- Министърът не признава снеговалежа през зимата за непреодолима сила, която ерепетата не са можели да предвидят
- Бизнесът има право да предяви претенции към местната власт и да търси обезщетение от Комисията по бедствия и аварии
Три минути министър Владимир Малинов слушал музика от телефона на габровец, който му предложил да се свържат с енергото. Тази случка разказа той след заседанието на правителството в понеделник като илюстрация как разходите на хората, останали без ток на коледните празници, са скочили не само заради търсенето на друго отопление.
Малинов е категоричен, че ако
тези телефони са импулсни и отброяват пари при слушането на музика
в очакване на връзка, “защото вашето обаждане е важно за нас”, то за аварийните номера това трябва да бъде законово прекратено.
Един път хората са ощетени с прекъсване на услугата, втори път - плащат пари, за да се свържат с доставчика, което обикновено е неуспешно.
Именно по-големите харчове на домакинствата заради авариите с тока са причина държавата за първи път да отпусне компенсации.
До края на януари 20 хиляди семейства ще получат по 30 лв., ако са били без електрозахранване повече от 24 часа, а за всеки следващи 12 часа на тъмно и студено - по 20 лв. за всеки започнат период.
В предпоследния ден на годината
министрите одобриха 2,2 млн. лв. за тези домакинства
Това подпомагане обаче нямало нищо общо с компенсациите, които дължи енергоразпределителното дружество в съответния район. Министърът на енергетиката призова гражданите да си търсят парите от дружествата.
От ЕРП-тата Малинов очаква да предадат данните на клиентите си, които са били с прекъснато електрозахранване. Компенсациите държавата ще им изплаща през НАП и НОИ.
От своя страна ерепетата също можели да предявят претенции пред кметовете и областните управители, за да бъдат обезщетени от Междуведомствената комисия за бедствия и аварии. Тези искания трябвало да се събират през януари, за да е наясно правителството какви помощи може да отпусне на бизнеса.
Още в събота подписах заповед, с която отказах и на трите електроразпределителни предприятия да им призная наличието на непреодолима сила след 48-ия час. По закон след този час министърът на енергетиката може да въведе ограничителен режим заради непреодолима сила.
Категорично смятам, че наличието на снеговалеж през зимата не представлява събитие от извънреден характер, което не може да бъде предвидено, заяви още Малинов. И обяви, че правителството ще инициира законодателни промени, които да минимизират ефекта от подобни събития.
В последните пет дни той установил липса на правилна координация и комуникация между ръководствата на ерепетата и местната и централната власт. По думите му се налага със закон да се създаде отделна платформа, от която кметове и кметски наместници да могат директно да дават в електронен формат информация към ерепетата за прекъсвания.
Според Малинов трябвало да бъдат повишени имуществените санкции при неизпълнение на лицензионни дейности и при нарушения на готовността на електроразпределителните мрежи. Сега те били прекалено малки.
Третата законодателна мярка е
фиксиране на инвестиционни разходи за поддръжка и ремонт
на електропреносната и електроразпределителните мрежи.
Малинов припомни, че голяма част от мрежите са на 40 години и това е една от причините за авариите.
Ще се анализира и необходимостта от увеличаване на сервитутните зони на електрическите мрежи. (Позицията на бизнеса виж най-отдолу.)
Председателят на КЕВР Иван Иванов е разпоредил с три заповеди проверки на изпълнението на инвестиционните програми на трите електроразпределителни дружества - не само по документи, а и на място. След одобрен доклад на КЕВР те ще бъдат публични.
При неизпълнение на инвестиционните проекти, които са калкулирани в цената на тока, от 2017 г. се налагат глоби. Първата година електроразпределителните дружества са глобени общо с 32 млн. лв., през 2018-а - с 14 млн., но през следващите години те се дисциплинирали и изпълнявали инвестициите си. Иванов цитира директора на “Електрохолд” за вложения от 100 млн. лв. годишно. Шефът на регулатора подчерта, че КЕВР никога не е ограничавала инвестиционните планове на дружествата.
А по повод ролята на комисията за контрола на състоянието на мрежите Иван Иванов прочете пред медиите текстове от Закона за енергетиката, които възлагат на министъра на енергетиката контрола върху техническото състояние на енергийните съоръжения.
“КЕВР не се е
занимавала и няма намерение да се занимава с техническото състояние на мрежите”,
заяви председателят на регулатора.
В Министерския съвет обаче Малинов му върна топката - заяви, че ангажимент на КЕВР е да следи за изпълнението на лицензионните задължения на енергийните компании. Така в културна дискусия и от разстояние двамата най-важни в енергетиката си напомняха правомощия и задължения.
А по време на брифинга в КЕВР пред сградата на “Дондуков” граждани протестираха срещу поскъпването на тока с близо 10% от 1 януари и настояваха за замразяване на цените.
Иван Иванов обаче коментира, че замразяване на цените ще вкара в тежка финансова криза производители на електроенергия, които в момента осигуряват тока на държавата. Какво са виновни хората от АЕЦ “Козлодуй”, от ТЕЦ “Марица-изток 2”, от мините, че са поскъпнали металите, или пък че прогнозната пазарна цена, определена от КЕВР, и реалната са се разминали с 30%, каза още той.
Иванов напомни, че от една година е в сила наредбата за енергийно бедните и енергийно уязвимите и попита защо никой не я прилага. По думите му държавата все още не е определила кои са енергийно бедните и затова за тях не се прилага социална тарифа.
Шефът на “Еврохолд” Асен Христов: Кметовете трябва да избират – или зелените, или ток
Опитите на дружеството, което снабдява с еленергия Западна България, да отсече високите дървета около далекопроводите, били отклонявани през лятото
Направено е всичко възможно за отстраняване на авариите и за възстановяване на електроподаването и продължава да се прави. На много места имаме подкрепата на местната власт. Това каза по Нова тв в понеделник Асен Христов, един от основните акционери и председател на надзорния съвет на “Еврохолд България”. Компанията притежава електроснабдителното дружество в Западна България “Електрохолд България”.
Той обаче разказа, че дружеството през лятото не е получило разрешение да сече дървета и да реже клони извън сервитутните зони.
“Сервитутната зона е по 4 метра от двете страни на далекопроводите. Дърветата са високи по 30 метра. И когато лятно време поискаме да се разшири сервитутната зона, някои кметове ни отговарят, че не ни разрешават да сечем дървета извън нея, защото можело зелените да дойдат”, каза Христов. “В момента изключително много се политизира проблемът с тока”, смята Христов.
Той заяви, че дружеството може да направи по-големи инвестиции, но дори и да ги направи, ще предпочете да са в по-големите градове. “Инвестициите през миналата година за нас са за над 100 млн. лева, колкото ни е разрешила Комисията за енергийно и водно регулиране. Може да направим и 200, и 300 милиона лева. Банките ще ни отпуснат пари, но тези инвестиции трябва да бъдат вкарани в цената на тока. Сега цената ще стане с 10% по-висока. Дори и увеличението да е по-голямо, преди всичко ще предпочетем инвестиции в големите градове, тъй като в София има 2 милиона души, а в Ярлово има 300 абонати”, обясни Асен Христов.
Председателят на КЕВР Иван Иванов: Ще благодаря на Делян Пеевски, ако успее да ме смени
Шефът на енергийния регулатор напомни, че е трябвало да напусне поста преди 2 години
Ще благодаря на Делян Пеевски, ако успее да реализира в Народното събрание избор на председател на КЕВР. Това заяви на брифинг в понеделник председателят на енергийния и воден регулатор в отговор на острото изявление на лидера на “ДПС - Ново начало” Делян Пеевски, оповестено от пресцентъра на партията в понеделник.
“Аз като гражданин, който се счита за задължен да изпълнява законите на страната и решенията на Народното събрание върших и продължавам да върша това повече от две години и половина в очакване Народното събрание най-после да избере председател”, каза той и припомни, че мандатът му е изтекъл отдавна.
Лидерът на ДПС и парламентарната група на “ДПС - Ново начало”, Делян Пеевски призовава за незабавни оставки на членовете на комисията заради ситуацията, която остави хиляди хора и стотици населени места без ток. В тази позиция той нарича фарс проверките на КЕВР.
Пеевски категорично отхвърля предложението за 9% увеличение на цените на електроенергията от 1 януари 2025 г., като го нарича “проява на огромен цинизъм” на фона на ресурсите, които държавата предоставя на ЕРП-тата.
“Не е тайна, че комисията много често е била подлагана било на политически, било на корпоративен натиск. Тя устоя на всички атаки срещу наши решения”, заяви Иванов и посочи като едно от големите постижения независимостта на регулатора.