„Недопустимо е за такъв продължителен период от време все още да има български граждани без електрозахранване."
Това каза министърът на енергетиката Владимир Малинов след среща с кмета на община Габрово Таня Христова.
„В координация продължава активната работа на държавните институции и аварийните екипи за отстраняване на всички аварии", каза още той. Министър Малинов призова проверката на КЕВР по отношение на инвестиционната програма за поддръжка и ремонт на електроразпределителната мрежа на трите електроразпределителни дружества да приключи в най-кратки срокове. „Ако има нарушения, в рамките на закона, санкциите следва да бъдат най-строги", допълни той.
В Габрово министър Владимир Малинов информира за решението, което Министерският съвет ще вземе в понеделник, с което в допълнение към неустойките, които ЕРП-тата дължат на клиентите си, държавата ще подпомогне с над 2 млн. лв. домакинствата, останали без ток.
Държавата ще дублира неустойките, като ще изплати по 30 лв. на потребителите, които са останали без захранване повече от 24 часа, а за всеки следващ период от 12 часа – по 20 лв. за всеки започнал период. „Считаме, че неустойките, които ЕРП-та дължат, са недостатъчни и затова ще ги дублираме", подчерта Малинов. Помощта от страна на държавата не отменя задължението на електроразпределителните дружества да се изплатят полагащите се на клиентите компенсации, а ги допълва. Очакваният брой на домакинствата е над 20 000, които ще бъдат подпомогнати с общо над 2 млн. лв.
По думите му след 48-ия час от прекъсване на електроснабдяването в правомощията на енергийния министър е да прецени дали да въведе ограничителен режим във връзка с натъпили форсмажорни обстоятелства. „Тъй като времето се нормализира и пътищата са разчистени, смятам, че няма основания за въвеждане на ограничителен режим", категоричен бе той.
В Габрово министър Малинов обяви, че след проведен разговор с ръководството на Сдружението на общините в Република България ще бъде проведена среща в Министерството на енергетиката на 9 януари. На нея ще бъдат начертани дългосрочни мерки за да не се допуска възникването на подобни аварийни ситуации. Като изключително важно той посочи разширяването на сервитутните зони около електропроводите, за да се осигури по-лесната им поддръжка, както и действията за отстраняването на повреди. Като друга мярка бе обсъдено преместването на въздушните елеектропроводи под земята в рисковите зони.