни, не ги игнорирайте. Утре той може да разпространява нещо, което ще навреди на вашата репутация и кариера. Нали помните какво твърдят психолозите - че обикновено одумванията са злобни, понеже хората по-лесно се сближават на основата на хейта.
Така че му се противопоставете навреме - покажете му, че сте разбрали и че не приемате да ви обсъжда зад гърба ви, без значение дали добронамерено или злонамерено. Няма да го отучите от склонността да клюкарства, но ще му покажте, че вие не сте склонни да сте примирена жертва.
Клюкар е скъпо струваща грешка да бъркате с интригант, има голяма разлика.
Клюкарят обича да говори зад гърба, да предава информация, да споделя пикантерии, да злослови. Той често борави с истински факти, които преувеличава и доукрасява. Приказва, защото е злобен и завистлив, или пък за да се забавлява, без да има друга полза.
А интригантът винаги цели да нанесе вреда. Той действа, когато знае, че със споделянето на истинска или измислена информация ще настроива хората един срещу друг, ще манипулира и в резултат ще извлече полза за себе си. Него трябва много по-твърдо да го парирате.
--- Пет правила, ако се изкушите да извличате полза
Понякога клюкарят е полезен човек, понеже е добре осведомен. Ако си отваряте добре ушите, можете да получите ценна информация. При това желязно спазвайте правила:
- Не забравяйте, че трябва да проверите информацията.
- Задължително я дръжте за себе си и не я разпространявайте, защото и вие ще се сдобиете с неприятната слава на клюкар.
- Когато клюкарят започне да злослови, бързо се оттеглете, независимо дали може да научите още нещо полезно.
- Не влизайте в сделка "ти на мене, аз на тебе" - не обменяйте информация и му споделяйте за колеги или за случки в офиса. Той е клюкар - ще я разпространи, а вероятно и ще я изопачи.
- Гледайте рядко да използвате клюкаря като източник дори и на полезна информация. Все пак вие имате морал.
В "Точният човек" можете да прочетете още:
5 начина да се вдъхновите за професионален успех през 2025
Уважението подобрява отношението - какво да не пропуснете в последния работен ден
Признаци, че работохолизмът може да взриви живота ви, се хващат по празници
Синдромът на лъскавото нещо и мъдростта "Това ми е достатъчно" в кариерата
Дали от ума си патите? 7-те най-опасни капана за умния пред успеха в професията
Защо да не блестите пред неуверен шеф
Когато колега си приписва чужди заслуги
10 трезви въпроса за кариерата през 2024-а и още 10 за 2025-а
Защо е вредно да си правите професионална равносметка точно по празници
5 стъпки да оползотворите годишната оценка за работата си и да я обърнете в успех
Миг невнимание на корпоративния коледен купон - цяла година мъки