- След влизането ни в Шенген се очаква 30% по-голям трафик през българо-гръцката граница, основно ще бъдат туристи
- Ясно е, че проблемът при пътуването ще е в Кресненското дефиле, каза премиерът Димитър Главчев
Точно в 0,00 ч на 1 януари България стана част от Шенгенското пространство. Последната дежурна смяна на ГКПП Кулата си направи снимка за спомен от пункта, вдигна бариерата и граничните полицаи си тръгнаха.
Без никаква проверка и спиране минути след това започнаха да преминават пристигащите автомобили. Георги Манов бе първият, който пътуваше от Гърция за България -
мъжът е от Петрич и работи в таверна в гръцкото село Неа Петрици
до границата. Всеки ден пътува до работата си.
"В чакане на пункта - особено в летните месеци, губя часове. Премахването на граничния контрол много ще ме улесни", каза Георги.
Мъжът получи подарък мускалчета с розово масло. Първият товарен камион, влязъл у нас без проверка, бе полски и водачът му мина на българска територия с надут клаксон. След него пристигна тир с шофьор от Сандански, който транспортира стока от Гърция за Германия.
"Край вече на висенето с часове по границите в двете посоки. Шенген е голямо улеснение особено за мен и моите колеги. Голямото чакане беше загуба на време и средства", доволен е водачът на тира.
"Това е историческо събитие, няма как по друг начин да се каже. То е
венец на усилията на много хора от много години
Благодарение на граничните полицаи, военнослужещите, служителите на "Фронтекс", на всичките ни съюзници в ЕС.
То вече е факт и аз съм убеден, че всички заедно ще пазим много по-добре външните граници на ЕС", каза премиерът Димитър Главчев на ГКПП Кулата - 11 часа след пълноправното ни членство в Шенген той пристигна на пункта, за да вдигне символично последната бариера.
С него бяха министърът на регионалното развитие Виолета Коритарова, на туризма Евтим Милошев, шефът на НАП Румен Спецов, на агенция "Митници" Георги Димов, на АПИ Йордан Вълчев, на "Гранична полиция" Антон Златанов. Те бяха посрещнати с питка, сол и мед, а служебният премиер натисна бутона за вдигане на бариерата.
"От Гърция чак до Финландия на север и до Португалия на запад може да се преминава без граници. Още от първия ден ще се разберат разликите и българските граждани ще усетят комфорта от членството. Знаем обаче, че при пътуването вече проблемът ще е в Кресненското дефиле", допълни Главчев.
Министър Коритарова призна, че най-опасният участък от пътя е Кресненското дефиле.
"МОСВ потвърди доклада по ОВОС, работим активно
по техническите проекти. През декември обявихме подробен устройствен план (ПУП) за обхода на Кресна, защото там има конфликтна точка, за да се изведе движението извън населеното място.
Ако няма обжалване, надяваме се на ПУП, влязъл в сила през март. До средата на 2025-а ще може да обезпечим терена, да направим отчуждителните процедури и да започне същинското строителство.
За Кресненското дефиле очакваме ПУП за прословутите 20 км, изготвени технически проекти и да започне одобряването им в средата на годината", каза министър Коритарова.
Тя припомни, че в последните 10 дни се ползва разширение в по две ленти в посока подстъпите към ГКПП Кулата, за да става по-бързо преминаването.
Назначена е комисия, която да обследва конструкцията на моста
и устойчивостта му в междинната зона между България и Гърция. Той е строен по време на Студената война - направен е тесен и не много здрав, за да не минава по него тежка военна техника.
"Ще установи има ли проблем с устойчивостта и при необходимост ще се предприемат мерки", обеща Коритарова.
За т.нар. Кривия тунел в дефилето, който е без осветление и е опасен, Коритарова заяви, че е констатирана опасната конструкция на осветителните тела. В рамките на 3 месеца ще бъдат сложени.
След влизането ни в Шенген се очаква 30% по-голям трафик през българо-гръцката граница - основно туристи.
"Това е много категорично и красноречиво
послание на България
за 2025 г. пред света. Държавата ни не е просто привлекателна дестинация, а е сигурна дестинация. Очакванията са много добри. Сега от баницата с късмети ми се падна "Пари", което е знак за късмет и пари в туризма, а оттам и повече приходи в бюджета.
"Никой не бива да се сърди, ако бъде спрян някъде по пътя и му бъде извършена проверка, - каза шефът на "Гранична полиция" Антон Златанов - В първите дни в района на ГКПП ще има гранични полицаи, които да подпомагат движението. Умолявам всеки да приветства тези проверки, защото гарантират сигурността ни. Хората, които няма да работят на пунктовете, ще работят във вътрешността или на границите с Турция и Сърбия."
Зелен светофар и с 30 км/ч през всички затворени ГКПП
"Всички възпрепятстващи съоръжения - ограничителни пътни знаци, бариери и др., на ГКПП Златоград са премахнати. Въвеждат се условия в района на пункта да се преминава не с 10 км/ч, а с 30.
Платформата за дезинфекция също се премахва и ще бъде поставена на друго място. Нищо не трябва да подсказва, че това е граница", каза зам. областният на Смолян Андриан Петров.
Граничните проверки ще бъдат заменени с полицейски извън района на ГКПП на избирателен принцип на 30 км навътре в териториите на България и Гърция. Митническите и граничните служители ще се локализират другаде.
Бариерата на ГКПП Елидже остава спусната и няма да е възможно да се пътува до Гърция по пътя Рудозем – Ксанти. В началото на декември Христодулос Топсидис, областен управител на регион Източна Македония и Тракия, обяви в Смолян, че на 1 януари 2025 г. отсечката от ГКПП Елидже до гръцкото село Димарио ще е готова. Оставали няколко малки участъка за асфалтиране и маркировка.
Километричните опашки от коли на ГКПП Маказа остават в миналото. В последния ден на 2024-а от района на пункта бяха премахнати всички табели и знаци.
Важно е да се отбележи, че с отварянето на границата не отпада ограничението за автобуси и камиони. През пункта нямат право да преминават превозни средства над 3,5 т.
ГКПП Маказа беше отворен след 20 г. чакане на 9 септември 2013 г. За по-малко от година той стана вторият по натовареност на границата с Гърция.
Маршрутът е много популярен сред българските и румънските туристи - намира се на 20-ина километра от магистрала "Егнатия Одос", която свързва Северна Гърция с останалата част на страната.
Жителите на Кърджали се опасяват, че заради отпадането на граничния контрол, трафикът през Маказа ще се увеличи, което ще доведе до тежки задръствания в града.
И през ГКПП Капитан Петко войвода вече се преминава без проверка. Бариерите са вдигнати, а гишетата за проверка - заключени. Пунктът е единственият с Гърция в Източна България, през който могат да преминават камиони и автомобили.
ГКПП Ивайловград - Кипринос е от локално значение и през него могат да преминават единствено леки и лекотоварни автомобили.
По-високи пътни такси по магистралите в Гърция
Гърция вдига толтаксите си от 1 януари 2025 г. Увеличението е с 5-5,5% и за пътуващите това значи, че реалният ръст на таксите е от 0,10 до 0,20 евро.
Увеличението на толтаксите е част от договорите между правителството и концесионерите и е според индекса на потребителските цени.
С увеличението пътуването с лек автомобил от Патра до Елефсина вече струва 13,30 евро при 12,60 евро досега.
Цената на маршрута от Антирио до Янина за леки коли е 14,35 евро съгласно актуализираните тарифи. Досега беше 13,70 евро.
За преминаване на лек автомобил по моста в Антирио новата цена е 15,40 евро в сравнение с 14,70 евро преди.
От 8 януари влизат в сила и нови увеличения на пътните такси за автомагистралата Коринт – Триполи – Каламата и за участъка Лефктро – Спарта.
Според новите тарифи цената на пътуването от Коринт до Каламата за лек автомобил ще бъде 11,30 евро при 10,80 евро преди, а цената за маршрута Коринт – Триполи, включително участъка Лефктро – Спарта, ще се увеличи на 12,45 евро от 11,90 евро досега, пише БТА.
Мобилни пунктове на митницата и полицията на 3 места от Кулата
Един от първите автомобили, спрян за проверка на случаен принцип на паркинга на "Струма" при разклона за с. Дамяница, беше цистерна.
Шофьорът, който се оказа от Петрич, вдигна скандал на граничните полицаи, които го насочиха към мобилния рентген. Твърдеше, че щом като сме в Шенген, проверки няма.
Граничните полицаи му обясниха, че такива ще се правят в 30-километровата гранична зона. Освен минаването през рентгена цистерната бе проверена и за наркотици от митничар с 4-годишната Гая.
Белгийската овчарка е специално обучена за откриване на дрога в автомобили и пътници.
Проверката на цистерната продължи само няколко минути и бе освободена да продължи по маршрута си.