Държавната компания MOL е един от 7-те кандидата за рафинерията в Бургас. Пак тръгна безпокойство, че Брюксел може да блокира евентуална сделка с Будапеща, ако се докажат руски връзки
Унгарската MOL иска да купи рафинерията на “Лукойл” в България. Това съобщи Виктор Орбан на брифинг в събота в Будапеща, ден след визитата у нас. Унгарският премиер в петък бе в София и се срещна с президента Румен Радев. Подобна новина обаче не се чу в българската столица.
Според Орбан държавната петролно-газова компания на страната дори е подала оферта за “Лукойл Нефтохим” в Бургас и е един от 7-те кандидата.
Новината се завъртя и от Ройтерс, откъдето излезе дори, че
руската компания искала да продаде една от рафинериите си с открит търг,
а MOL е единственият кандидат от ЕС. Агенцията цитира и Сирил Видерсхофен - консултант и изследовател в Hill Tower Resource Advisors, който е казал в събота, че “унгарският президент Орбан настоява за сделката, както се вижда от посещенията му при български официални лица, включително президента Радев”. Според него обаче анализатори предупреждавали, че може да има руско финансиране за такава сделка, тъй като финансовият капацитет на MOL е ограничен. “Участието на Орбан трябва да предизвика безпокойство у европейските власти, които може да обмислят блокиране на сделката, ако се докажат руски връзки. Унгарската собственост върху активите на “Лукойл”
може допълнително да затвърди влиянието на Москва
на Балканите”, предупреждава още Видерсхофен.
Държавната MOL е поредният кандидат за бургаската рафинерия. Преди месеци британското издание Financial Times твърдеше, че руската “Лукойл” се готви да продаде до края на 2024 г. рафинерията си в Бургас. Кандидати били дружествата Oryx Global и DL Hudson, които се занимават с търговия с борсови стоки. Консорциумът изпратил писмо до кабинета на руския президент Владимир Путин за намерението си.
Изданието допълни, че другите кандидат-купувачи са азербайджанската държавна енергийна компания Socar, казахската KazMunayGas - собственик на Rompetrol, и турската петролна група Opet.
Oryx Global се контролира от Ганим бин Саад ал Саад, който е заемал различни постове в Катар. Паралелно развива собствен бизнес чрез холдинговата група Сhanim Bin Saad Al Saad & Sons Holdings Group. Според медийни публикации Саад е имал интерес към продажбата и на италианската рафинерия на “Лукойл” през 2022 г.
DL Hudson се притежава от канадската Rektron Group. Сред най-големите акционери в нея са Nile Flow Limited и британското Callan Partners Limited. Първото дружество е на семейството на Суапнил Мокаши - индиец, който преди време е работил в DL Hudson като брокер. Callan Partners Limited пък се притежава от изпълнителния директор на DL Hudson Санджив Шах Толия.
Засега от “Лукойл България”
се придържат към позицията, че рафинерията не се продава
През Министерството на енергетиката държавата притежава златна акция в рафинерията, която дава право на глас при стратегически решения, каквото е и евентуална сделка. Служебният министър на енергетиката Владимир Малинов смени наскоро представителя на държавата в надзорния съвет на рафинерията, но тъй като тя е от обектите, свързани с националната сигурност, подобно решение трябва да мине и през Народното събрание. Когато действието на Малинов бе предприето, сегашният парламент все още не бе свикан.