Потвърдила пред разследващ, следовател и съда, че зет й си бил вкъщи в деня на убийството, макар това да не е било така
С присъда за лъжесвидетелстване се сдоби бившата тъща на експолицая Венцеслав Караджов, който уби родителите си Цветан и Божура в Пловдив. 8 години и половина след смъртта им Мария Рекина е признала вина пред Районния съд в града и е сключила споразумение с прокуратурата.
Както "24 часа" вече писа, на 17 май 2016 г. съседка на Цветан и Божура Караджови откри телата на двамата, простреляни с 8 куршума. Съдебният процес за убийството им продължи години, а този май ВКС прие, че виновен е синът им Венцеслав, който получи доживотна присъда. Тя беше произнесена още през 2018 г., но делото три пъти стига до върховните магистрати. Те го връщаха с мотива, че има много неясноти и дори не е уточнена точната дата на убийството.
Последният път ВКС е приел, че то е станало на 15 май - два дни, преди съседката Анка Петкова да открие труповете. Оръжието на убийството - пистолет, така и не беше открито, а по делото нямаше и други преки доказателства. Според върховните магистрати обаче косвените са достатъчни - Караджов се карал с родителите си, защото не искали да му прехвърлят семейния имот. Полицаят снимал скандалите с тях и ги запазвал на компютъра си, в папка "Гадовете". Обърнал се и към съда, но загубил делото няколко дни преди убийството.
Венцеслав прекара близо 7 г. в затвора, но през февруари 2023-а беше пуснат под домашен арест. Това стана и причина армия от спецсили, жандармерия, полиция, пожарни и линейки да се изсипе пред дома на бившия вече полицай в нощта, в която той разбра, че доживотната му присъда е окончателно потвърдена. Караджов научи новината не от органите на реда, а от "24 часа". Около 17 ч. репортер видя окончателното решение и потърси адвоката му Зоя Тошкова за коментар, но се оказа, че самата тя не знае за него. Съответно уведомила клиента си, който не реагирал добре.
"Оттук невинен няма да си отида сам! Още двама-трима невинни ще си тръгнат с мен", отсякъл той по телефона и се барикадира в дома си на ул. "София" 68А, където беше извършено и убийството. Районът посиня и цяла вечер органите на реда останаха на пост. Около 5,15 ч. Караджов се чул с Тошкова и обяснил, че направил неуспешен опит да се самоубие. "Кабелът се скъса. Освестих се на пода и това го приех като знак свише, ще се предам", казал той на адвокатката и малко по-късно се предал сам.
През всички години Венцеслав Караджов твърдеше уверено, че е невинен. Дори написа на ръка 1300 страници мотиви защо това е така. Съпругата му Каля го бранеше дълго, но накрая не издържала и се развела с него. В съдебната зала и в хода на разследването зад него заставаше и нейната майка - Мария Рекина.
Пенсионерката е признала, че на няколко пъти устно съзнателно е потвърждавала неистина във връзка с Караджов. Първият път бил едва 5 дни след убийството. "В неделя - 15.06.2016 г., зет ми накара дъщеря ми да отиде да нахрани кучето. Не знам защо не отиде той. Може да е бил уморен, защото след като дъщеря ми излезе, го видях, че спи на дивана пред телевизора", казала пред разследващ полицай във Второ районно управление възрастната жена. На 7 септември, вече пред следовател от Окръжна прокуратура тя отново заявила, че полицаят си е бил вкъщи на въпросната дата.
Макар магистратите да запознават свидетелите с наказателната отговорност за лъжи в залата, изправена пред Окръжния съд Рекина също потвърдила неистина: "На следващия ден - 15.05.2016 г., чух Венцеслав да казва на дъщеря ми да отиде да нахрани кучето сама. Дъщеря ми тръгна да нахрани кучето около седем часа. Видях я, когато тръгна. ... в този момент беше легнал на дивана. Дъщеря ми се върна около седем и половина, осем без нещо. Когато дъщеря ми се върна, зет ми лежеше на дивана в хола, какво е правил, дали е спал, не зная. Виждах го, че е легнал. Някъде около осем и половина горе-долу седнахме да вечеряме".
За лъжесвидетелстването в хода на разследването и в последствие пред съда Мария Рекина е договорила 12-месечна условна присъда с 3 г. изпитателен срок. Решението, с което Районният съд в Пловдив е одобрил споразумението, е окончателно и не подлежи на обжалване и протест.