Китай направи технологичен пробив в производството на водород от морска вода чрез използване на електроенергия от възобновяеми морски ресурси, съобщи „Синхуа", съобщи Радио Китай.
CenerTech, дъщерно дружество на Китайската национална офшорна нефтена корпорация (CNOOC), обяви, че пилотното съоръжение за електролиза на морска вода от мегаватов клас е завършило пробната си експлоатация и е осигурило водород с чистота 99,999%.
Съоръжението е с номинална производителност от 200 стандартни кубични метра водород на час и обединява основните операции като обработка на ток, електролиза на морска вода и пречистване на водород в пет контейнера, образувайки компактна и преносима структура, подходяща за морски платформи.
Структурата е проектирана така, че да се адаптира към променливостта и непостоянството на вятърната и слънчевата енергия, осигурявайки ефективно решение за използване на възобновяеми енергийни ресурси на място.
Морската вода е изобилен ресурс за производство на водород. Електролизата на морската вода позволява нестабилната зелена електроенергия да се преобразува в зелен водород, който е по-лесен за съхранение и транспортиране.
Новото оборудване на CenerTech позволява директна електролиза на морска вода без обезсоляване, като по този начин намалява разходите и осигурява стабилно и дългосрочно производство на водород.