Българската агенция по безопасност на храните (БАБХ) сформира експертен съвет за обсъждане на особеностите на заболяването Меди-Висна и други подобни стопански заболявания, потенциалните рискове за разпространението им в България и отговорността на стопаните при покупко-продажба на животни, съобщиха от Агенцията.
От БАБХ припомнят, че след получен сигнал в Областната дирекция по безопасност на храните (ОДБХ) - Бургас от собственика на животновъден обект за заболяване на овце в неговото стопанство, Агенцията е предприела незабавни действия за установяване на източника на заразата. Според информацията, предоставена от собственика, животните са проявили кожни и нервни признаци и значително влошаване на общото си състояние.
Веднага след получаването на сигнала, официалният ветеринарен лекар (ОВЛ) на община Карнобат посещава обекта, извършва клиничен преглед и термометриране на 114 животни и взима проби за лабораторни изследвания за ШАП, шарка по овцете и козите и чума по дребните преживни животни. Направени са допълнително вирусологични и бактериологични изследвания, също не са установили патогенни микроорганизми като Clostridium spp., Pasteurellaceae и Listeria spp. На собственика е връчен акт за възбрана, който същият е подписал. Пробите са отрицателни.
Съгласно данни от Интегрираната информационна система на БАБХ – ВетИС, в контекста на изнесените в публичното пространство данни за починали над 200 овце, актуална справка към днешна дата категорично опровергава достоверността на тази информация, а именно в системата към днешна дата (20 декември 2024 г.) са въведени 89 умрели овце.
БАБХ напомня, че е задължение на всеки стопанин да информира своевременно институцията за всяко умряло животно, да осигури неговото предаване за обезвреждане и да отразява информацията в системата ВетИС.
Относно изнесената информация от собственика, от БАБХ подчертават, че той не е потърсил ръководството на агенцията за официална среща по този въпрос. Единствената комуникация на животновъда е била със служители от ОДБХ - Бургас, от които БАБХ научава за случая.
Агенцията призовава собствениците на животни да бъдат точни и коректни при предоставянето на информация в публичното пространство, за да не се създава заблуда сред обществото и да не се подкопава доверието в работата на държавните институции.
Независимо от обстоятелствата, БАБХ активно съдейства на собствениците за разрешаване на този случай.
При потвърждаване наличие на заболяването Меди-Висна в стадото от село Сигмен, ще бъде изготвен и предложен на стопанина оздравителен план.
Важно е да се отбележи, че Меди-Висна не е характерно за България и не е включено в списъка на заболявания по параграф 1, чл. 5 от Регламент 2016/429, подлежащи на профилактика и контрол в страната, и в заповедта на министъра на земеделието и храните по алинея 1 на чл. 47 от Закона за ветеринарномедицинската дейност.
Животните, заболели от Меди-Висна, не подлежат на изплащане на обезщетения.
БАБХ ще съдейства на собственика при негово желание животните да бъдат изследвани за това заболяване, като част от официалния контрол, в акредитирана българска лаборатория.
Вчера собственик на животновъдна ферма от карнобатското село Сигмен заяви, че сред животните му се разпространява нелечима болест, а властите не предприемат никакви действия, за да ограничат заразата.
Собственикът на овцефермата Веселин Янев каза, че над сто са умрелите овце до момента. Има и агнета, които след двадесетия ден получават симптомите на майката, и умират. По думите му във фермата се отглеждат близо 1900 овце от селектирана френска порода.