- Възможни случайни проверки в 30-километровата гранична зона
- Приключва разширяването на инфраструктурата на ГКПП Кулата, ремонтирани са двете платна на влизане и излизане от България
- На 1 януари премиерът Димитър Главчев, министри, депутати и кметове ще пристигнат на пункта за официалното присъединяване към свободното придвижване в Европа
18 г. след като България стана член на ЕС, от 1 януари 2025 г. става и пълноправен член на Шенгенското пространство. Точно в полунощ бариерите на шестте гранични пункта с Гърция ще бъдат вдигнати и преминаването ще става без задължителен граничен и митнически контрол.
Проверки на случаен принцип може да има в 30-километровата гранична зона във вътрешността на страната. Сградите и съоръженията на пункта ще бъдат запазени, кантарите за товарните автомобили – заключени.
Премахват се старите пътни знаци и табели и се поставят нови, които ще указват реда за преминаване. Остава дезинфекцията през рамката на БАБХ, като ще бъдат монтирани още две допълнителни. Проверките на случаен принцип ще стават на автомагистрала „Струма" - паркинга край с. Дамяница, край с. Струмяни и отбивката за с. Марикостиново.
Днес приключва и разширяването на инфраструктурата на ГКПП Кулата. Ремонтирани са двете платна на влизане и излизане от България. В последните дни там течеше интензивна работа за разширяване на двете пътни ленти във всяка посока преди граничния пункт. Изградена бе една новата пътна лента в посока от Гърция към България. Направиха се и нови тротоари, но няма премахнати заведения. През пункта ще се минава със скорост от 30 км в час.
Точно в полунощ всички служители на пункта ще си тръгнат и бариерата ще бъде вдигната. Не се очаква съкращения на гранични полицаи, митничари, данъчни и др. служители, които досега работеха на пункта. Част от тях вече са пренасочени на други ГКПП-та или на „зелената" граница, а някои ще са в мобилните групи за проверките на случаен принцип.
Точно преди 18 г., в първите минути на 2007 г. на ГКПП Кулата бе отбелязано влизането на страната ни в ЕС. Митническите служители отбелязаха с тържество на Кулата деня, от който тяхната дейност премина изцяло на европейска вълна. На първи януари за последен път се вдигна бариерата на ГКПП Кулата. Малко преди това бе обявена заповедта за назначаване на последната смяна на митническия пункт.
За 45 минути наряда поеха седмина дългогодишни служители на митническата администрация, работили до пенсионирането си на Кулата. След това митническата бариера е демонтирана, а точно в 1 часа българско или 0 часа европейско време митническият контрол се преустанови и пунктът на българогръцката граница се закри.
За да остане този исторически миг за поколенията, демонтираната бариера, митническите знаци и надписи на пункта бяха подарени на Националния исторически музей. От 12 века насам това е първата бариера в региона, която пада по мирен начин - без война, каза тогава директорът на НИМ проф. Божидар Димитров. Той бе на Кулата заедно с тогавашния директор на Агенция „Митници" Асен Асенов, шефа на митница Кулата Николай Шушков, Неврокопския митрополит Натанаил и още много гости.
Сега, на 1 януари премиерът Димитър Главчев, министри, депутати и кметове официално ще отбележат на ГКПП Кулата влизането ни в Шенген.