- Гастарбайтерите обжалват, че са се върнали у нас, преди да влязат в сила новите правила, а са получили много по-малко пари от очакваното
- Обезщетенията намаляха с 300 лв., а още не се вижда пълният ефект от законовите промени
Схемата “френска безработица” вече не работи и обезщетения по около 2000 лв. вече са почти невъзможни. Те се получаваха от българи, които са се осигурявали само 2-3 дни в чужбина, а после няколко месеца вземаха обезщетения.
През септември по тази схема пари от НОИ са получавали 3394 българи, а средното им обезщетение е 1385,10 лв., показва статистика на осигурителния институт. (Виж инфографиката)
Докато през миналата година средно на месец “френски безработни” са били 4663 души, които са получавали по около 1665 лв., или с около 300 лв. повече от тази година.
Това са резултатите само месец след като депутатите решиха, че от 13 август 2024 г. влизат в сила нови правила в Кодекса за социалното осигуряване (КСО). Те разписаха, че при стаж от друга държава-членка на ЕС, Европейското икономическо пространство и Швейцария се вземат предвид доходите за последните 24 календарни месеца. Обезщетенията за безработица се вземат до година и все още е твърде рано да се правят заключения, но трендът за намаляването им вече е видим.
Схемата “френска безработица” най-масово се използваше в Благоевградска област. Точно тук и резултатите са най-видими - почти двойно намаление на подадените документи за безработица по еврорегламенти след 13 август.
Преди годишно се издаваха около 5000-6000 разпореждания за обезщетение по този ред. Сега месечно са около 300,
а изчислените им дневни обезщетения вместо около 100 лв. на ден вече са три пъти по-ниски.
Последните данни за септември сочат, че в областта по този ред обезщетение получават 1521 души със средна сума от 1405 лв. на месец. Голяма част от тези хора са получили решението си още преди 13 август и все още срокът на получаване на помощта не е изтекъл. За август са били 1689 души със средна месечна сума от 1768 лв. През юли са били 1653 души със средна помощ от 2048 лв.
В същото време Административният съд в Благоевград буквално е залят от дела срещу Териториална дирекция на Националния осигурителен институт (НОИ). Те са заведени от върнали се от чужбина хора, на които са били определени обезщетения по новия ред – значително по-ниски от очакваните.
Близо 200 са делата, които започнаха в края на ноември. Те са по т. нар.
заварени случаи, които по неофициални данни са близо 2000
Гастарбайтерите са се върнали у нас преди 13 август, подали са документи в НОИ за отпускане на парично обезщетение, но към момента на влизане в сила на новата разпоредба НОИ не се е произнесъл. В съдебната зала се коментира дали новосъздадената ал. 8 на чл. 54б от КСО трябва да се прилага при заварените случаи.
Адвокатите смятат, че не може с изменение на закона да се погазват права на граждани, породени по време на действие на старите правила. Категорични са, че правото на обезщетение възниква в момента, в който работникът вече е освободен от работа и му е прекратен трудовият договор. Много от тези преписки, образувани преди 13 август, са спрени, докато се получат документи от чуждестранния осигурител.
Регламентирано е, че без потвърждение от чуждата държава за стаж и доход не може да се отпусне обезщетение за безработица,
а докато пристигнат тези документи, влязоха в сила промените в КСО. Все още няма излезли съдебни решения по тези казуси.
След промените големите обезщетения започнаха да се топят. Преди се вземаха предвид само доходите от последната месторабота, без значение дали тя е била само за 2-3 дни, или някой просто е ходил на екскурзия в европейска държава и се е водил на работа, каза директорът на ТП на НОИ в Смолян Валентин Гаджев.
В смолянското поделение на НОИ за периода от 13 август на базата на извадков материал от няколко държави - Австрия, Германия, Испания, Нидерландия и Франция са установили, че регистрираните безработни са намалели близо 4 пъти.
От 228 души те са паднали на 57
Най-много желаещи да се възползват от работа за кратък период срещу високо обезщетение е имало в Доспат, Девин, Златоград и Смолян.
След промените, целящи да се затвори кранчето на т.нар. френска безработица, е намалял и дневният размер на отпусканото парично обезщетение с 3-4 пъти. Преди размерът на обезщетението е бил 90 лв. дневно. Интересът на хората, които искат да работят в друга държава за кратък период от време намалява, отказът от регистрация също, добавя Гаджев.
В Неделино пък бе хваната и най-голямата измама по тази схема. Разследването бе срещу 57 души, които са се осигурявали в Испания. След акцията стана ясно, че те са работили там само няколко дни. Има и такива, които въобще не са пътували до Испания, но са получавали обезщетения между 70-80 лв. на работен ден.
40 от тях са получили обезщетение от общо 264 157 лв.
Сумата по издадените разпореждания на ТП на НОИ - Смолян, е 377 684 лв., като 113 572 лв. са лихви.
В резултат на намесата са предотвратени плащания за 518 504 лв. Това е разликата за изплащане на обезщетението в размер на 356 204 за 40-те осигурени и за 17 души с постановено разпореждане за отказ за отпускане на парично обезщетение. Цялата щета е щяла да бъде близо 1 млн. лв.
Към днешна дата 34 души изцяло са върнали взетите пари, а шестима частично, защото ще ги погасяват на вноски. Върнати са 362 744,73 лева, а остатъкът за погасяване е 28 231,22 лв. Испанските власти обаче не са приключили с разследването на фирмата осигурител.