Уникалната антична статуя на мъж, открита през есента във Варна, все още не е част от експозицията на музея в морската столица, защото първо трябва да бъде почистена. Когато метеорологичните условия станат благоприятни, тя ще бъде подобаващо освежена и ще заеме централно място в еспозицията.
До тогава е прибрана на сухо място, тъй като не е добре да се мокри, след като толкова години е стояла в земята и средата не бива да се променя.
Откриването на статуята се превърна в едно от археологическите събития на годината.
Подобна красота и то в целия и блясък, отдавна не се е появявала на бял свят, или поне не е стигала до музея, тъй-като често такива открия стават жертва на иманярската мафия.
Мраморната римска статуя на мъж в човешки бой бе открита при разкопките за строеж във Варна на 15 октомври. Строителният предприемач Георги Крайчев лично организира извозването и до археологическия музей.
Там всички ахват при гледката, някои се просълзяват и не мога да повярват на очите си.
400-килограмовата статуя е на Гай Марий Хермоген (видно от надписа и) - мъж на средна възраст с къса брада и типичната за епохата подстрижка. В лявата си ръка мъжът държи свитък, което според специалисти е белег за висока образованост. Облечен е в римска тога - демонстрация на тесни връзки с централната власт, според дпециалисти. Вероятно статуята е била поставена на постамент на видно място на градската агора.
По-късно стана ясно, че Гай Марий Хермоген сам е поръчал статуята със своя образ.
Предполага се, че находката е била заровена в пясък през всичките тези 1800 г., откакто датира. Специалистите смятат, че след изработката и, по някаква причина Гай е изпаднал от пиедестала на живота и така неговата мраморна осанка попаднала вдън земя, за да бъде открита в последния момент преди да бъде открита строителната площадка на нова кооперация. Ако багеристът не бил задълбал толкова надълбоко, вероятно статуята щеше да остане в пясъка завинаги.
Откривателят Георги Крайчев заявява скромно, че просто е изпълнил гражданския си дълг, и че археологията е негова страст. След като новината бързо обикаля града, му се обаждат много хора - едни му благодарят, други го поздравяват и разпитват, някои даже го обявяват за луд.
Той и друг път е намирал артефакти при строеж на различни обекти, които винаги предава на музея във Варна.