През 2025-а съвпада Великден за православни и католици, ще се случва все по-рядко до края на века
Догодина ще се радваме на четири дълги уикенда благодарение на официалните празници у нас и ще имаме едно от редките съвпадения на православния и католическия Великден.
В тази група не влизат поредицата почивни дни около Възкресение и Рождество, при които винаги почиваме минимум четири дни (за Великден) и три за Коледа.
Самото посрещане на новата година ще е само с един почивен ден - 1 януари 2025 г. се пада в сряда, поради което 2 и 3 януари (четвъртък и петък) са работни. Но следват по-дълги празнични уикенди още от март, показва справка в Кодекса на труда за почивните дни.
Националният празник Трети март се пада в понеделник, като това ни дава първия по-дълъг уикенд за почивка.
През следващата година Великден ще бъде на 20 април и за православните християни, и за католиците. За последно това се е случвало през 2017 г. Заради разликите в Юлианския (който следват православните църкви) и Григорианския календар католиците отбелязват празника по-рано, като разминаването става все по-голямо. Общо през целия XXI век празнуването на Великден ще се проведе на един и същи ден само 31 пъти, единият от които предстои именно през следващата година. Но занапред ще се случва все по-рядко.
Почивните дни за Великден започват от Разпети петък (18 април) и продължават до 21 април - понеделник, включително.
Денят на труда 1 май е следващият официален празник, но той се пада в четвъртък и е възможно да почиваме четири дни само ако пуснем отпуск за петъчния ден.
Така стоят нещата и за 6 май - Гергьовден, който е и Ден на храбростта и българската армия. Той се пада във вторник.
На дълъг уикенд обаче ще се радваме за 24 май - Денят на светите братя Кирил и Методий, на българската азбука, просвета и култура и на славянската книжовност. Тази година той се пада в събота, като според Кодекса на труда в такъв случай първият или първите два работни дни след това са неприсъствени. Почивен ще бъде 26 май, с което неработните дни стават три - 24, 25 и 26.
И на 6 септември, както и на 22-и официалните празници се подреждат така, че се получават три почивни дни. 6 септември - Денят на Съединението, ще бъде съботен, поради което почивен ще е и 8 септември, понеделник. 22 септември - Денят на Независимостта на България, е в понеделник, поради което почивни са 20, 21 и 22.
Коледната ваканция се очертава по-дълга от великденската. Догодина 24 декември - Бъдни вечер, е в сряда. Тъй като 25 и 26 декември - Рождество Христово, са почивни дни, на практика ще се получи серия от пет почивни дни заедно със събота и неделя.