В навечерието на Коледа свещеният скален град Перперикон получи още едно голямо признание. След като преди месец той влезе в десетката на класацията на най-интересните археологически обекти в Европа според авторитетния британски вестник The Guardian, сега попадна на страниците на известния американски сайт за световен туризъм islands.com. Това пише археологът Николай Овчаров.
Статията за Перперикон е под заглавие: „Европейският Мачу Пикчу е поразителен древен обект, по-достъпен за посещение от този в Южна Америка" и е публикувана на 20 декември 2024 г. Дело е на известната британска журналистка S. J. Armstrong, която от 2022 г. е един от редакторите на National Geographic Traveler.
Статията на Армстронг предизвиква огромен интерес в нета и веднага е препечатана и от други сайтове.
Ето и текста с малки съкращения:
„Има твърде много претенденти за титлата на европейски Мачу Пикчу, имперския комплекс, изгубен от векове сред планините и горите, оставал непокорен от испанските конкистадори. Но в края на краищата, европейските империи са много по-стари от техните перуански колеги.
Мачу Пикчу е построен само преди 550 години и на прага на ранната модерна епоха на Европа, точно след като друг град в планините на Югоизточна Европа започна да запада. Тогава в българските планини е разрушен Перперикон, което в XIV в. слага край на неговия 6000-годишен живот.
България е една от най-евтините и най-недооценени страни в Европа, а разходката там ще ви струва много по-евтино от ваканцията в Перу. Като за начало, няма да се налага да наемате водач, който да ви отведе безопасно по емблематичната пътека, известна като „Пътя на смъртта", както и да правите многодневен преход до скритите руини на Империята на инките. Вместо това ще можете да наемете кола за средно 40 лв. или 21,65 долара на ден и да шофирате само два часа от центъра на Пловдив, за да разгледате Перперикон.
При силните сезони е важно да планирате пътуването си в съответствие с времето.
През зимата руините понякога са покрити със сняг, докато лятното слънце често е палещо, така че се препоръчват междинните сезони.
Кацнал на 1400 фута над морското равнище, укрепеният град Перперикон се извисявал над долината на река Перперешка и я е охранявал в продължение на хилядолетия. Археолозите смятат, че това е мястото на Храма на Дионис, където Херодот описва пътуванията на поклонници, търсели среща с оракула на бога на виното.
Според легендата жрицата изрекла там две от най-важните пророчества на древността: за великите завоевания на Александър Македонски и за римската мощ на Гай Юлий Цезар Август.
Скитайки по древните улици и сгради, превърнати днес от времето в грамади от каменни развалини, ще можете да си представите душите на отдавна мъртвите, които тръгнали към българските планини, за да търсят утеха при прочутия оракул.
Там ще откриете и очертанията на градските стени, дворци и предградия, които се простирали около храма. От царската резиденция на тракийски племена и величествения римски град са останали само основите след разрушаването на Перперикон от готите през 378 г. сл. Хр.
Впоследствие, когато християнството се издига на преден план в целия свят, градът отново се превръща в религиозен център. Това е последната му епоха на просперитет, помрачена от войни за контрола над него между българи и византийци, преди османците да унищожат града-крепост веднъж завинаги през XIV в.
След като се разходите по стръмните улици на Перперикон, посетете Историческия музей в Кърджали. Тук ще намерите най-добрите артефакти, открити при разкопките на този много значим исторически обект."