- Бизнесът инвестира в по-добро психично здраве на служителите
- Набират скорост уменията за оцеляване в кризисни ситуации
Ако пристъпвате към новата година с умора, не се обвинявайте. Много хора изпитват същото чувство. Пандемията, последвалите войни, икономически кризи и политически сътресения изцедиха и последната ни капка оптимизъм.
Затова много анализатори прогнозират, че 2025 г. ще премине под знака на оттласкването. Физическото и психическото благосъстояние ще заемат централно място в ежедневието на хората.
Поръчано от “Форбс” проучване е показало, че около
43% от работещите изпитват всички признаци на прегряване
като емоционална изтощеност, стрес, отчужденост и липса на концентрация. 37 на сто са толкова претоварени, че това оказва влияние и върху способността им да работят ефективно.
Повечето големи компании са наясно с това и вече инвестират в подобряване на психичното здраве. И то в такива, които дават приоритет на благосъстоянието на служителите, а не просто да гонят по-висока продуктивност и ангажираност към трудовия процес. Изданието отбелязва, че фирмите се насочват към инструменти за управление на стреса, програми за концентрация, медитация и телемедицина. Те се водят от разбирането, че хората са подложени на прекалено много глобални негативни събития и трудно се ориентират в океана от лоши новини. Някои от тях са притеснени и от масовото навлизане на изкуствен интелект в бизнеса и се страхуват за работното си място.
Зависимостта от технологиите ще расте през 2025 г. Но ще се търси баланс между комерсиалното им използване и подпомагане на личностното израстване. Все по-популярни ще стават компютърни системи и здравни приложения, базирани на изкуствен интелект, които
проследяват всичко - от модела на сън до променливостта на сърдечния ритъм,
предоставяйки информация и съвети в реално време. Идеята е, че хората трябва да могат да поемат отговорност за здравето си, тъй като вече има прекалено много научни доказателства как то се влияе от начина на хранене, движение и вредни навици като употреба на алкохол и цигари. Ако те непрекъснато бъдат подпомагани от данни какво се случва с тяхното тяло, със сигурност ще се отнасят по-отговорно към него. А това е много важно, тъй като се наблюдава бум на редица тежки заболявания в световен мащаб и недостиг на медици, които да ги лекуват.
Прогнозите са, че ще се появят нови видове фитнес дейности за търсещи упражнения с ниско натоварване. Те ще бъдат базирани на вниманието. Ще приличат на йога и тай чи и ще се предлагат в иновативни дигитални платформи, позволяващи на потребителите да практикуват самостоятелно у дома или във вируална група, водена от инструктор - сливане на технологии и уелнес.
Заради климатичните промени стремежът за устойчив начин на живот ще става все по-масов. Очаква се милиони млади хора да възприемат по-екологични навици. Зелените технологии ще продължат да се развиват бързо. Диети на растителна основа, екологичната мода и начина на живот с нулеви отпадъци ще набират скорост.
Дистанционна работа и гъвкавите възможности за труд ще изместват парите като основен стимул за кариерно развитие.
Тази тенденция започна по време на пандемията и макар много компании де се опитват да я стопират, новите поколения държат да имат свобода да балансират личния и професионалния си живот. А в повечето случаи точно те са висококвалифицираните работници, от които мултинационалните фирми имат нужда.
Затова се очаква онлайн образователните платформи да процъфтяват, особено предлагащите знания за кодиране, анализ на данни, дигитален маркетинг и лидерство. Възходът на микроудостоверенията и цифровите значки ще даде възможност на хората да повишат квалификациите си,
без да е необходимо да посещават учебни заведения физически
Работата в мрежа също ще се развие, като виртуалните конференции и събития ще станат все по-завладяващи и интерактивни.
Възходът на изкуствения интелект и анализът на данни ще направят персонализираните изживявания по-достъпни. Благодарение на тях ще можем да проектираме всеки аспект от живота си - от пазаруване до забавление. Персонални хранителни планове, фитнес процедури и дори стратегии за психично здраве ще бъдат разработени въз основа на индивидуалните нужди и предпочитания. Онлайн туристическите платформи пък вече няма просто да предлагат резервации за нощувка и транспорт, а цялостни изживявания. Чрез компютърни алгоритми те ще помагат на пътешествениците да проектират своите идеални ваканции въз основа на лични интереси, независимо дали търсят приключение, релакс, или културно потапяне в мястото, което са избрали. По същия начин ще се появяват възможности за
виртуално пробване на дрехи,
които ще превърнат онлайн пазаруването в много по-добро преживяване.
Заради честите природни катаклизми и военни конфликти по света животоспасяващи умения се очертава да бъдат много актуални през 2025 г. Редица западни държави вече започнаха да пускат специализирани сайтове за действие при кризисни ситуации, да въвеждат съвременни предупредителни системи и обучения за оказване на първа помощ.
Всичко това се прави, за да получат хората увереност, че могат да се справят, дори предизвикателствата от последните години да продължат. Също така да се чувстват част от общност, която е отговорна към своето съществуване.