Той и превозвачът Борис Иванов остават на свобода срещу гаранции от по 25 000 лв.
"Искам не просто да открехна пердето, а да дръпна завесата на цялата контрабанда на горива и да видим пътя на парите и покровителстването на схемите." Това каза пред Пловдивския апелативен съд Живодар Терзиев, обвинен във фиктивни доставки на горива за американската база на полигона "Ново село" в продължение на 10 години. Зареждането с горива по договор между България и САЩ е освободено от акциз и ДДС и според прокуратурата бюджетът е ощетен с над 9,5 млн. лв. Обвиняем по делото е и Борис Иванов, чиято фирма транспортирала горивата, но те не стигали до полигона, а отивали незнайно къде. Двамата бяха задържани в началото на декември, Пловдивският окръжен съд ги пусна на свобода срещу гаранции от по 25 000 лв., прокуратурата внесе протест и поиска сумите да бъдат завишени, но апелативните магистрати отказаха.
Живодар Терзиев, който е бивш шеф на Петролната и газова асоциация, заяви, че от 30 години търгува с горива и винаги се е борил с контрабандата. През 2014-а бил потърсен да се включи в доставките на дизел за американската армия от друг търговец на горива - Станислав Морфов, чиято фирма приключвала дейност. 10 години цистерни на Борис Иванов зареждали дизел от данъчния склад на Терзиев, той уведомявал митниците и НАП, които правели проверки, без да констатират нещо нередно, и не подозирал, че е въвлечен в измама. Усъмнил се, че има нещо нередно, чак в края на юли т. г., когато митничари спрели цистерна в момент на претоварване и му съобщили, че е възможно купените от него горива всъщност да не са стигали до "Ново село". Тогава Терзиев писал до американското посолство, откъдето го уведомили, че няма такива сделки, после подал сигнал и до и. ф. главен прокурор.
"В края на август 2024 г. Терзиев е пратил мейл на Морфов, в който го пита има ли нещо нередно, и той му отговаря: "Живодаре, доставките се извършват, както са заявени." Станислав Морфов и Борис Иванов са въвели Терзиев в заблуждение", заяви адвокатката му Светлана Петкова. Прокурорът по делото Марин Дишлянов също призна, че разследването трябва да установи има ли още замесени в схемата.
Определението, с което Апелативният съд в Пловдив потвърди гаранциите от по 25 000 лв., е окончателно.