Много реалистичен сценарий е пенсиите да не се вдигнат, защото сме в криза. Това коментира пред bTV. Лидия Шулева, бивш вицепремиер и министър на социалната политика.
"Имаше известни спекулации защо точно този бюджет беше представен. Идеята е била, че ще се получат още по-големи разделени между политическите сили, благодарение на техните големи различия, което ще доведе до по-бързи предсрочни избори. Този сценарий не се случи, защото всички се обединиха срещу бюджета. Това е добре, защото тези цифри са на практика израз на политическо безхаберие, защото в условията на няколко парламента в предизборна ситуация и под натиска на добре режисирани политически протести, се появиха необходимите плаващи мнозинства, които доведоха до щедро раздаване на милиони", обясни Шулева.
"Много започна да се говори, че трябва да се намалят пенсиите. Тоест да не се увеличават по швейцарското правило, защото има криза. Това е напълно реалистичен сценарий, защото много често се говори за него. Още повече, че никой не очаква, че пенсионерите ще отидат да блокират улици и магистрали. Второто увеличение ще бъде за сметка на осигуровките, които ще доведат до намаление на реалните доходи на хората от частния сектор, защото държавните служители не плащат осигуровки. И третото увеличение ще бъде за сметка на двойно облагане на няколко сектора и всичко това, ако се реализира, може да доведе до тези огромни разходи", заяви Шулева.
"Ако погледнем към международната сцена, може би дори в Аржентина можем да видим по-добър пример за рязко свиване на държавния сектор. Ефектът е икономически - свива се инфлацията. При нас не може бюджетът да е част от политически сценарий, а той в момента е такъв. Зад него не е задължително да стои някой, който иска бързи избори, а някой, който иска да има структури, които да са благосклонни към него", обясни икономистът Петър Ганев.