Цените на масови стоки и енергоносители растат, но има шанс на фотофиниш да удържим инфлацията до 2,5%, за да приемем еврото
Търсенето на наши стоки в ЕС ще се увеличи, има сигнали, че рецесията ще остане в старата година
Хлябът, кафето, цигарите, алкохолът, природният газ, водата, токът за домакинствата със сигурност ще поскъпнат през 2025 г., но дали този микс може да тласне като ракета инфлацията нагоре?
"Вероятно ще има леко повишение при нея, следим я внимателно заради еврозоната", коментира пред "24 часа" икономистът Петър Ганев.
Прогнозата му е, че в средата на януари официално ще излязат данните за декември, където по всичко личи, че поскъпването ще е под 3%.
"По-скоро ще е близо до 2,6-2,5%, което ще е близо до критерия за приемане на еврото - обясни още той. -
Потенциалното отклонение ще е от 0,1-0,2% и наистина ще сме на ръба."
Дали ще попаднем в "Клуба на богатите", или отново ще останем отвън, ще зависи от това кои страни ще бъдат изключени от евентуалното изчисление.
"Въпросът е чисто технически - дали ще влезем в еврозоната, или ще сме с леко отклонение отгоре, вероятността да попаднем в критерия е голяма - допълни Петър Ганев. - Ако се изключат една-две страни, е възможно. Тоест това вече е политически въпрос."
И това наистина е така.
Известно е, че са правени компромиси, когато се вижда, че дадена страна е изключително близо до желания критерий. За България това е още по-важно, тъй като от януари нагоре ще тръгнат редица ключови цени, които могат да провокират ръст и на останалите.
Така например в 24 области водата ще поскъпне, като диапазонът ще е много широк - от 0,8 до 19%. За съжаление, това е неизбежно, защото увеличението ще отиде, за да могат дружествата да инвестират за намаляване на кошмарните загуби, вариращи от 70 до 90%.
2025 г. ще дойде и с поскъпване на алкохола и цигарите, чийто акциз неумолимо върви нагоре - 11 стотинки за бутилка от 700 грама, а цигарите със 70-80 стотинки.
ДДС-то за ресторантите и заведенията от 1 януари
също се възстановява на предпандемичните нива на 20%,
тъй като досега ползваха преференция от 9 на сто. Разбира се, браншът изрази надежда, че с новия бюджет ще се върне старото положение, но дали ще стане, тепърва ще се разбере.
За новата година е планирано да отпадне и нулевата ставка на ДДС за хляба и брашното, за да бъде върната на 20%, което неминуемо ще доведе до известно поскъпване.
Към този микс трябва да се добави и очакваното
повишение наприродния газ с 8%, анонсирано неотдавна от директора на "Булгаргаз" Веселин Синабов. Според него увеличението ще важи за крайните снабдители и лицата, притежаващи лиценз за производство и пренос на топлинна енергия. Тоест и тук има потенциал за лек тласък на общото ценово равнище в бъдеще.
Мнозина допускат, че поскъпването няма да доведе до някакви по-сериозни турбуленции в икономиката заради общото забавяне в икономиките в еврозоната. Според някои дори е възможно белезите на рецесия да се задълбочат, макар че от Германия напоследък идват плахи сигнали, че се върви към възстановяване и вече се вижда светлина в дъното на тунела.
"Честно казано не съм съгласен, че рецесията идва в еврозоната,
напротив, след като бяхме близо до нулев растеж, сега се забелязва 1 процент ръст - отбеляза икономистът Петър Ганев. - Прогнозата е, че през 2025 г. леко ще се усили този растеж, така че не очаквам рецесия, а по-скоро бавен растеж и малко по-голям интерес към българските стоки. Това е записано дори в прогнозата на Еврокомисията и на БНБ. С други думи, очаква се това да е един от двигателите на растежа."
Разбира се, винаги трябва да имаме едно наум, че живеем в екстремно турбулентни времена и взривоопасни военни конфликти, които могат да объркат не едно и две предвиждания, базирани на стабилна логика.
ИНТЕРВЮ
Калоян Стайков, председател на управителния съвет на Института по енергиен мениджмънт:
2025 г. се очаква да е турболентна
Много скрити рискове могат да се материализират, казва икономистът
- Г-н Стайков, поскъпването с 10% на тока за бита крие ли потенциал да повиши цените?
- Решението на Комисията за енергийно и водно регулиране няма отношение към цените на стоките и услугите в страната, а към разходите на домакинствата. Размерът на регулираните тарифи едва ли ще окаже сериозно влияние на бизнеса, което не означава, че няма да има спекулации. Електроенергията не представлява сериозен процент в себестойността, но всеки път, когато има повишение, се правят опити за вдигане на редица цени. От друга страна, пряка връзка между цените на електроенергията и стоките и услугите няма, защото предстоящото поскъпване не се отнася за бизнеса.
- При горивата очаквате ли поскъпване в международен план?
- При цените на природния газ, на петрола не би трябвало да има сериозна промяна. Но ако военните действия се влошат, тогава може да се очаква повишение. За момента по нищо не личи, че пазарите имат такива очаквания. Налице е по-слаба икономическа активност в цял свят, която ще потисне търсенето, и дори има вариант при равни други условия енергоносителите да поевтинеят.
- Забелязва се възраждане на атомната енергетика в цял свят.
- За тренд все още е трудно да се говори, но определено има промяна в отношението към нея, не само на конференцията по климата COP28, а и редица страни дадоха заявки, че ядрената енергия не е нещо лошо. От друга страна, тези проекти отнемат доста време и това ги прави по-рискови, цените се променят бързо, но така или иначе вече се променя самото отношение към този вид енергия.
- Прогнозата за цените на енергоносителите винаги е била трудна в началото на предстоящата година, но 2025-а изглежда наистина сложна с преплитането на различни тенденции.
- Трудно е да се прогнозира, на този етап се забелязва икономическо забавяне, което е видимо в ЕС. В други части на света също се наблюдава сериозна слабост в икономическата активност, което лесно може да доведе муден икономически растеж или рецесия. При подобен сценарий ще има изменения в различни променливи, тъй като цените на енергоносителите, на суровините зависят от много фактори, а не само от търсенето и предлагането.
От друга страна, ако има влошаване на бушуващите военни конфликти, ако има ново изостряне на политическите и икономическите отношения, може да наблюдаваме допълнително изостряне със съответните последици.
След избора на новия президент на САЩ се правят заявки за нови мита и това неизбежно ще доведе до увеличение на някои цени. Как ще реагират другите - дали ще има повишение, или ще наблюдаваме други мерки за подобряване...
Затова 2025 г. се очертава турбулентна и в нея има скрити доста рискове, които могат да се материализират.