Тайното общество Билденберг променя ръководството си, докато Доналд Тръмп се готви да заеме отново поста президент на САЩ и да влезе Белия дом.
Обществото, което се състои от лидери в политиката, промишлеността, академичните среди и армията, избра бившия шеф на НАТО Йенс Столтенберг за председател на своя „управителен комитет".
Групата "Билдерберг" e основана през 1954 г. и привлича вниманието с тайните си срещи в ексклузивни хотели и алпийски курорти, където участниците провеждат важни политически дискусии – международни, икономически и за сигурността. Сред членовете на групата са ръководители на ЦРУ и МИ6 и хора като Хенри Кисинджър, Бил Клинтън, Бил Гейтс и британския монарх крал Чарлз III.
Сега се очертава сериозна промяна във властта, тъй като Столтенберг е привлечен заради опита си в трансатлантическата стратегия. Това се случва в момент, когато Тръмп, чиито чести нападки срещу НАТО предизвикаха възмущение в Европа, се изкачва отново на власт. Новоизбраният президент е категоричен, че повече няма да харчи милиарди от парите на американските данъкоплатци за финансиране на войни на други държави.
Мандатът на Столтенберг в НАТО беше доминиран от конфликта между Русия и Украйна и той гордо заяви, че е ръководил „най-голямото укрепване на нашата колективна отбрана от едно поколение насам". Много от колегите му от "Билдерберг" са се възползвали от увеличените разходи за отбрана. Сред тях е вътрешният човек на Тръмп - Питър Тийл, шеф на гиганта за изкуствен интелект Palantir, чиято технология е използвана от Украйна в борбата срещу Владимир Путин.
Миналия месец Столтенберг предупреди, че „предизборната реторика на Тръмп е породила основателни опасения относно неговия ангажимент към европейската сигурност". Но новият шеф на групата "Билдерберг" може да бъде спокоен, че ако нещата се объркат, той вече има пряка връзка с Тръмп в лицето на Тийл.
Столтенберг може да се опита да използва медиите, за да помогне за промяна на стратегията на Билдербергската група. Потайното общество избягва всякакво взаимодействие с пресата и пази в тайна подробностите от срещите си. Но Столтенберг не е чужд на контактите с медиите, а сред новите членове са милиардери от Силициевата долина като Тил, които се справят по-лесно с публичните изяви.
Столтенберг ще бъде съпредседател на управителния комитет заедно с канадско-американския икономист, филантроп Мари-Жозе Кравис, която е член на борда на Publicis, една от най-големите компании за връзки с обществеността и комуникации в света.
Що се отнася до Тийл, съоснователят на PayPal и Palantir Technologies си е изградил репутацията на поляризираща фигура в политиката. Участието му в Palantir Technologies, водеща фирма за изкуствен интелект и анализ на данни, подчертава значението му в глобалната геополитика. Ролята на Palantir в областта на военното насочване и наблюдение е от ключово значение в конфликти, включително в настоящата война между Русия и Украйна.
Влиянието на Тийл се разпростира и върху администрацията на Тръмп, като в нея има редица технологични съюзници, които заемат ключови позиции.
Управителният комитет на "Билдерберг" включва и видни фигури като Ерик Шмидт, бивш главен изпълнителен директор на Google и пионер в областта на изкуствения интелект в отбраната, и Маркус Валенберг, председател на Saab, водещ производител в областта на отбраната.
След като Тръмп ще се завърне в Белия дом, мрежата на Тийл е готова да преодолее пропастта между националистическите приоритети на администрацията и трансатлантическите цели на групата.
Тъй като Столтенберг се опитва да укрепи НАТО и трансатлантическите връзки при потенциално напрежение от политиката на Тръмп, стратегическата позиция на Тийл изглежда е от решаващо значение, предаде Дейли Мейл.
Адаптивността на "Билдерберг" към политическите промени е отличителна черта на нейния успех от самото ѝ основаване.